Diskuse

Toto diskusní fórum je věnováno Panické poruše.
První panickou ataku jsem zažila v roce 2004. Tehdy pro mě musela přijet záchranka, protože jsem se úplně zhroutila. Točila se mi hrozně hlava, zvracela jsem, bušilo mi srdce a dokonce jsem na několik dní ochrnula na spodní končetiny.  Tehdy jsem byla přesvědčená, že umírám. Až později jsem se dozvěděla, že se jedná o panickou poruchu. Ataky jsem měla 2x až 3x týdně. Vždy, když to na mě přišlo, uklidnilo mě, když jsem si sedla k internetu a pročítala diskusní fóra. Ale časem se to na všech diskuzích zvrtlo na řeči o něčem jiném, než o panické poruše. Proto jsem před 6 lety založila toto fórum, které se věnuje jen této nemoci a ničemu jinému. Věřím, že za ta léta mnohým, kteří tuto diskuzi navštívili, byla k užitku. Prosím i nadále vkládejte všechny své poznatky, rady a tipy, jak se s touto zákeřnou nemocí vyrovnáváte právě vy. Ale zároveň prosím, abyste se neodchylovali od tématu, protože  příspěvky nesouvisející s PP odradí ty, kteří hledají na této diskuzi skutečnou podporu a pomoc. Věřím, že vzájemným předáváním si vlastních pocitů a zkušeností s touto nemocí spojených, se s ní dokážeme lépe vyrovnat.
Děkuji Všem Zuzka

48 133 Responses to Diskuse

 1. Bára says:

  Ahoj Amarellko, doufám že se máš dobře. Pročítám to tu, ale už moc nepíšu.
  Já jsem celkem v pohodě, Zoloft opět na 50mg. Srdíčko vyšetřené horem dolem a kromě nízkého tlaku vše OK (ťuk, ťuk)
  Včera jsem byla prvně na jiném místě na józe a super. Akorát prostě neumím správně dýchat. Psycholožka také nová, byla jsem u ní poprvé, tak se uvidí. Opatruj se ať je lépe a lépe, to ostatně přeji všem co se potýkají s tou mrchou. Mějte pěkný den
  :):)

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Báro,
   tak to jsem moc ráda, že je srdíčko v pořádku. A že je ti celkem ok a že stačí Zoloft 50 mg :-). Je skvělé, že jsi byla na józe, já shodou okolností v pondělí také zašla, na fitness jógu a bylo to super. Dýchat ale také neumím. A jaký na tebe udělala nová psycholožka první dojem? Já chodím jednou týdně a ta moje je tak skvělá, že pro ni ani nemám slova superlativů. Jinak já trochu zápasím s únavou a horší náladou, jak se změnilo počasí, ale tak jde to. Tak se moc opatruj a ať je co nejlépe :-).

   • Bára says:

    Ahojky Amarellko, první dojem z paní psycholožky v celku pozitivní uvidí se jak to bude dál. Zatím to byla otukavacka. Tak to máš kliku, že tvá je úžasná a sedla ti. A co tvůj spánek lepší? Mám pocit, že se počasí zblaznilo, jednou vedra teď zas ochlazení…pak má být člověk normální Ať máš lepší náladu a jsi pozitivně naladěná, kraaasne dny.

    • Amarellka3 says:

     Ahoj Baru,
     tak to je fajn, že první dojem byl z psycholožky pozitivní. S tou mojí to byla fakt klika, že jsem ji potkala, terapeutů jsem měla už asi 8 a tahle je naprosto skvělá. Jen tedy platím 500 Kč za sezení, ale tahle cena mi ještě přijde slušná a hlavně skvělé terapeutce to ráda dám.
     To počasí je fakt někdy na hlavu, já jsem teď právě zas naopak hodně unavená a pořád bych spala, takže se to úplně převrátilo také. Tak se měj co nejlépe a držím palce, ať je psycholožka co nejlepší, jak často tam budeš chodit? Hezký večer.

     • Amarellka3 says:

      Baru,
      tak jsem to trochu zakřikla s tím, že spím až moc, dnes vůbec nemůžu usnout, mám úzkost + ztuhlou čelist a krk + mě bolí loketní klouby. Klidnou noc.

     • Bára says:

      Amarellko, psycholožku bych chtěla navštěvovat tak dvakrát do měsíce. Já platím za 50min 800Kč, myslím že na Prahu stále dobrá cena. Teď jen, aby to k něčemu bylo…mně když je pak dobře už se mi na sezení chodit moc nechce. Amarellko asi bylo dnes něco ve vzduchu, já se celou noc převalovala. Doufám, že dnešní den ti začal bez úzkostí a je lépe.

     • Amarellka3 says:

      Baru,
      tak to ještě jde, 800 Kč je na Prahu tak průměr. Ale ano, jak píšeš, aby to k něčemu bylo. I když u terapie je většinou efekt až po delší době. Jinak já jsem od včerejška nemocná, mám hnusný kašel a bolí mě v krku, tak jsem dnes nešla do práce a nejdu ani k psycholožce a pokud mi bude blbě i zítra, musím pro neschopenku, což nevím, jak se tam doplazím, bolí mě celé tělo a praktickou mám hodinu cesty po Praze. A na dnešek jsi už spala lépe? Jak ti je? Myslím na tebe, hezký den.

     • Bára says:

      Amarellko, víš že mě napadlo jestli na tebe neleze nějaký bacil, jak jsi psala o těch kloubech…jo to naprd, když je člověku blbě a musí se plahočit pro neschopenku. Nemá tě tam třeba kdo hodit autem? Já musím zaťukat,spaní i ostatní v normálu, kéž by to tak zůstalo. Včera jsem byla na józe, kterou vede fyzioterapeutka a jsem nadšená. Myslím, že je i psychoterapeut ( k té ale nechodím ),když se na mě podívá mám pocit, že mi vidí až do hlavy. Pořádně se vykurýruj a odpočiň, je lepší to vyležet. Ať je ti lépe, opatruj se.

     • Amarellka3 says:

      Ahoj Baru,
      tak to je super, že ti jóga takhle sedí. A to je nějaká klasická jóga? A nemůžeš se s tou terapeutkou dohodnout, jestli by k ní nešlo chodit, když ti je takhle příjemná a máš z ní dobrý pocit?
      Já se hodinu plahočila po Praze, pak jsem tam 2 hodiny čekala, Dr. si nejdřív myslela, že je to asi viróza, ale když mě poslechla, tak nález jasná bronchitida. Zítra ráno jdu na odběry na CRP a když bude vysoké, dostanu hned ATB. Jinak mi k Erdomedu a Strepfenu přibyly kapičky do nosu, antihistaminika (mám tu alergii na roztoče) a inhalátor Ventolin na roztažení průdušek. A hlavně – konec kouření. Teď jak jsem nemocná, tak samozřejmě nekouřím, ale nemůžu už nikdy. Až se uzdravím, tak půjdu ještě na plicní, mám šílený strach, co mi ještě najdou. Že já kráva jsem před 6ti lety začala kouřit, no to mě naučila ta blbá psychiatrie. Jen nechápu, že někdo kouří 50 let a nic mu není a já 6 let a z toho ještě rok pauza a už mám komplikace :-(. Teď se mi honí hlavou astma, CHOPN, rakoviny plic a hrtanu… a hlavně mám noční můru, že mě třeba pošlou na bronchoskopii, u té jsem ve škole asistovala a fakt mi těch lidí bylo šíleně líto. Jedno z nejpříšernějších vyšetření. No nic, snad se nějak dám do kupy, psychice tohle samozřejmě také moc neprospívá.

 2. Xaxí says:

  Chtěl jsem Vám říc jak moc to mám nevyzpytatelný.

  Včera jsem měl mít extra stresový den. FAkt jsem se od soboty toho dne bál. Měl jsem hodně jízd autem někam.. hodně odpovědnosti a skoro celý den sám (což mě dycky napadá co se mě všechno nestane). Noc před tím jsem navíc skoro nespal.. vzbudil jsem se a byl asi 3 hodiny vzhůru v divném stavu. Takže vše připraveno na nadcházející peklo. Výsledek ale kupodivu byl že mě nebylo vůbec nic. Zvládl jsem to jako by se nechumelilo.. přád jsem čekal ale bylo to prostě uplně v phodě. Večer jsem si šel lehnout s pocitem že se i dospím a dnes to bude pecka. A opět mě napadla ta myšlenka že to je třeba všechno pryč. Že už to bude v pohodě.

  Dneska je to naopak zpět… a já zase nevím proč. Oproti včerejšku mě nic nečeká.. mohl jsem si to užít. Nevím jak to prostě vzniká. A to mě trápí. Nevím jak s tím bojovat.

  Tak se mějte.

  • Bára says:

   Xaxí, je to paradox viď? Mám to také tak, když jsem v zápřahu a v očekávání, že to přijde tak nic. Teď mě napadlo…kdysi mi radila psycholožka, ať si třeba zkusím ten hnusný pocit ( ze kterého mám strach, třeba motání hlavy ) řízeně vyvolat. Ať jsem se snažila fakt hodně nešlo to. Zkoušela jsem to v metru. Evidentně má ten mozek své spouštěče. Zkrátka aniž by si na to myslel, může ten stav vyvolat i vůně, podobná situace atd.

 3. Karla says:

  Ahoj Jano,četla jsem,že píšeš,že máš nízký tlak.To znám,mě to začalo asi před 2 lety,začala se mi motat hlava a pak se přidala panická ataka.Dnes je lépe,ale stejně si někdy naměřím 90/53.Protože cítím,že se třeba chvilkama motám.Lepší je snad si to ani neměřit.Hlavně,nedostat strach.Což já se celá rozklepu a pak bych se bála chodit i nakupovat.Také jsem si tím prošla…Ale musela jsem,tak jsem šla,i když někdy to bylo těžké.Kdo nezažil,tak nepochopí.Na ten nízký talk můžeš zkusit rozmarýnový čaj,nebo rozmarýnové víno.Ale mě ten tlak stejně zlobí.To je asi napořád.A nedělají mi dobře veliká horka.Právě takhle mi to začalo…Zdraví Karla.

  • Jana says:

   Ahoj Karlo,také se mi občas motá hlava , polívá mě horko a je mi mdlo, snažím si říkat, že lepší nízký tlak než vysoký, já mám poslední 2 týdny stresy stěhování, rozchod po 7 letech tak doufám , že až se přesto dostanu bude to lepší, psycholožka říká hlavně nezadržovat emoce pláč atd lepší se vybrečet

   • Karla says:

    Ahoj Jani,musíš věřit,že bude lépe,jinak to prostě nejde !A když ti psycholožka radí nezadržovat emoce,tak ji poslechni.Já kolikrát pláč zadržuju a asi to není dobře.Jenže nechci,aby mě viděl manžel.Tak se musím vybrečet potají.Ale je fakt,že jistá úleva příjde.Rodiče už nemám,takže se jim nemůžu ani svěřit.Budu držet palce,ať ti je lépe.On rozchod s přítelem po 7 letech také člověku nepřidá.Je to těžké.Držím palce,ať je lépe !!! Karla.

 4. Karla says:

  Ahoj Petře,chtěla jsem tě pozdravit a samozřejmě také všechny ostatní lidičky,co sem chodí.Včera nám přišel mail,jak manžel dělal pohovor,že ho nevybrali,ale že si životopis nechají v databázi.Ale co,všechno zlé,je pro něco dobré,jak by řekla moje maminka,kdyby žila.Je to stejně paradox,firmy hledají lidi,ale stejně člověka nevezmou,i když má praxi,vzdělání,všechno houby platné.Jak není teta tlačenka,ta nic není.Dneska je 15.5.Nemáš nějaké zkoušky,mám dojem,že si něco psal na 15.květen.Tak jestli ano,tak držím palce,Petře !!!Zdraví Karla.

  • Petr25 says:

   Ahoj Karli, tak to je škoda, ze jej nevybrali, ale to přijde neboj!! Dnes jeste nic nemam, mam zítra, ustni obhajobu podnikatelskeho záměru. A pak v patek ústní aj,cj,eko. :/

   • :Karla says:

    Ahoj Petře, tak se dobře priprav a v pa držím palce!!!Dobře to dopadne, uvidíš! Karla. 🙂

    • Petr25 says:

     Karli moc děkuju, jo a včera mi prisly výsledky, jupiiii udělal jsem všechno!!!! Prozatim :))) zpráva i pro Amarelku!!!! :))

     • :Karla says:

      Vidíš Petře, já ti říkala, že jsi to udělal! Je to i vizitka učitelů! Takže gratuluji!!! 🙂 Karla.

     • Amarellka3 says:

      Péťo,
      to je supééér 🙂 Milion gratulací, jsi nej :-).

 5. Lucie says:

  Ahoj, jsem tu nová. Chci se zeptat, jak dlouho u vás ataka trvá? Je popsáno, že mizí do několika minut, ale moje trvají i hodiny. A jak se fyzicky cítíte po záchvatu?

  Díky a hezký den.

  • Xaxí says:

   ja to mam jiný… kdyz mám blby den tak to je vlastně celý den.. chvíli o něco lépe ale ne dobře. A chvíli fakt mizerně. A jak se cítím fyzicky? Vyčerpanej jak po maratonu. A ještě další den smutek…

   • Lucie says:

    Já jsem právě po včerejším večerním záchvatu úplně vyřízená. Vnitřní třes, tíha na hrudi, únava, lítost.. Takhle dál nemůžu, mám malé děti. Přiznávám, že mě to pomalu pohlcuje, začínám se vyhýbat společnosti, co kdyby to zrovna přišlo.. Jako včera, myslela jsem, že zešílím. A u mě je to o to složitější, že mám syndrom bílého pláště a k Dr. mě nikdo nedostane…

    • Xaxí says:

     máme to podobne. Taky mam deti a nejvetsi paniku a strach mam kdyz jsem s nima nekde kde by se jim mohlo neco stat. Nebo kdyz mame někam jet.

     Já byl na dvou vysetreni a pak jsem si to i na radu psychologa zakazal. Ale psycholog plast nenosi… me to pomohl zvladat a pracovat s tema stavama. Diky tomu funguju.

     A taky me doporucil se tem situacim nevyhejbat tolik.. pokud je to mozne. Takze normalne funguju. Nekdy je to sileny. Nekdy vecer se me chce brecet a chci zpatky svuj stary zivot.

     Asi ti moc neporadim..jen nemej strach. Neumres z toho.. i ty nejhorsi stavy me dycky prejdou a jak to tak sleduju tak asi kazdyho.

   • Jana says:

    Mám to stejně jako xaxi

  • Sisi says:

   Někdy třeba 15min, někdy hodinu. Zle je mi pak celý den.

  • Bára says:

   Ahoj Luci, ataka by měla opravdu trvat v řádu minut. To co je potom, je spíš úzkost a ta může být nepřetržitá ( celý den, týden…) a hodně silná. Možná ještě horší než samotná ataka, ta aspoň odezní, i když je po ní člověk vyčerpaný. Bereš AD ? Jak já tvrdím fyzickou bolest spíš člověk vydrží, ale úzkosti a ataku, to je opravdu mazec.

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Lucko,
   ataka zpravidla trvá řádově minuty, ale bohužel výjimkou nejsou třeba ani 2 hodiny (to myslím opravdu rozjetou ataku, ne dojíždějící úzkost potom, anticipační úzkost = úzkost z očekávání ataky, nebo celodenní úzkosti, které se pak spíše diagnostikují jako generalizovaná úzkostná porucha). Já měla ataky většinou kolem právě 2 hodin, kdy mi nonstop jelo srdce, křeče a než jsem se dozvěděla, co se děje a že mám PP a než jsem dostala léky a naučila se dýchat a pracovat se sebou, tak to prostě takhle trvalo. A v mém okolí to má více lidí delší dobu. Jinak pak dojezdy po atace – šílený vyčerpanost, únava, beznaděj… Naštěstí je to u mě ale už minulostí, PP jsem se zbavila.

 6. helena says:

  Zase Vás všechny zdravím.
  Včera večer přišel na návštěvu syn, v klidu jsme si povídali a najednou mě polilo jakoby horko, špatně na zvracení, myslela jsem že omdlím no hrůza. Stalo se to úplně v klidu. Nechtěla jsem mu to říkat, aby neměl strach. Tak jsem trpěla, ani jsem moc nemluvila. Byla jsem ráda , když řekl že musí jít na nějakou schůzi. Když odešel tak jsem si vzala 2 neuroly 0,25 mg. A asi po 15 minutách mě to přestávalo, až jsem z toho usnula. Bylo to hrozný, toto už jsem neměla zase delší dobu. Už jsem držela v ruce telefon ž budu volat záchranku. Měřila jsem si asi 6x tlak. Hrozně to lítalo, 145/97, 128/78, 135/84, 156/91 a před tím, než jsem usnula jsem měla 123/81. Ale nechápu proč semi to stalo, tak jsem byla úplně v pohodě.

  • Aduš says:

   Mne se to taky stava z niceho nic byla jsem 3 dny relativne v pohode a vcera jsem nebyla schopna niceho cely den jsem lezela telo bylo oslabene a kdyz jsem sla na zachod prislo mi jako kdy ych to ani nebyla ja .. vecer to prislo na sileny zachvat place a myslenkou ze uz nikdy nebudu normalne zit . Jsou to silene stavy ..

  • Sisi says:

   Mně se to stává taky náhodně když jsem v klidu

 7. Sisi says:

  Taky když se opijete, tak je ta kocovina šílená až vás to děsí? Že máte pocit, že to nepřežijete? Nebo jsem jen citlivka a kocoviny máme my s PP normální…

  • Monča says:

   Nevím jak ostatní, ale já, od té doby, co mám PP, alkohol skoro nepiju. Nedělá mi dobře. A to jsem dřív docela pila. Teď si dám občas skleničku jen. Klidně je možné, že při opilosti je hůř, přeci jen alkohol působí na člověka v určité míře vždycky. A nevím, ale mě třeba psycholog říkal, že klasicky, všeho s mírou – třeba jedno pivo si dát, ale nepřehánět to. Myslím, žese alkohol u PP i doporučuje moc nepít 🙂 ale každý musí posoudit, kde je jeho hranice, kdy mu ještě je dobře. Klidně věřím, že Ti pak tak špatně bylo, mě by bylo asi taky hrozně.

   • Aduš says:

    Zdravim vas .. ja pred 2 lety jsem m byla sileny pivar vazila jsem 110 kg a kdyz jsem sla na nejakou akci a tam se opila byla prdel a na dalsi den jsem myslela ze se zblaznim . Nemela jsem opici ale priserne stavy vyklepani celeho tela a trvalo to opravdu cely den .. az nepopsatelne co se mi delo v hlave vubec jsem nemohla byt sama . Ted je to rok co nepiju vubec nic mam 73kg ale Pp a stavy mam porad netusim kdy zaberou leky a budu normalne zit jindy jsem pozitivni clovek co ma rad smich dela kraviny a ted posledni 3 mesice bojuju a uz nemam silu nevim co delat

    • Monča says:

     Začátky boje s PP jsou nejhorší. A chodíš k těm praškům také někam na terapii? To je hrozně důležité, abys s těmi stavy postupně uměla teochu pracovat. Já v jednu dobu nebyla schopná vyjít ani z baráku, ale když na sobě člověk pracuje, postupně se to zlepšuje. Samozřejmě někdy je hůř, někdy lépe 🙂

     • aduš says:

      ted jsem byla asi 3 krát u psych. v Porubě a řikala že na hospitalizaci to není že vidí pokroky ale mně se to teda nezdá .. včera jsem neměkla jeden den magnosolv protože mi došel a dneska už mam a itim se zas jak na houpačce jeden den normalní druhy den na sebevraždu mam pocit jakoby mně to pohlcovalo takový temný démon . dnes jsem se divala na videa na youtube že si mame chranit vnitřní dítě . mate s tim nejake zkušenosti ?

     • Monča says:

      Ono clovek si sam casto ani neuvedomi, ze dela pokroky. Ja mela loni fakt desny stavy a delala jsem do toho statnice a psycholog me take chvalil, ze postupuji a ja si to uvedomila az hodne zpetne, ze se to postupne zlepsovalo. A nezamerila ses ted hodne na to, ze ten magnosolv nemas a ze Ti kvuli tomu bude spatne? Ja si takhle dokazu vsugerovat hodne veci, kdyz si reknu, ze mi bude spatne po kafi, tak mi pak opravdu je. Urcite Te to nepohlti, opravdu se tomu snaz nepoddavat, vim, ze je to hrozne tezky, ale bude lepe 🙂 jinak s tim na youtube zadnou zkusenost nemam.

  • Xaxí says:

   Pro mě kocovina s PP děs.. myšlenky na to že to tentokrát nedám… co bude dělat rodina až mě najde a zajsk dlouho mě najde někde ležet… uplně běžně.

   Dokonce jsem si dlouho myslel že mám jen blbý kocoviny..to že tam je i ta uzkost na to jsem přišel zpětně.

  • Sisi says:

   Taky už se teď opiju jen minimálně. Ty stavy kocoviny mi pak hrozně vadí. Tak díky za odpovědi, aspoň už teď vím, jak to máte vy. Nemám v okolí moc lidí s těmito problémy, kterých bych se mohla zeptat.

 8. Jana says:

  Nevíte někdo co znamenají černé flíčky , kreré utíkají před očima když je chce člověk zaměřit?

  • Amarellka says:

   Jani, ja to mam skoro porad, ty cerne flicky. Dr. mi rikala na ocnim, ze to jsou sklivcove zakalky a ze to nijak nevadi. Mne to pripomina cerna smitka, ktera vidim. Tak neboj, ma to hodne lidi.

   • Panda says:

    Taky je mam, jsou uplne neskodne. Nekdy pomaha rozehnat to pohybem oci doprava- doleva a nahoru – dolu. Ale celkove si na ne spis zvykni, samy od sebe uz nezmizi. Kdyz se jich nebojis, tak vubec nevadi.

 9. Aduš says:

  Dobry den moc vas vsechny zdravim .chtela bych se touto cestou podelit o muj problem a zaroven mi snad nekdo pomuze . Pred 3 mesici mi zacly silene stavy . Buseni srdce brneni rukou stazene hrdlo ale nejvic co mi vadi je jazyk v puse . Kolikrat nemuzu ani polknout sousto nejak se mi to sekne a nejde to .. citim se jako bych byla v jinem tele jen ne v tom mym mam strasny ztrach ze to neprejde , ze se zblaznim , na psych. Mi doktorka rekla ze to chce cas ze ted uz to je jen v me hlave ze na to myslim . Ale to jinak nejde nechodim ani skoro ven pokud neodvezu syna do skoly uz dopredu premyslim ze mne chytnou stavy .. je to hrozne a takhle s tim nemam ani chut zit jsem z toho zoufala. Uzivam asi 2 mesice esoprex, tritico 150, a neurol . Dekuji predem s pozdravem Adel

 10. Jana says:

  Je tady nekdo kdo ma hodne nizky tlak? Prosim o odpovedi?

 11. Petr25 says:

  Holky ahojte, víte co se mi ted stalo za ataku? Samozřejmě me oblilo hrozne horko, paleni na hrudi, proste typicky strach. A sevřené hrdlo. Vim přesně z čeho to vzniklo, jen nevim, jak to eliminovat a verte, ze to je podle me totalni kravina, jen nechapu, ze me z toho popadla ataka.. :/ Přítelkyně sleduje ten pitomy serial ulice, no a tam bylo o te anorektičce. Jak predstirala ze ji, a pak to hned vyblila. Samozřejmě ted jsem jedl a vzpomněl si na to, co kdyz by me tohle v hlavě preskocilo.. hned se mi udelalo zle, v momentě jsem jidlo ani nedojedl. Chapete to?? :/ Přitom ja jídlo zbožňuju. Ale takova panika? :/

  • Petr25 says:

   Samozřejmě me ta panika ještě drží 🙁 to se mi snad zda.

  • Amarellka3 says:

   Péťo
   a co tě na tom rozhodilo? Jakože jsi dostal strach, že by ti v hlavě "přeskočilo" a začal bys mít poruchu příjmu potravy? Já měla 2-krát anorexii a jednou bulimii, takže o tom vím své a myslím, že pokud máš jídlo rád, neřešíš svoji váhu přehnaně… tak se není čeho obávat, toto onemocnění je nejdříve hlavně "v hlavě" a de facto vychází z nějakého tvého rozhodnutí a pokud jídlo nechceš řešit, tak jen tak nezačneš, to je stejné, jakože se "nezblázníš" i když máš někdy strach, že ano. Nebo co tě na té Ulici ještě vyděsilo?

   • Petr25 says:

    Amarelko, jsem moc rad, ze si mi napsala, ted jsem to fakt potřeboval. No dostal jsem strach, ze by se mi delalo automaticky zle a mel s prijmem jidla problém. A pak bych asi na to umřel nebo nevim. 🙁 Pritom jidlo fakt zboznuju a vubec jsem nikdy neresil co si dam a co ne. Ale aby mi v te hlave nejak nepreskocilo. Prostě hrozny strach. Myslíš, ze to byla ted jen panika? Vyloženě strach ze strachu? Jakoby? Nebo tak neco? Protoze v tu chvíli se mi udelalo i zle od žaludku a ještě to stále přetrvává 🙁

    • Amarellka3 says:

     Péťo,
     já myslím, že to panika byla. Něco sis představil, dostal jsi strach a úzkost se tím rozjela. Neboj, nebude se ti dělat zle po jídle automaticky, když na to nebudeš myslet a nebudeš v úzkosti. Navíc i na úzkost každý reaguje jinak, někdo může mít nevolnosti, jiný úzkosti zajídá. Opravdu takové přeskočení v hlavě jen tak není možné. Navíc jí se neudělalo špatně, ale nejspíš jídlo ani nepolkla a šla ho vyplivnout, nebo polkla a hned ho vyzvracela, ale proto, že nechtěla, aby se jí vstřebalo, protože úmyslně chce hubnout. Mně po jídle blbě nebylo, když jsem měla anorexii, jen jsem prostě jíst nechtěla, abych zhubla. Blbě mi bylo až po čase, kdy se žaludek zcvrkl a já když pak musela začít jíst, tak jsem do sebe nemohla skoro nic dostat, ale časem se zas roztáhl. A už je úzkost lepší?

     • Petr25 says:

      Ahaa, tak takhle. Je dekuju Amarelko moc za uklidnění a vysvětlení. Trosku je to už lepší. Ja fakt nemám problém s vahou ani s jídlem a chci normálně jist, protože jidlo mam rad. Dokonce mi všichni rikaji, ze jsem vděčný strávník , ze s nim vse a nevybíram 🙂 Tak doufam ze me to z hlavy uplne zmizí a budu v pohode pak uz. Jinak jak se mas Amarelko? Co jsi dnes delala? Ja se učím, pak jsem zdriml chvilku a ted zas učím. O pul 9 pojedu pro přítelkyni na nádraží, byla u kamarádek. 🙂

     • Amarellka3 says:

      Péťo,
      tak doufám, že se pomalu uklidňuješ, dýchej klidně do břicha, mezi nádechem a výdechem zadrž dech… To učení ti nezávidím, ale věřím, že to vše dáš, že to nějak půjde. Už víš výsledky té angliny, nebo do kdy vás budou napínat? My dnes byli kus za Prahou v jednom menším městečku na farmářských trzích, pak na obědě a teď se trochu flákám :-). A co se teď učíš? Myslím na tebe, ať to leze do hlavy, nezapomínej také na pauzy. Já se většinou učila celý den a každý večer jsem chodila plavat, abych se odreagovala, i před maturitou jsem chodila.

     • Petr25 says:

      Amarelko, uz dycham 🙂 dekuji , výsledky stale nevim, pry nejpozdější termín na sdělení maji den pred ústníma. Mazec no. Tak jsem zvědav. Paráda, takže skvělý den, to je super, zavidim 🙂 jojo sem tam davam pauzy, stejně pak uz neco vzdy odvede mou pozornost i treba jen kocour 🙂 Taky nedokážu do toho cucet porad. Je možné, ze jsem tuhle ataku a timto blbym smerem vyventiloval treba stres z matury.. me tak napadlo. Kdo vi.

 12. Petr25 says:

  Karli ahoj, take moc dekuju za podporu, už to chci mit za sebou. Snad to dobre dopadne. Jeste nevim stale ani vysledky statnich. Jinak s manzelem me to mrzí, ale ja vzdycky rikam, jednou se vse k dobremu obrátí, uvidis. Chce to verit. Vim ze to je tezke, ale bude lepe, zadari se a tak. Uvidis. Hokej sleduju, to je jediny sport v tv co me bavi sledovat. Jinak na tv moc nekoukam, spis vůbec. 🙂 Hezky vikend i tobe. Ja budu sprtat :/

 13. Petr25 says:

  Amarelko ahoj, promin ze pisi az ted. Ta státní maturita je hrozna, uplne na…. Ty lidi te neznají vubec a hodnotí te, nikdo vlastne neprihledne na případný stres. Pritom muzes byt dobry zak apd. No snad tam něco řeknu. I kdyby na 4ku.. je mi to jedno, hlavne at to dam. Mam 20 spisovatelu a musim rict vse o nem, autori jeho doby a neco o nich atd.. jenze v tem stejny den mam ještě ustni maturitu a ekonomiku 30 otazek. Takže :/

 14. Jana says:

  Uz druhy den mam nizky tlak hrozne:( 93/55:( citim se slabo nevim co delat:(

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Jani,
   co kafe, zkoušela jsi? Nebo trochu pohybu. Jinak takhle nižší pořád lepší, než hypertenze, tak neboj.

   • Jana says:

    No hlavně má debilní tlakoměr ten zápěstní, myslím že tyhle stavy se mi opět vrátily z psychického vypětí, rozchod to bydlení sama:(

 15. Jana says:

  Ahojte, vcera jsem si poridila do bytu kralicka tak snad to snim bude sama radost, dneska slabsi chvilka co vy?

  • Jana says:

   Zas preskocilo uz 2x srdce ale tak neprijemne:( komu z vas to dela a jak casto?

  • Lucka: says:

   Ahoj Jano, zvířátko doporučuju. Já mám kočku a je fakt zlatá a když mám špatnou náladu, tak mě dokáže často rozveselit.

  • Amarellka3 says:

   Jani,
   jé to je super, že máš králíčka, u nás jednou asi týden bydlel zakrslý králíček, kterého měl brácha pro svou přítelkyni a já si ho úplně zamilovala a nechtěla jsem, aby jí ho dával. Jinak mám kočku, kterou zbožňuji, když přede, tak se můžu zbláznit. Není sice moc mazlivá, ale zas je hrozně klidná a nic neničí a je taková úzkostná, jako já, takže prostě miláček. Tak ať ti králíček přináší hezké chvíle.

 16. simi says:

  Ahoj lidi. Chci se zeptat na radu. Měla sem před časem pálení močáku, ale přestalo to, tak sem to neresila. Pak mě trochu bolela záda, jakoby ledviny. Taky to přestalo. No a pak sem na grilování sežrala x buřtů a všeho, dva dny prasení. Od té doby mě je už týden nevolno. Nezvracim, ale nemůžu moc jíst. Chodim i víc na velkou. Těhotná podle testu nejsem. Myslíte, že to je od jídla nebo panika? Že bych měla jít k dr? Trpívám i pocitem dušnosti, astma mám a výsledky spirometrie byly, že mám zúženou trubici no. A já teď panikarim, že mám raka žaludku (protože mě před lety bolel žaludek a neresila sem to) a metastázy na všem možným včetně plic. Sem jak blázen. Už týden nevolnost plus nově lehká bolest žaludku.

  • Panda says:

   Simi, od jidla. Ja to mam taky, ze po dovolenych a ruznych dalsich „praseni“ pak nemam moc hlad. Rakovina by urcite neprisla takhle nahle po burtech:) Preji at je lip, jinak to muze byt spojene i s nejakou virovou nebo bakterialni strevni infekci, zkus dietu a probiotika.

   • helena says:

    Tak vidím Simu, že nás to má hodně.

    • simi says:

     Co? Taky máš nevolnost? Mě už od toho bolí žaludek, do toho mě v zimě bolelo furt na hrudi, dýchací trubici mám zúženou. A před lety jsem měla potíže se žaludkem, které zmizely. Zácpou trpím roky. Takže teď jsem hrůzou bez sebe. Do toho nesnáším gastro vyšetření hadickou v žaludku

 17. helena says:

  Všechny Vás moc zdravím
  já se z těch nemocí asi nedostanu. Nejprve strach z rakoviny krku. Potom jsem se začala soustředit na močový měchýř, opět strach z toho nejhoršího. Krk, se ale uklidnil. Začalo semi jako špatně dýchat, zaměřila jsem se na srdce a přešel strach z močového měchýře. Je to opravdu začarovaný kruch.

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Helčo,
   tak to máš podobné strachy, jako já. Ale vidíš, že vždy, když tě napadne něco jiného, tak se tě to původní pustí, takže to bude vše psychika. Léčíš se někde? Já mám pořád strach z rakoviny hrtanu, ale nejde mi zas přestat kouřit a s močákem reálné problémy mám, musím se cévkovat, protože nemůžu normálně čůrat. A navíc mám hyperaktivní močový měchýř a vyzkoušela jsem už skoro všechny léky na trhu a dnes jsem mluvila s urologem, že mi ještě nějaké nové zkusí nasadit. Tak ať je ti lépe.

   • helena says:

    Ahoj Amarelko, chodím na psychiatrii, beru Cipralex, a když už to nemůžu vydržet tak si dám neurol. Doktorka nic moc. Má jenom starost jestli si něco neudělám. Já jsem jí říkala, že právě naopak, že se o sebe spíš bojím.

    • Amarellka3 says:

     Ahoj Helenko,
     a nejde tu Dr. změnit, nebo jsi odněkud, kde není výběr? A psychoterapeut? On psychiatr hlavně předepíše léky, rychle se zeptá na pár věcí (většinou, i když to není správně, ale zas má tolik pacientů, že nemá čas s každým mluvit hodinu).

    • cippi says:

     Ahoj preco to riesis liekmi ktore pricinu neriesia? A preto to trva? Lekari ti daju vzdy tabletku na ukludnenie ale stale to tam bude ta pricina a ta je v hlavev jednom organe, ktory ma na starosti strach Proste sa ti spustil staly strach, ktory znicis jedine tym ze sa mu nebudes vyhybat. Typicky clovek co ma PP sa boji vsetkeho boji sa ked ma ist do obchodu boji sa byt sam boji sa chorob. To je spravanie clovekaa co ma sustavny strach. Klin sa klinom vybija tj musis robit opak oodputavat pozornost na tieto myslienky a robit to stale stale az kym sa nevytvori navyk. Ina moznost nie je. Tj bud si na nejaky cas prejdes poriadnym peklom alebo ho budes mat stale po mnohe roky. Zamysli sa ked sa sustredis na zle a chorobu rozvijas to este viac ked sa sustredis na dobre choroba ustupuje:)

 18. Panda says:

  Ahoj všem, tak mně se po 5 měsících asi úzkosti znovu vrací:/ Před týdnem jsem tu psala ohledně strachu z rakoviny hrtanu, tak to už naštěstí spolu s nachlazením pominulo. Ale hned, co mě přestalo konečně bolet v krku a měla jsem opět svůj hlas, jsem dostala úplně fatální strach z rakoviny prsou. Připadalo mi, že během menstruace jsem měla v jednom prsu zatvrdlinu, prohlížela jsem se několik dnů tak důkladně, že mě z toho prsa bolela. Začalo mi jako minule silně škubat ve svalech, doteď úzkost, radši nečtu skoro nic, abych zase nenatrefila na nějaký skvělý článek o prevenci čehokoliv, který mě zase úplně rozhodí. Tak to vypadá, že zase můžu začít od začátku, no aspoň že to tentokrát není RS…snad to po těch minulých zkušenostech odezní rychleji. Tak odvahu a sílu všem.

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Pando,
   neboj, určitě rakovinu prsu nemáš. V prsu je spousta struktur a některé jsou tvrdší a zejména při MS, já když si teď na prso sáhla, tak jsem tam také hned něco nahmatala, ale tohohle se zatím nebojím. Ale tak pokud tě to uklidní, tak si zajdi na mamograf, ale věřím, že je vše ok. Jinak jsem ráda, že alespoň strach z rakoviny hrtanu pominul, mě se stále drží (na ORL jsem zatím nesebrala odvahu). Vidíš, že jednou je to u tebe "RS", podruhé "rakovina hrtanu", teď zas "rakovina prsu", takže když se nějakého strachu zbavíš, objeví se nový, proto by to chtělo pracovat s tou úzkostí a jejími příčinami a proč se manifestují tělesně. Chodíš na terapii? Myslím na tebe.

   • Panda says:

    Já jsem taky na ORL nesebrala odvahu a nemám ji ani teď na mamograf, jsem teď úplně iracionální. To se od minule změnilo, při RS jsem si opravdu vyběhávala neurologické kontroly a ujištění, ale teď jsem takový zbabělec, že se radši bojím potichu a mám strach si k tomu Dr. vůbec zavolat, aby se mi nepotvrdily ty nejčernější myšlenky. Tu terapii jsem minule odložila kvůli čekacím lhůtám, nakonec jsem to zvládla na těch 5 měsíců sama, ale jak je vidět, tak to nebylo natrvalo, budu na tom muset zapracovat s někým, kdo má nadhled.
    Jak se máš ty? Přeji, aby tě přestal trápit ten hrtan. Je to aspoň lepší ohledně těch neurodegenerativních strašáků? A děkuji jako vždy, za uklidnění.

    • Amarellka3 says:

     Ahoj Pando,
     tak to jsme v podobné fázi, já už se tam také bojím jít. Jednak kvůli tomu, že mi potvrdí diagnózu, jednak, že se na mě bude blbě koukat, co otravuji, když bych neměla kouřit. Ale asi odvahu budu muset sebrat. Nešílím sice tak šíleně, jako z ALS v tom březnu, ale stejně se bojím. Hold stavy mají tendence se vracet, tak zkus vyhledat nějakou pomoc. Ty čekací lhůty na psychoterapeuta na pojišťovnu jsou mazec, to je pravda. Já chodím za 500 Kč za terapii, ale mám tak úžasnou psycholožku, že bych raději měsíc nic nejedla, kdyby byla dražší, jen abych si ji mohla zaplatit. Doporučila bych ti ji, ale už jsem se jí ptala kvůli někomu jinému a nebere nové klienty do terapie. Jinak mám ještě pár tipů na psycholožky, ale platí se tak 600-700 Kč, ale zas berou rychle, ale nevím, jaké jsou tvoje možnosti. Tak moc držím palce, ať strach zas z hlavy vymizí a je ti lépe.

     • Panda says:

      Měla jsem teď vyšší výdaje s jinými věcmi, takže si asi počkám na tu proplácenou. Včera už jsem se rozhodla, že přestanu kouřit, i ty elektronické, večer jsem měla stavy, kdy mi připadalo, že mi reálně něco narostlo v hrtanu, no jestli má být PP na něco dobrá, tak ať je dobrá aspoň na to, že s tím seknu. Na Karláku v poradně pro odvykání prý pomůžou i s proplácenými náplastmi a dalšími nikotinovými náhražkami. Já tedy asi nejsem zas tak moc závislá na nikotinu, jako na tom rituálu. Ami, ty jsi tady jednou myslím psala o nějaké inhalační tyčince? Pomohla ti?

     • Amarellka3 says:

      Ahoj Pando,
      já na Karlák chodila do toho Centra pro léčbu závislosti na tabáku, myslím, že nikotinové náhražky ti pojišťovna neproplácí, ale jistá si nejsem, já jsem je nechtěla, protože jsem přesně také závislá na rituálu a ne na nikotinu. Já brala v roce 2016 3 měsíce ten Champix a přestala jsem kouřit na rok. Na Champix tehdy VZP přispívala 2500 Kč a OZP 4000 Kč. Ta inhalační tyčinka se jmenuje paipo, mají ji na Karláku v lékárně, stojí kolem 80 Kč a bylo to docela fajn, jen z toho nešel kouř, ale zas naopak to vonělo a hezky chutnalo.

     • Panda says:

      Amarell, diky za tip. Urcite zkusim, skoda ze na Karlaku nejedou pres vikend. Napisu ti pak, jak to s nimi jde. Jsem rada, ze jsem se vubec dokopala nejak to resit. Citim, ze uz mi to nedela moc dobre.

 19. Petr25 says:

  Ahojte v sobotu jsme byli s kamarady na pive, odpoledne jsem mel gulas s čerstvou cibulí, potom večer u piva jsem mel utopence s cibuli, a cibulove krouzky. Večer se mi udělalo tezko, zvracel jsem cibulí.. od toho dne mi je divně, porad citim v celem brise jakoby. nějaký tlak, pocit kdybych byl plny, nebo nevim jak Vam to popsat, hlavne je to dosti divné, docela me to děsí… :/ Myslíte ze to můžu mit tak dlouho podrážděné od te cibule?

  • Petr25 says:

   Uz je to mnohem lepsi, zřejmě to fakt bylo podrážděne.

   • Berenika says:

    Ahoj , uplně chapu jak ses citil , mě to děla po každem jidle nafouknuta, zaludek boli , takže nejspis mě čeka gastro

  • Karla says:

   Ahoj Petře,já myslím,že to máš z jídla.Máš asi velmi citlivé zažívání jako já.Promiň,že jsem dříve nepsala,ale jsem pořád v jednom kole,všechno se na mě valí, jenom samé starosti…Kdy už bude konec. Připadá mi,že je všechno pořád horší a horší. Zdraví Karla.Na to zažívání bych zkusila meduňku,mátu a pila bych jen černý čaj a držet dietu.

   • Petr25 says:

    Ahoj Karli, asi to podrazdila ta cibule, dnes je to už lepší.. zacinam ale mít tlaky v hlave, a citim stres, proste ze neumim jeste vsech 20 spisovatelu a čas ubíhá 🙁 prijde mi, ze si nepamatuju ani jednoho. A to musim se ještě naucit 13 temat anglictiny.. 🙁 vse na ty ustni co mam pristi patek 🙁

    • Karla says:

     Neboj Petře,to jenom tak vypadá,že ni neumíš.Uvidíš,to zvládneš !Jak jste psali písemné zkoušky,tak už znáš výsledek? Já dneska také nic moc.Nějak se mi špatně dýchá,připadá mi,že je venku dusno…Karla.

     • Petr25 says:

      Karli ahoj, vysledky jeste neznam. Davaji si na čas. Kezby mi to vyslo vse. :/ Aspon neco by me potěšilo. No možná to je pocit, ale fakt mi přijde ze si nemůžu na nic vzpomenout o těch spisovatelích. 🙁

     • Amarellka3 says:

      Ahoj Péťo,
      budu ti moc držet palce, ať ti to všechno vyjde, celá maturita. Já jsem ráda, že mě ta státní minula, protože třeba slohovku jsem byla ráda, že opravovala naše češtinářka, která mě znala a vůbec že u maturity přihlíželi k našemu celému SŠ studiu. Věřím, že si na něco vzpomeneš. A to máte na celou češtinu jen 20 spisovatelů, nebo to je jedna otázka? My měli z češtiny asi 30 otázek a do každé spadalo strašně moc spisovatelů, tak právě nevím, jak to teď máte vy. Mě čeština ale vždycky bavila a chápu, že pro tebe to může být stres, ale uvidíš, že něco v té hlavě zůstane. Nadále držím palce.

     • Karla says:

      Ahoj Petře,tak moc držím palce,já myslím,že to bude v pořádku !A přeji krásný víkend.I když já jsem pořád taková rozladěná a smutná,nic nevychází,jak by člověk chtěl,akorát se valí samé problémy.Manželovi pohovor také nevyšel,ani se neozvali,prý,že zavolají a už je to asi nejméně 14 dní.No nic…Sleduješ hokej? Já se ráda dívám.Zdraví Karla.

  • Vladoc says:

   Peťo dosť ťažké kombinácie, respektíve všetko z mierou. Preto Tvoj žalúdok nezvládol situáciu, podobne sa mi to stalo asi pred mesiacom. Trvalo tri dni kým sa mi žalúdok upokojil

   • Petr25 says:

    Vladoc ahoj, jak pises, me to preslo az za 3 dny. Dnes uz jsem v pohodě se zažíváním.. ted uz jen trošku úzkosti, ze se nenaucim na zkoušky. Jinak dobrý..

 20. Jana says:

  Ahojte , jak se mate? Prvni noc v novem byte je za mnou a nedopadlo to tak hrozne, dneska prochazka 9,2 km tam jsem fajn unavena

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Jani,
   tak to jsou skvělé zprávy :-). A zdálo se ti něco hezkého? Co se první noc zdá v novém prostředí, to se splní. A je super, že jsi šla na procházku. Já dnes byla u kamarádky, má 2 malé děti, tak jsme s nimi byly venku a bylo to také fajn. Tak ať se ti tam hezky bydlí :-).

   • Jana says:

    Já myslím že se mi zdály samé blbosti ani si to nepamatuju jaké. Bydlení zatím asi dobrý jen je mi smutno po příteli:(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *