Diskuse

Toto diskusní fórum je věnováno Panické poruše.
První panickou ataku jsem zažila v roce 2004. Tehdy pro mě musela přijet záchranka, protože jsem se úplně zhroutila. Točila se mi hrozně hlava, zvracela jsem, bušilo mi srdce a dokonce jsem na několik dní ochrnula na spodní končetiny.  Tehdy jsem byla přesvědčená, že umírám. Až později jsem se dozvěděla, že se jedná o panickou poruchu. Ataky jsem měla 2x až 3x týdně. Vždy, když to na mě přišlo, uklidnilo mě, když jsem si sedla k internetu a pročítala diskusní fóra. Ale časem se to na všech diskuzích zvrtlo na řeči o něčem jiném, než o panické poruše. Proto jsem před  lety založila toto fórum, které se věnuje jen této nemoci a ničemu jinému. Věřím, že za ta léta mnohým, kteří tuto diskuzi navštívili, byla k užitku. Prosím i nadále vkládejte všechny své poznatky, rady a tipy, jak se s touto zákeřnou nemocí vyrovnáváte právě vy. Ale zároveň prosím, abyste se neodchylovali od tématu, protože  příspěvky nesouvisející s PP odradí ty, kteří hledají na této diskuzi skutečnou podporu a pomoc. Věřím, že vzájemným předáváním si vlastních pocitů a zkušeností s touto nemocí spojených, se s ní dokážeme lépe vyrovnat.
Děkuji Všem Zuzka

52 857 komentářů: Diskuse

 1. Amarellka3 napsal:

  Ahojte,
  chtěla jsem se vás zeptat, jestli náhodou někdo neměl stejný problém, v posledních dnech se mi hrozně špatně chodí, chodím pomalinku a vědomě nemůžu zrychlit. Je možné, že je to i z psychiky, četla jsem články o psychogenní poruše hybnosti (chůze), ale samozřejmě půjdu nejdřív na vyšetření (doufám tedy, že mě praktická Dr. dá žádanku na neurologii). Do toho mám silné úzkosti. Neměl jste to někdo taky? Je to hodně nepříjemné.
  Děkuji a přeji hezký večer.

  • Bobina napsal:

   Ami, tak to neznám, já pomalu chodit ani neumím. Úzkosti mám taky, těch už se nikdy nezbavím. Mám je od malička. Myslím, že to bude psychické, možná se moc pozoruješ, ale rozhodne až doktorka, doufám, že dobře.
   Hezký večer.

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Bobinko,
    no já právě vždycky chodila hodně rychle, 6-krát týdně do fitka… a od loňského června, co mám ty svalové slabosti, tak nedávám cvičení, ale chodit jsem ještě mohla, ale ty poslední dny už se doslova ploužím, třeba v pátek jsem myslela, že od busu nedojdu ani k psychiatričce, přitom je to kousek.
    Úzkosti mám taky celý život a taky si nemyslím, že se jich někdy zbavím, protože mi třeba ani nezabírají benzáče ve vysokých dávkách, prostě i moje psychiatrička jednou říkala, že mám farmakorezistentní úzkost.
    Já doufám, že to bude z psychiky, ale nevím, co s tím. Jako kdyby nestačil močák jako psychosomatický problém. Ale tak uvidím, co praktická Dr.
    Hezký večer a děkuji.

  • Leon napsal:

   Je zajímavé,že já mám tyto stavy týden kolem úplňku / pokaždé / ,tak jestli to nemá souvislost i v Tvém případě ,,
   Jinak v mém případě to je snad 1000krát horší ,pokud se k tomu přidá tropické teplo + ten úplněk,skutečně neznám horší kombinaci !!!!A to vlastně už od mala,asi jsem meteosenzitivní a Ty určo taky.

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Leon,
    můžu se zeptat, jaké konkrétně máš stavy kolem toho úplňku? Já mám svalové slabosti už přes rok, není to vůbec vázané na úplněk a poruchy chůze mám několik týdnů, takže to taky s úplňkem nemá co do činění. Sice hůř spím, když je úplněk, ale to je tak všechno. Vedra mám naopak ráda. Hrozně ráda bych se těch stavů zbavila, ale ty slabosti jsou šílené.

    • Leon napsal:

     Ahoj,
     vůbec celkově se cítím hůř a to jak psychicky tak i po fyzické stránce.Mám zhoršené deprese a to někdy i dost výrazně.Ty se zase promítají jak do psychiky tak i fyzična…..za vším jsou prostě nervy a zřejmě zvýšená citlivost na vnější vlivy,tedy počasí,úplněk …atd.Ty svalové slabosti,pokud nemአnějak organicky podložené s něčím ,tak to je depka,poruchy chůze to samé…
     Pokud trpíš na deprese ,tak bych řekl ,že je to normálka a taky to může i souviset s tím ,co bereš za léky a v jakém množství.Pokud bereš třeba hodně antipsychotik,no tak potom jsi zpomalenější.
     Kdybych Ti mohl poradit,tak snad pohyb,ale v rozumné míře,ne takový ,aby Tě vyčerpával.Chodit 6 x týdně do fitka a tam si nakládat ,je podle mě nesmysl,sportuj tak ,aby Ti to vyhovovalo nebo třeba jenom choď pěšky…

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Leon,
      díky za odpověď, no já si myslím, že u mě je to spíš úzkost, než deprese. Kvůli svalovým slabostem mi dělali EMG, odběry na kreatinkinázu a pak jsem si vyžádala vyšetření na Pompeho nemoc, ale všechno vyšlo v pořádku, jenomže já ty slabosti mám hrozné a sportovat mi právě vůbec nejde a někdy ani chodit, sotva ujdu pár metrů. Říkám si, že mám psychický blok asi, že ho musím překonat, ale ani to nepomáhá.
      Antipsychotika jsem brala dvoje, když to začalo před rokem ty slabosti (ale v tu dobu už jsem je brala přes půl roku, takže to nebylo nic z nového nasazení) a teď mi v léčebně dávali čtvery antipsychotika. Jedny jsem teď o víkendu vysadila, protože jsem po nich byla hrozně unavená a teď tedy beru troje AP a doufám, že se zas časem dostanu na ty dvoje, na těch 2 jsem normálně do fitka chodila a nebyl problém (chodila jsem tam na skupinové lekce, max jedna lekce týdně byla na strojích s instruktorkou, ale jinak různě jumping, bodystyling, problémové partie… nepřišlo mi to přehnané).
      A když ty máš tyhle fyzické projevy, jak s nimi bojuješ? Ty taky bereš antipsychotika?
      Děkuji a přeji hezký večer.

     • Leon napsal:

      Já mám právě tyhle fyzické projevy jak jsem psal kolem toho úplňku a s tím se bojovat nedá,tedy alespoň dosud jsem nenaŠel cestu jak na to.Musím prostě počkat ,až to monstrum zmizí z oblohy a pak to jde ,to samé platí i o tropickém počasí.
      Já si také myslím ,že ta svalová slabost,únava nebo vyčerpanost má souvislost spíš s úzkostí.
      Pokud se cítíš úzkostlivě,nemá smysl přetahovat svoje síly.
      Jinak antipsychotikum beru Questax 50 mg na noc , původně jsem měl brát více ale to už mě nesedlo…..Vždy ,když jsem se pokoušel Questax korigovat,třeba na polovinu i více ,začala nastupovat úzkost i panika,se vším všudy,co k tomu patří.Takže tak…

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Leon,
      tak to ti asi dnes bude blbě, když má být úplněk. Já se cítím strašně vyčerpaná, dnes jsem byla u praktické Dr., dala mi žádanku na neurologii.
      Quetiapin (Questax) beru taky, ale 600 mg na noc. Tak alespoň, že ti těch 50 mg nějak pomáhá, na mě by to bylo málo.
      A bereš i AD?
      Tak držím palce, ať ten úplněk nějak přečkáš.

  • 73Klara napsal:

   Ahoj Amarellko, taky neumím chodit pomalu, jako Bobina. Zajimavý je, že i kolegyně v práci se naučily chodit se mnou rychle 🙂 na oběd, většina si zvykla.
   Každopádně co se týká úzkostí… dnes hrozná noc. Jednak jsem teda měla včera 4 silný kafe, skleničku vína, doma nějaký žabomyší spory, který mě ovšem nakrkly a uvažovala jsem nad nima před usnutím. V noci několik úzkostných stavů, hnus hnus hnus. Takhle mi dlouho nebylo. Nevím co to je. No asi čtvrt roku jsem měla klid a pohodu, tak asi abych si moc nevyskakovala 🙁

   • Bobina napsal:

    Manžel není doma, tak taky blbě spím, podvědomí pracuje a úzkost je tady 🙁 My senzitivní lidé to máme blbý.

    • 73Klara napsal:

     Já ti nevím, co mě vlastně tak sejmulo. Rozčílila mě trochu teta, která odmítla vařit mým dětem příští týden (mamka jede na dovolenou a teta bude hlídat babičku po mrtvici). Tak jsem přemýšlela, jestli se mám ostentativně stáhnout do Brna, nebo zůstat u našich (mamka zas spolíhá na to, že se jí postarám o zahradu). Záleží to na tom, zda dcera bude nebo nebude povolaná na brigádu – maká v kuchyni na koupališti. Teď se má oteplovat, tak asi půjde.
     Asi jsem nad celou tou situací moc hloubala nebo v podvědomí to mám zaražené, že to vyústilo v úzkosti 🙁 ach jo.
     Plus pár dalších situací během včerejšího dne -např. šla jsem běhat, manžel s děckama na kolech mě měli dojet, dlouho nejeli. Pak jsem slyšela záchranku a už mi hlavou letěly katastrofické scénáře, kdo z nich vletěl pod šalinu nebo co se stalo. Čekala jsem na ně 20 minut před barákem a nervy na pochodu… a oni se ještě stavili v Bille na zmrzku. Úzkostná povaha je prostě hrozná.

     • Bobina napsal:

      Je hrozná, bojuji celý život, taky mám strach, když někdo nedojde na čas, hned mám úzkosti. Musíme bojovat, nedá se nic jiného dělat. Ty seš ještě mladá, tak to zvládneš, ale já bojuji už dlouho a někdy mě to přestává bavit a sil ubývá….

     • 73Klara napsal:

      A nebo co mě hrozně vytáčí, když mají děcka tichej profil na mobilu. Já volám, naháním, už mi letí hlavou kdovíco… a oni si pak ze mě dělají srandu, že matka byla na prášky. Vlastně nejenom děcka mě stresují. Manžel jel v květnu z Prahy, už měl být dávno doma, telefon nezvedal… vlak měl údajně zpoždění a telefon mu nějak blbl a nezvonil.
      Já se vůbec divím, že jsem přežila letošní dovolenou bez problémů. V září jedem na týden do Londýna, to bude další zkouška.

     • Bobina napsal:

      Taky máme jet na dovolenou, ale mě se nechce, dříve jsem se donutila kvůli synovi, ten už je velký a s námi nechce… Tak nevím, jestli mi to za ty nervy stojí. Do toho dnes jdu k zubaři, další stres a to mám prázdniny, jsem učitelka…

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Klári,
    po pravdě, já kdybych si dala 4 silná kafe a víno, tak úzkostí asi vyletím z kůže, takže bych se ani nedivila, kdybys to měla z toho + pak ty spory to ještě završily.
    Jinak já dřív taky chodila rychle, tady se na to ptám, jestli to někdo nezažil, jako psychickou poruchu, protože jsem o tom včera hodně četla, že to může být i z psychiky, funkční porucha hybnosti a tam právě patří i svalová slabost a pak ta zpomalená chůze. Psala jsem e-mail neuroložce, od které jsem ten článek našla, tak uvidím, jestli mi odpoví.
    A jak je ti teď? Už je to lepší? Já dnes byla na arteterapii.
    Hezký den, pokud možno.

    • Klára napsal:

     Ahoj Amarellko, odpo se mi v práci trochu párkrát zamotala hlava. Mám bloklej krk, bolí mi za krkem jak hrom, na masáž jdu ve středu. Navíc domů jsem jela v šílené průtrži, chvíli slunko chvíli déšť, tlak musí lítat. Ale všechno to řídí ta pitomá hlava, jak my v Brně říkáme palica byla jsem odpo v knihovně a pak na rehabce s kolenem a byla jsem ok, páč jsem se zaměstnala jinak a nespekulovala jsem, jak mi vlastně je. Musím se zas sebrat a nepozorovat se. A co ty, co ta chůze? Odepsala ti ta doktorka?

     • Amarellka3 napsal:

      Klári,
      tak to je fajn, že jdeš ve středu na masáž, taky bych potřebovala, krk mám úplně bloklý. A u vás dnes byla průtrž? Tady snad ani nepršelo. Ale máš pravdu, že tlaky lítají, taky to cítím, kdykoliv se i pomalu zvednu, tak se mi strašně motá hlava ještě asi tak minutu.
      Doktorka mi neodepsala, ale třeba má dovolenou, nebo je nějak vytížená, zítra jdu k praktické Dr. jí dát předběžnou propouštěcí zprávu z léčebny, tak se s ní poradím.
      Taky se nesmím tolik pozorovat, protože tohle je hrůza, co za nemoci si všechno vymyslím, jenomže když tělo vysílá signály, že něco není ok, tak člověk se logicky bojí.
      Tak ať máš dnes lepší noc.

     • 73Klara napsal:

      Ahoj Amarellko, v Brně to strašně lítá, chvilku mraky a déšť a chvilku slunce. Už bych zas brala ty tropy, kdy je to aspoň stálý. Navíc nerada řídím v dešti, respektive v průtrži, kdy stěrače pomalu nebraly vodu – takhle jsem jela v neděli a i včera. Dcera říkala že ji třeští hlava celej den, je taky citlivější… takže včera asi byl fakt blbej den. Spala jsem celkem dobře, trochu mně brněly nohy, ale furt jsem si říkala, ať se na to nesoustředím, hlavně ať se vyspím. Včera jsem byla odpo úplně na odpis a v práci mi padala hlava. Tak nějak jsem si to večer srovnala, vlastně veškerý příznaky, který mám tak znám – je to jen ta blbá PP. A ta mi přece nebude ničit život. Tak snad to bude teď zas už lepší.
      Fakt je, že sou teď hodně dovolený, tak třeba ta neuroložka tvá má dovolenou. Uvidíš, co ti řekne dnes praktická. Ty to máš blbé v tom, že do toho kvůli studiu vidíš hloub. A jak se pozoruješ, napadají tě konkrétní choroby… Co kočičky? Byli jsme předminulý víkend u tchánů na chalupě, tchyně nešťastná, že se jí jedna z koček ztratila…Hledala ji dost zoufale, asi ji někdo otrávil 🙁

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Klárko,
      tak to chápu, že když jsou u vás takové výkyvy počasí, že ti to nedělá dobře, já bych taky brala tropy. A to řízení ve slejváku si vůbec neumím představit. Já mám naštěstí řízení aut zakázané z hospitalizace, jen pokud by to psychiatrička dovolila a já stejně už řídit nechci.
      A jak je ti dnes?
      Já byla u té praktické Dr., dala mi žádanku na neurologii, ale nevím, kam mám jít, ona prý dobrého neurologa nezná, tak budu muset hledat.
      To mě mrzí, že se tchyni ztratila kočička, my už Mícu pouštíme jen na zahradu, už ne k sousedům, nebo přes ulici, ona je poslušná jako pejsek a sedí venku s námi.
      Jinak kočičky v ulici se mají dobře, každý den je krmíme s jsou spokojené a s námi se mazlí, jen cizích lidí se bojí.
      Tak ať je ti lépe, už by se mělo pomalu počasí stabilizovat a oteplovat se.

     • 73Klara napsal:

      Ahoj Amarellko, je mi líp a líp, už ani netrnou nohy nebo nemotá se hlava. Mně musí vždycky nějak "sepnout" v hlavě a pak je to dobrý. Tak snad už zase seplo a budu mít nějakou dobu klid.
      To je těžký hledat doktora "na blind", a je to vždycky o štěstí. Buď ti sedne a pomůže, nebo ne 🙁 prostě chce to zkoušet a eventuelně jít jinam, když by nevyhovoval. Je dobrý přečíst si hodnocení lékaře na netu, to taky trochu napoví.

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Klári,
      tak to jsem ráda, že je ti lépe. Snad to co nejdéle vydrží, hold propady se u nás mohou objevovat, ale je dobře, když se s nimi dá pracovat.
      No mi doporučila jednu neuroložku kdysi Panda odsud, tak ji asi zkusím, tamta se mi neozvala. Hodnocení na netu samozřejmě čtu, i když je to jen orientační, vloni jsem byla u neurologa, který měl 17 nejlepších hodnocení a ani jedno negativní a na mě byl protivný, řekl, že to mám vše z psychiky a že už k němu nemám chodit. Přitom když jsem byla na neurologii na pohotovosti, tak mi řekli, že mám mít svého ambulantního neurologa.

     • 73Klara napsal:

      Amarellko, vím, že bude znít hnusně, ale takovýmu doktorovi, kterej byl na tebe protivnej, bych přála krásnou ataku s obrovskou úzkostí – pak by se možná choval jinak!

     • Amarellka3 napsal:

      Klári,
      to nezní blbě, já na něj byla fakt naštvaná, protože mám svalové slabosti, třes, teď i ty poruchy chůze, poruchy paměti, byl nepříjemný, už to byl starý dědek, přesluhoval… Mohl mi říct, že to mám z psychiky, ale že věří, že mě to trápí, nebo něco podobného. Já už se teď objednala na tu neurologii, co mi doporučovala Panda, ta Dr. má samá nejlepší hodnocení, tak se uvidí.

     • 73Klara napsal:

      Tady jde hlavně o ten přístup. Ať už sou ty problémy psychickýho rázu, nebo skutečně je nějakej problém, tak jde o to, jak to doktor podá. Já třeba měnila gynekoložku kvůli přístupu, kterej se mi nelíbil.
      Naše pediatrička je taky otřesná. Můj muž se pořád diví, že jsem ji ještě nevyměnila. Jediný důvod je, že děcka sou minimálně nemocná, takže tam chodíme jednou za rok. Doktorka je protivná, zvedá na děcka hlas, no hrůza. Jako kdybychom ju obtěžovali. A nemá ráda kluky, je vždy na našeho Michaela šíleně najetá. A neříkám to sama, mám kamarádky nebo kolegyni v práci, chodí nebo chodily k ní a museli začít chodit jinam, nedalo se to.

     • Amarellka3 napsal:

      Klári,
      to se nedivím, já měnila gynekologa 2-krát, nejdřív jsem měla ženskou, která byla protivná, pak jsem si našla soukromého gynekologa, který bral nehorázné prachy a příjemný zrovna nebyl a teď mám jednoho staršího pána, pečlivý, platí se jen 50 Kč za zrcadla, ordinace sice není úplně luxusní, ale jeho přístup super.
      Tedy ale u otřesné pediatričky bych děti mít nechtěla, nikdy nevíš, co bude zrovna potřeba, tu bych hned měnila, kdyby to šlo. Já třeba měnila praktickou Dr., měla jsem takovou sice celkem hodnou, ale fakt hloupou, teď mám super, i když za ni dojíždím hodinu. Dnes se mi třeba věnovala 40 minut.

     • 73Klara napsal:

      Amarellko já na luxusní ordinaci taky kašlu, hlavně mi jde o přístup. Doktorku mám teď úplně super, ta stará byla trochu švihlá a taky dost drsná co se týče vyšetření.
      Jinak já se jednou naštvu a tu naši pediatričku změním 🙂 děcka si naštěstí z toho nic nedělají, když je sjede, ale já mě to tedy vždycky vytočí.
      Dva roky mám novou normální doktorku obvodní, ta stará pila – a pila hodně a i během ordinování. Jednou na ni udělali zátah a bylo po ordinování. Navíc neměla sestru, ráda vykládala, a čekat s horečkou dvě hodiny bývalo vždycky za trest 🙁

     • Amarellka3 napsal:

      Jj přesně, jde mi hlavně o přístup. Tak to máš statečné děti, že si z ní nic nedělají, já bych se jí bála, nedivím se, že tě to vytočí.
      Tak to je síla, že ta tvoje obvodní pila, no ono je dost doktorů závislých na alkoholu. Hlavně, že máš teď jinou. Já tedy u té mojí taky čekám třeba 2 hodiny s akutním zánětem průdušek, ale prostě to beru tak, že se každému věnuje a že se pak bude věnovat i mně. Kdyby měla prázdnou čekárnu, tak bych si asi říkala, proč.

 2. Nikol napsal:

  Ahojte, rok mám PP a jsem přes půl roku s tím na nemocenské. Beru velaxin, vše docela ok, občas nějaká úzkost, ale máte někdo zkušenost s tím, že byste měli celé dopoledne panické stavy i přes léky? Je možné, že je to tím, že jsem musela teď několik dní vstávat na budika, tudíž si tělo nespalo, jak potřebovalo? Jsem z toho dost na prášky a pociťuji dost únavu..

  • Bobina napsal:

   Může být, že je to tím, narušil se Tvůj biorytmus, když se mění letní a zimní čas, taky mívám problémy.

  • Jana napsal:

   Ahoj Nikol
   Ja tymto trpim uz vela rokov..no lieky nepomozu az tak,ze ti ataky vymyznu. Urcite je vitana pomoc serotoninu podavaneho umelo.ale zazracne lieky na to nie su..akurat ta len skludnia,uspia..az si taka matoha :)) idealny stav je dostat sa casom len na antidepresiva. No odporucam ti vyskusat aktivne psychoterapie. Pripadne mne pomohla aj hypnoterapia. Psychiatri predpisuju lieky, u psychologa sa vyrozpravas..ale prave psychoterapeuti ta konfrontuju so svojimi myslienkami. Naucia ta ako atak zvladnut, ako ho “nerozvinut” a zastavit, ked na teba ide. Ja uz 3 roky zijem takmer (vzdy sa da nieco vylepsit) plnohodnotny zivot.ovela viac si verim a nikto by ani nespozoroval,ze niecim takym trpim. Drzim velmi palce,aby si to zvladla. A ktovie..mozno sa toho zbavis uplne (ak je to napr po traume). Zelam vela sily a nevzdavat sa. :*

 3. Maky napsal:

  Ahojky lidičky,chci poprosit o radu od čtvrtka mi je hrozně zle hlavně dopoledne.Rano mě probudí bušení srdce a Hrozně se klepu do toho všeho jsem ještě dostala jenže s,sice už končím,ale může to s tim také souviset?.Musim si vzít vždy diazepam ,abych mohla alespoň trochu fungovat.Snazim se myslet na hezké věci,ale ta potvora je silnější.Lekar mi předepsal po ránu eliciu 5mg kvůli těmto stavům,ale vůbec to nezabírá,je pravda že je beru teprve 5den a argofan k tomu,ale je prosím nějaká rada,bojím se,že se asi zblázním, furt jen brečí a s nebo spím.. Prosím poraďte.Diky moc

  • Bobina napsal:

   Vem si klidně léky na zklidnění , 5 dní na AD je málo, ty zabírají až po 3 nebo 4 týdnech, takže klidně si dej něco na zklidnění. Vlez si pod deku a pokud můžeš vyspi se a bude lépe, ty začátky s užíváním jsou většinou krutý, alespoň já to tak mívám taky. Nezblázníš se, neboj, pokud Ti ty prášky nesednou, tak za doktorem a přestat brát, nahradit něčím jiným. Já kdysi musela akutně k lékaři, protože jsem jedla deprex a měla jsem tak hrozný stavy nespala jsem zvracela, že mi je musel vysadit.

   • Maky napsal:

    Bobino, děkuji moc za radu chvilkama opravdu mám myšlenky,že jen přežívám a jsem už jen na obtíž. Brala jsem argofan 10 let ,ale od května kdy jsem měla lehkou mozkovou příhodu se stav PP tak rapidně zhoršil, že už si nevzpomínám, kdy mi takhle bylo.Ted mam před sebou spousty vyšetření a asi 2 operace.Nasli mi srazeninu v cévě a aneurisma na srdci .Hrozně se bojím. A tím se to vše zhoršil o a horší.Dekuji,že jsi me vyslechla.

    • Bobina napsal:

     Taky mám někdy pocit , že jen přežívám, máš před sebou těžké období, ale uvidíš, že to zvládneš, musíš jen chtít a ono to půjde, držím palce 🙂

    • Jana napsal:

     Ahoj maky,
     Paradoxne sa u panikarov moze objavit aj depresia. A prave mas dost tazke obdobie. Liekami sa to da podtrhnut a psychoterapie (ak je to v tvojich silach teraz) by ti mohli velmi pomoct. Co sa tyka tych atakov..mas proste vacsiu epizodu..tvoja mysel vyhodnoti tu situaciu ako zivotaohrozujuci stav. Panicky atak vznika v prvom rade ako myslienka..a ked ti ide o zivot, mas 3 moznosti. Ustrnies, vyhnes sa (ujdes), utocis. Takisto automaticke negativne myslienky typu – ja to nevydrzim, ja sa zblaznim, nieco sa mi stane,strach zo strachu a pod su len v ramci tvojej (nasej) diagnozy. Nikto sa nikdy nezblaznil, nikomu sa nikdy nic nestalo,nikto neurobil nieco co nechcel. Su to len myslienky,ktore vyvolavaju negativne pocity…ale nie su nebezpecne. Ataky su velmi neprijemne. No ked sa ukludni mysel,ukludni sa aj telo. A ako sa ti bude vsetko postupne vyjasnovat, bude aj menej atakov. Urcite v tom nie si sama :* ja som minuly rok prezila velmi zle stavy na zaklade nejakeho traumatickeho zazitku. Dnes som ok (v ramci moznosti), len na antidepresivach a zijem plnohodnotny zivot. Ak ti mozem poradit – hladaj co najviac zdrojov dobrych pocitov (malovanie, vytvaranie,hudba,citanie a pod) Nikdy to so sebou nevzdavaj. Psychicke choroby su tie najtazsie choroby.

     • Maky napsal:

      Jani moc děkuji, opravdu každá ráda mi teď pomáhá. Díky,ze tady jste

     • Maky napsal:

      Jani nejhorší je, že jsem taková těkavá a u ničeho dlouho nevydržím.Jsem stále unavená,nebo se mi točí hlava buší mi srdce a chce se mi furt brečet. Máš pravdu až budu mít po všech vyšetřeních a bude se něco dít. Snad bude líp.Jen to vše trvá hrozně dlouho.V úterý budou jedny výsledky tak uvidím co bude dál.Dekuju za rady a taky ti držím palce,je super že teď zvládáš už se těším až napíšu totéž.

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Maky,
   může ti být hůř z přidání té Elicei, po SSRI AD je často první týden až dva naopak zhoršení stavu a zabírat začínají až kolem 3. týdne, někdy i až za 2-3 měsíce. Proto se někdy doporučuje brát prvních pár týdnů užívání nových AD právě benzodiazepiny, jako je Diazepam. Zkus to fakt do těch 14ti dnů vydržet, mělo by to pak přejít a účinek AD bude postupně najíždět. Držím palce.

   • Maky napsal:

    Bobino,Amarellko ještě, že Vás tady mám. Moc mi pomáhat tím,že víte víc než ostatní mi řeknou.Fakt jsem byla dneska už zoufalá.Diky moc zkusím to těch 14 dní pak jdu ke svému psychiatrovi a do té doby snad bude lépe.Snad,alespoň Vám je líp a tobě Amarellko doma.Jeste jednou díky

 4. Karla napsal:

  Tak už se mi párkrát zamotala hlava,jsem sama doma,muž v práci…

  • Bobina napsal:

   Tak si sedni a vydýchej to, hlavně se uklidni a snaž se odvést nějakou činností pozornost

   • Karla napsal:

    Snažím se Bobino,dělala jem oběd a rajčatový salát.Možná,že je to i od krční páteře.Je ztuhlá a bolí.V noci jsem toho moc nenaspala.Je to pořád dokola…A co ty,jak se dneska cítíš?Jak užíváš prázdniny?

    • Bobina napsal:

     Dneska to jde prázdniny užívám , jak na houpačce. Někdy dobře někdy zle. Můj manžel letí na služební cestu do Atén a já už mám strach… Myslím, že je Ti špatně z toho nevyspání, já když se nevyspím, tak to mám to samé…

     • Karla napsal:

      Tvůj manžel letí do Atén,takže tady budeš sama,jestli se můžu ptát?Já bych také řekla,že to mám i z nevyspání.Teď se mi chce spát,ale zase si lehnou nemůžu…

     • Bobina napsal:

      Ano, můj manžel letí na služební cestu do Atén, bude tam skoro týden, takže pro mne stres, ještě že je doma se mnou syn -19 let. Tak se to dá přežít. Měla by ses vyspat a uvidíš, že bude lépe 🙂

  • Lucka. napsal:

   Ahoj Karlo, já měla jeden čas od krční páteře takové motanice, že jsem ani ležet nemohla, jak se to se mnou všechno motalo.Trvalo to docela dlouho, než se to dalo do pořádku.Ale s páteří mám problémy pořád. A když se k tomu přidá panika, tak to je hrůza. Ale neboj, určitě to přejde. Nikdy se mi nic nestalo, i když se mi hlava motala pořádně.

 5. Klára napsal:

  Ahojte, dnes se cítím divně. Těžko popsat, prostě divně. Zakazuju si na to myslet, že by se mi třeba mohla začít točit hlava, nebo brnět nohy, vytesňuju to…ale přesto, mám takový divný pocity. Otočila jsem hlavou a pěkně mi křuplo v krční páteři. Plus asi to počasí. Asi mi víc vyhovuje to vedro. Ty poklesy tlaku s deštěm nic moc teda ☹️

  • Karla napsal:

   Ahoj Kláro,to jsem také zažila.Otočila jsem hlavou a strašná bolest,jako nikdy a po chvíli strašná motanice,a to se opakovalo asi 5x za den,že jsem seděla na bobku.Asi blokace krční páteře…Moje dr. tvrdí,že čím je člověk starší,tak veškeré motání hlavy je prý od páteře.Tak nevím…Včera se rozbil mobil,orpava by stála 1000,-Kč,tak musím koupit nový.Takže z mobilu psát nemůžu…Drž se Kláro,bude lépe!!!Zdraví Karla.

   • Klára napsal:

    Karli to mě mrzí s tím telefonem, to naštve co ta motanice, už je to lepší? V Brně se honí mračna, chvíli slunko chvíli hřmí a déšť, takže tlak musí sileně lítat.

    • Karla napsal:

     Ahoj Kláro,je to lepší,akorát musím dávat pozor,když se ohnu a pak se narovnávám.Nedá se nic dělat.Telefon jsem si teď objednala v DATARTu,stačí mi za 1500,-Kč.Dražší pro mě nemá smysl.Včera u nás kolem 13.00 hodiny lilo jako z konve.Akorát ještě budu muset mít novou SIM kartu,protože mám letitou a ta je větší,tak se určitě o nového telefonu nevejde.Snad se to vše příští týden vyřeší…Karla.

     • Klára napsal:

      Karli já taky nemůžu rychle stoupnout, okamžitě vidím černo.
      Tak aspoň že máš ten telefon vyřešenej, mě to taky vždycky vytočí, když musím řešit něco nad rámec normálních problémů.
      V Brně dnes chvíli průtrž chvíli slunko, tlak asi lítá ale krom trochu probouchavani srdce je mi fajn…

     • Karla napsal:

      Ahoj Kláro,souhlasím s tebou,že když muším řešit něco nad rámec problémů,tak mě to vykolejí.Protože jsem v pátek musela sednou do auta a jet sama do opravny mobilů,aby mi to tam zjistili,co je s telefonem.Manžel do večera v práci a v sobotu má opravna zavřeno.Ale zvládla jsem to,pustila jsem si rádio v autě a bylo mi docela dobře.Z autobusu jsem měla strach…A děkuju za radu ohledně SIM karty,zítra by měl dorazit mobil ,tak uvidím…Zdraví Karla.

     • Klára napsal:

      Ještě, my když v práci přecházeli k jinymu operátorovi tak mně novou simku dali v prodejně toho konkrétního operátora. Ani sem to nemusela stříhat..tak třeba by to taky tak šlo.

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Klári,
   mně taky tyhle teplotní skoky a déšť nevyhovují, včera mi bylo blbě, takže jsem ani neměla večer sílu se vysprchovat, dnes jsem vstávala kolem 14:00. Taky mi víc vyhovuje vedro, teď se taky hodně motám. Bude lépe, drž se.

   • Klára napsal:

    Amarellko já ti nevím, co to mělo znamenat. Divné pocity, v noci šílené sny… Teď odpo už je to celkem ok. Nevím, jestli sem to nepřehnala zas s fyzickejma aktivitama, Dr mně řekla, že většinou se problémy s PP vrací, když je únava. Já si teda zas tak moc unavená nepřijdu, možná je to i psychická únava. Všechno jsem chtěla stihnout, po příchodu z práce běhat, ještě kolo a ještě jet na jógu. Asi toho bylo moc, musím zvolnit.

    • Amarellka3 napsal:

     Ahoj Klári,
     podle mě si toho fakt dáváš moc, on člověk nějakou dobu vydrží, ale pak to může bouchnout, mi doktoři říkali, že jak jsem chodila 6-krát týdně do fitka, že to bylo moc. No teď sotva dojdu nakoupit, jaké mám slabosti a o fitku se mi může jen zdát, bojím se, že už nikdy sportovat nebudu. Příští týden jdu k praktické Dr., tak jsem zvědavá, jestli mě někam pošle. Bojím se, jestli nemám i spánkovou apnoe, když jsem pořád tak unavená. Sny mám šílené už asi půl roku téměř každou noc, i v léčebně každou noc byly.
     Tak nezapomeň taky odpočívat, tělo hlásí, když je toho na něj moc. Držím palce, ať je ti zas lépe.

   • Karla napsal:

    Ahoj Amarellko,tak si se aspoň vyspala,když si vstávala ve 14.hodin.To se mi snad nepovedlo za celý život,ale když to potřebuješ a hlavně můžeš spát,tak si to dopřej!!!Dnes svítí sluníčko,ale fouká vítr,zase se má oteplovat…Zdraví Karla.

    • Amarellka3 napsal:

     Karli,
     mě to hrozně trápí, že tolik spím, protože je mi hrozně blbě, i když se probudím po 16ti a více hodinách spánku. Např. včera jsem šla spát ve 20:00, měla jsem na dnešek budíka na 12:00 a stejně je mi zle. Jsem straně vyčerpaná a spánek vůbec není odpočinkový. Bojím se, jestli nemám spánkovou apnoe.
     Příští týden jdu k praktické Dr., tak to všechno s ní chci probrat.
     A jak se máš ty dnes?
     Tady sluníčko není.

     • Karla napsal:

      A netrpíš třeba "únavovým syndromem",nebo nebo nejsou to vedlejší účinky AD?To mě jenom tak napadlo.Uvidíš,co ti řekne praktická Dr.,pak dej vědět.Já teď domyla nádobí,byli jsme nakupovat v Kauflandu a v Datatrtu jsem si objednala nový mobil,protože starý se mi rozbil,tak nic jiného nezbývá.Já bych byla nejradši,kdyby mi všechny věci vydrželi na pořád. Karla.

     • Amarellka3 napsal:

      Karli,
      únavový syndrom mě napadl, ale mám tak 3-4krát do roka období, kdy naopak přestanu úplně spát, třeba teď před hospitalizací jsem cca měsíc spala tak 2-3 hodiny jen a teď se to zas zhouplo a spala bych pořád.
      To mě mrzí, že se ti rozbil mobil, ale jak jsi tu psala Klárce, že asi budeš muset mít novou sim kartu, tak ona jde zastřihnout, aby se vešla do novějších mobilů, mně to udělali před 3 lety v O2, když jsem si kupovala nový mobil a ta stará simka do něj byla už moc veliká, tak se na to kdyžtak taky zeptej. Mě taky štve, když nějaká původní věc přestane fungovat. Tak držím palce.

     • Karla napsal:

      Tak děkuju za radu,až budu mít mobil,tak to můžeme zkusit zastřihnout.Promiň,že píši až teď.A držím palce,ať je lépe !!!

     • Bobina napsal:

      Ami, myslím, že spíš po těch práškách, jinak si to nedovedu představit. Tady prší, chvilku svítí slunko a zase prší, změny tlaku se mnou dělají divy…

     • Amarellka3 napsal:

      Bobinko,
      já právě nevím, protože ty tlumící jsem vysadila, nechápu, jak je možné, že je mi takhle blbě vyčerpáním, nejraději bych jen spala. Tady je taky chvíli sluníčko, chvíli prší (teď) a ty změny tlaků mi taky nedělají dobře. Ať je ti lépe.

 6. reidora napsal:

  Ahoj, mám tentokrát porosbu užíval někdo z Vás pragiolu na úzkostné stavy a jaké s ní měl zkušenosti? Děkuji za vaše odpovědi.

  • Amarellka napsal:

   Ahoj reidoro,
   to same – co je Pragiola, ale pod nazvem Lyrica (ucinna latka pregabalin) beru uz vic, jak tok. Momentalne snizuji, uz beru jen 75-0-75 mg, ale brala jsem i 150-75-150 mg. Na uzkosti zabrala jen castecne a hlavne jsem po ni pribrala za ten rok 15 kg, tak uz se ji chci zbavit. Ne kazdy po ni pribere, ale podle diskuzi dost lidi. Drzim palce.

  • Katka napsal:

   Ahoj me celkem Lyrica pomohla a nic jsem nepribrala

   • Amarellka3 napsal:

    Katko,
    můžu se zeptat, kolik jsi jí brala mg? Já na nižších dávkách nejdřív taky nepřibírala, ale až jsem brala 300 mg denně a pak 375 mg denně, tak to jsem doslova žrala.

    • Katka napsal:

     Ahoj brala jsem 75 rano a vecer a fakt mi to pomohlo jinak jsem uz za ty roky vyzkousela dost prasku

     • Amarellka3 napsal:

      Katko a bereš ji tedy pořád, když ti pomohla? Já za 11 let brala přes 50 druhů psychiatrických léků a nikdy mi nic dlouhodobě nepomohlo 🙁

 7. Laura1011 napsal:

  Ahoj chci se zeptat jestli nekdo taky hyperventilujete?ze se predychavate a pak vas brni ruce nohy a je vam na omdleni…silenej stav??

  • reidora napsal:

   ahoj Lauro, tyto stavy mívám,jakmile dojde k panice, hned se mi zkrátí dech a pak to jde postupně,rozbuší se srdce, motá se mi hlava, brní pusa, ruce atd. stav na seknutí. Je to tím ža se v tobě všechno ztáhne a tělo se títo brání.Dá se s tm v počátku dělat to že si sedneš a začneš pomalu dýchat.Je na to zpoustu doporučení na internetu.Když se však dostaneš do fáze další kdy zvítezí katastrofické myšlenky nad rozumem, že to nic není, ak se s tím bojuje špatně. doporučuji návštěvu psychologa který tě naučí relaxační metody nebo jestli jsi ve stavu kdy totěžko zvládáš tak psychiatra který ti doporučí nějaké medikamenty. Dnes vím že se na úzkosti a paniku neumíra .Držím palce at je lépe a věř že se tyto stavy dají zvládat.

  • Bára napsal:

   Lauro, normální stav provázející paniku. Krev je odváděna z periferií tzn. ruce, nohy atd. a vedena do potřebných orgánů, tělo tak reaguje na stav nouze. Zkus se na to dívat, jako na dobře zorganizovaný stroj. Je to hnusný stav, ale reakce těla na to je celkem logická.

 8. Amarellka3 napsal:

  Ahojte, moc vás všechny zdravím,
  dnes mě po 3 měsících propustili z léčebny, takže jsem zas doma, ale stýská se mi po spolupacientech, byli super i většina personálu. Je mi o něco lépe, něco ještě zůstalo a budu si to řešit na individuální psychoterapii. V léčebně byla jen skupinová psychoterapie a některé věci jsem na skupině otevírat ani nechtěla.
  A jak se daří vám?
  Přeji hezký den a snad tu s vámi budu již častěji.
  Opatrujte se.

  • Karla napsal:

   Ahoj Amarellko,tak to je dobře,že jsi doma.Doufám,že je ti celkově lépe!!!Mě zrovna v tuhle chvíli zase zlobí mensturace a ještě k tomu průjem…Připadám si nemožná a úplně k ničemu.Jinak také přeju hezký den…Karla.

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Karli,
    no mně je smutno po spolupacientech, ale s některými budu v kontaktu. Taky mi dali na rozloučenou spousty krásných věcí – 2 hrnečky s kočičkami, keramickou kočku, náramek, plyšáky… byla jsem fakt dojatá. Lépe mi celkově je, ale ještě je toho hooodně k řešení.
    Mrzí mě, že ti není dobře, ale MS přejde, já ji měla minulý týden a taky bolesti a průjem, průjem k MS často patří, díky prostaglandinům. Tak ať je ti lépe, opatruj se.

    • Karla napsal:

     Tak to je hezké,že si dostala plno hezkých věcí na památku a že budete v kontaktu,to je opravdu hezké.Já vím,že průjem patří k mensturaci,ale je to otrava.Za chvíli asi zase poběžím…Aspoň,že se člověk tady z toho může vypsat !!!

  • Bobina napsal:

   Ahoj Ami, to je fajn , že seš doma aspoň tu budeš častěji a doufám, že je ti lépe. Taky se ozvala Eva, to je super, hned mě to pozitivně naladilo. Dnes jsem chtěla jít na hřbitov a dát tam rodičům kytičku, nebyla jsem tam dlouho, ale cítím, že to nezvládnu, tak to zase odložím…

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Bobinko,
    já jsem taky ráda, že se Evička už ani nevím po jak dlouhé době ozvala. Dnes jsi zvládla obchod, což je skvělé, tak hřbitov nech na jindy, však se nic neděje. Jinak lépe mi trochu je, ale něco ještě zůstalo. Tak se moc opatruj, hezké odpoledne.

  • Bára napsal:

   Ahoj Amarellko, tak konečně zase doma…držím palečky ať zlepšení pokračuje.

  • Marketa napsal:

   Ahoj Amarellko.Jsem ráda že jsi zpátky doma a že se cítíš lépe než když jsi nastoupila do léčebny.Určitě to ocení všechny tvoje kočičky.Přeji ti pěkný den Markéta

 9. Karla napsal:

  Ahoj, jak je?Já nic moc. 5.den menstruace, dneska zase zhoršení. Ještě k tomu vnitřní chvění a úzkost.. Píšu pouze z mobilu.

  • Bobina napsal:

   Já taky nic moc, úzkost mám jít do obchodu, tak nevím, jestli to zvládnu v klidu nebo v rychlosti 🙂

   • Karla napsal:

    Ahoj Bobino,já včera v obchodu byla dvakrát.Po druhé jsem se těšila,ale pak jsem měla lehké motání hlavy,ale nakonec jsem to zvládla.Mě pomáhá,když potkám někoho známého a pár vět prohodíme.Budu držet palce,ať to zvládneš v pohodě!!!

  • Bára napsal:

   Ahoj Karlo, mě to čeká v neděli :o( Ona i ta úzkost může být zhoršená díky menstruaci. Mě teď zase trápí oči.
   Už si nepamatuji den, že bych se něčím nezaobírala, vždy se najde něco co mi vleze do hlavy a začnu o tom zbytečně přemýšlet a vytvářet katastrofy. Ať je ti lépe. Hlavně že už nejsou ta vedra.

   • Karla napsal:

    Ahoj Báro, já když mám menstruaci, tak se mi PP vždycky zhorší. Oči mě trápí asi od dubna, tlak za očima a pak jsem měla také oční migrénu. Takže jsem také hledala na internetu a zjišťovala a přemýšlela, co mi je a vymyslela katastrofické scénáře. Také jsem ráda, že už nejsou ta vedra.Take přeju ať je Lépe! 🙂 Karla.

 10. Busi napsal:

  Ahoj všem, nějakou dobu jsem tady nebyla. Chci se zeptat těch, co mají děti… Také máte problém s přehnaným strachem o své děti? Mám nebo spíš měla jsem teď lepší období a chystáme se na dovolenou a už to zase začíná, tlak v hlavě, bolesti zad, zažívací problémy a ještě jsem začala pozorovat dítě, jakmile zakasle, zabreci tak hned začnu vymyslet co mu je nebo může být… Jakmile mám prostě nějakou větší zátěž tak to přestanu zvládat. 🙁

  • veronika napsal:

   ahoj ano..mam dve deti..dceru 12 r a chlapca 2 roky..staci malickost a uz riesim co to moze byt a napadaju ma tie najhorsie diagnozy..alebo ked ie dcera na vylet skolsky autobusom bojim sa velmi vtedy aby sa daco nestalo a tak…:-/

 11. veronika napsal:

  ahoj vsetci..chcela by som radu a asi sa vypisat/vyrozpravat/ panicka poruchu a gad mam 12 rokov..beriem ad sertralin,ale akoby mi prestali ucinkvat moze to byt?na ukludnenie mam lexaurin 1,5mg ktory by som mala brat denne polku..lenze ako keby mi vobec nezaberal..niekedy si musim dat cely a je to slabe…za chvilu mam znova uzkosti a je mi zle..to iste v noci..kpsychiatricke idem buduci stvrtok..myslite,ze je mozne ze mi ad ani lexaurin nezaberaju jednoducho? dakujem velmi pekne za rady

  • Bobina napsal:

   Ahoj Veroniko, možná potřebuješ vyšší dávku AD a lexaurin by Ti zabral trojkový to je ten červený, ten je silnější. Měla jsem to tak s neurolem , slabý nezabíral, zabral až ten silnější, ale pozor vzniká na tom závislost. Řekni to doktorce, ona by Ti měla poradit. Mi se taky zdá, že seropram, který beru už 5 let nezabírá, změny se bojím, jsem citlivá na chemii a bývá mi hodně špatně, když měním AD. Takže nejsi sama, řeším něco podobného….

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Verčo,
   určitě je možné, že ti Lexaurin nezabírá, natož jen 1,5 mg. Já ho brala i 9 mg (tři trojkové – ty růžové) a taky mi to nepomáhalo, poraď se s Dr., protože je návykový, tak abys ho zas nebrala moc dlouho. Můžeš třeba vyzkoušet nenávykový Atarax, nebo Buspiron na úzkosti. A kolik bereš toho Sertralinu? Já ho brala 300 mg a nezabíral mi taky moc. A když AD bereš už 12 let, tak je možné, že přestanou účinkovat, já za 13 let vystřídala asi 11 druhů AD. Ale vše prober s Dr. Držím moc palce.

   • veronika napsal:

    ahoj..amarelka..berem 200 mg a berem ho len dake 2 roky..stale mi je zle..uz len rano,ked vstanem,cely den,hocikedy v noci..predtym som brala 6 rokov lexaurin a vysadila som ho..v pohode som bola bez neho 2 roky..ale teraz neviem normalne fungovat..horsieze mi psychiatricka nechce zmenit lieky vravi ze bud budem chodit na pschterapie alebo m hospitalizuju..a ani jedno z toho mi nevyhovuje,mam 2 deti a nemam ich kam dat..muz je stale v praci a ineho zodpovedneho cloveka nemam tu

   • veronika napsal:

    bobina ved aj ja sa bojim zmeny co to ase bude..ale radcej..ja uz takto fungovat neviem..snad to vyriesime co naskor a k spokojnosti uplnej

  • po napsal:

   Zdraví Pavel co zabírá je Rivotril 2 mg dá se dozpůlit takže 1 mg je to nejlepší lék na zklidnění a dá se brát i 24 měsíců a víc Zdravím PP mám taky beru Rivotril mirzaten 30 mg a Zalastu 5 mg na večer na spaní při nutnosti Zolpidem.

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Pavle,
    mně třeba Rivotril zabíral jen ze začátku, pak jsem se dostala na 10 mg denně a to nebylo dobré. Teď už mi nezabírá prakticky vůbec. Nesouhlasím s tím, že se dá brát dlouhodobě, je taky návykový, jako ostatní benzáče.

 12. eva napsal:

  Milá Amarelli, milá Bobi, nedokážu si vybavit, jak je to dlouho, co jsme si spolu tady psaly. Moc bych vám i sobě přála, abychom se někde setkaly osobně a řešily PP a podobné věci jako minulost .
  Amarelli, asi teď na naši Nobelovku spěchat nemůžeme, taky nejsem v pohodě, ale určitě to časem zvládneme….moc na Tebe myslím a moc přeju, ať se co nejdřív co nejvíc srovnáš.
  Bobi, jek se máš?

  • Bobina napsal:

   Evi, nedávno jsem na Tebe myslela, jestli se ozveš 🙂 Mám se dobře, jsme v domečku, děláme zahradu, akorát mě pořád trápí úzkostná porucha , ta mrcha se mě bude držet celý život. Takže jsem , jak na houpačce. Dnes dobře , zítra špatně. Mám prázdniny a uvažuji o změně AD, ale ty stavy, které s tím souvisí, se mi nechtějí absolvovat. Setkat bychom se mohly, odkud jsi ?? A jak se máš Ty ,co sestra a mamka ?? Jsem tak ráda, že ses ozvala …Do důchodu mám ještě5 let, tak snad vydržím.

  • Amarellka3 napsal:

   Milá Evičko,
   jsem moc ráda, že se ozýváš, protože už si ani nepamatuji, kdy jsi tu psala naposledy. Mrzí mě, že nejsi v pohodě, ale věřím, že tu Nobelovku naši stejně jednou dáme.
   A co je u tebe jinak nového?
   Mě dnes pustili po 3 měsících z hospitalizace na psychiatrii, tak mám takové smíšené pocity, na jednu stranu jsem ráda už doma, na druhou se mi stýská. Dostala jsem od spolupacientů několik krásných dárků na rozloučenou, tak jsem byla dojatá, byli jsme tam fajn parta. Jinak psychika se v něčem zlepšila, ale něco zůstalo, nebo se objevily nové věci.
   Moc se opatruj.

 13. GábaR napsal:

  Zdravím vás všechny,dlouho jsem se neozvala. Prožívala jsem nějaké světlejší období. Skoro měsíc jsem neměla jediný náznak a ani svoje “oblíbený”myšlenky. Měla jsem takovou radost,že už je ta mrcha na ústupu,ale opět se ozvala a nějak mě to vzalo.

  S přítelem jsme si pořídili štěně,že ja přijdu na jiné myšlenky a zaměstná mě. Ale bohužel od té doby cítím spíš,že se nejak zhoršuju. Vůbec nechápu proč. Nejsem úplně trpělivý člověk,mám ráda když je všechno hned a perfektní což se štěněte úplně nejde. Občas se prostě cítím úplně bezradná.

  Zase se mi vrátili špatný myšlenky,tiky v celém těle,pořád bych jen spala a samozřejmě mpje oblíbené “přeskakování” srdíčka. Zase mě to tak celý položilo,že mám pocit,že se vracím na začátek.

  Taky se vám tohle někdy stalo/stává?

  Je vůbec možný aby to naše malý nádherný štěně bylo pro mě stres?

  Děkuju za vyslechnutí, ať se všem daří dobře 🙂

  • Bára napsal:

   Mé dceři třeba štěně při PP pomáhalo a teď už dospělý pejsek pomáhá i mně. Prostě s ním musíš ven za každé situace. Myslím že tě spíš rozhodila změna režimu. To narušuje náš stereotyp, který většině panikářů vyhovuje a uklidňuje. Aspoň já to tak mám. Upraví se to a také máš zodpovědnost.

   • GábaR napsal:

    Je pravda,že to asi bude hlavně tou změnou režimu,kdy jak říkáš musíš ven ikdyž se ti nechce. Mě ta starost o něj pohltila,protože mě to vlastně baví,ale přesto jsem zase udělala krok dozadu.

  • Káťa napsal:

   Taky jsem to zažila. Měla jsem zhruba 5 let klid. Pak první porod a zase se ti vrátilo, ale jen lehce a za pár týdnů to bylo ok. Teď mám 4 měsíce po druhém porodu a už v tom lítám zase. Zatím to zvládám bez léků. Hodně pomáhá, že se musím starat o dvě děti. Musím fungovat i kdybych nechtěla. Nejhorší jsou rána, než se dokážu zmobilizovat, a večery.

   • GábaR napsal:

    Ta mrcha se nás bude držet navždycky.
    Já to taky beru tak,že prostě musím. Spíš mě to dost překvapilo,zklamalo a trochu i vystrašilo

    • Káťa napsal:

     Bohužel to tak je. Já to mám od dětství. To jsem lítala po všech doktorech a nikdo nebyl schopný mi říct, co to je. Až v 18 jsem skončila na pohotovosti se záchvatem a doktorka mi tam řekla, že je to záchvat paniky. Teď je mi 31 a jje to jak na houpačce. Mám období lepší a horší. Během těch lepších mám záchvat třeba jen jednou za čtvrt roku. Ale třeba teď jsem v háji víceméně celý den.

  • Bobina napsal:

   Je to změna , proto ty potíže, to přejde až si zvykneš. Moje neteř taky trpí PP a pořídila si pejska a pomohl ji, protože byla nucena se starat a hlavně chodit ven. Věř tomu. Držím palce !!!

   • GábaR napsal:

    Děkuju,mě to baví se o něj starat a musím říct,že tolik co jsem teď se psem nachodila na procházkách jsem za tu dobu co mám PP nenachodila !

  • Misa napsal:

   Ahojky GabaR,ja mam psika cely zivot,je mi 33 a asi pred tremi lety jsem si poridila druheho psicka a presne jak rikas..byla jsem z toho na nervy,panika,strach,uzkost..chtela jsem ho vratot,darovat,cokoliv,jen at je pryc a ja si ziju zase svuj stejny zivot beze zmen.Kazda zmena me posle zpet k PP.Ale asi po trech mesicich se vse zmenilo,najela jsem uz na novy rezim a ted je psicek uzasny a nejmilovanejsi tvor.Nevzdavej to,prejde to a bude dobre,ver mi..potom ti vse psik vrati a ucitis s nim klid v dusicce.Drz seMisa

   • GábaR napsal:

    Moc děkuju za vřelá slova plná podpory. Já bych ho za nic na světě nedala,ale někdy jsem tak hotová z práce,že když přijdu domu jediné co bych chtěla je si lehnout uvařit čaj a nic neřešit,ale to samozřejmě nejde. Nepomáhá mi s tím ani přítel,kterej je pohodlnej a nejradši by psa jen hladil,mazlil a jak dojde na problém tak je to – udělej s nim něco – a dál by ležel na gauči a čuměl na televizi a do mobilu.
    Já už se přes to,že psa chytne občas rapl přenesla,řekla jsem si,že je to ani né 3 měsíční štěně a chce si jen hrát,kdežto přítel se hned hroutí a celé to visí na mě. Pak se samozřejmě pohádáme a neříkáme si úplně hezké věci,které nás pak dost mrzí.

 14. Maky napsal:

  Ahoj lidičky, chtěla jsem poprosit o radu.Bere někdo z vás Elicea 100mg.Beru argofan 2x denně, ale teď zdravotní problemy a stav se zhoršil o 100%,tak mi psychiatr přidal tyto léky. Už se bojím i něčeho nového. Děkuji za odpověď

  • Amarellka napsal:

   Ahoj Maky,
   ja Eliceu brala, taky 10 mg (ty pises 100 mg, ale to je asi preklep). Jinak Argofan s Eliceou bych brala asi opatrne. Ono je pak vyssi riziko serotoninoveho syndromu si myslim, ale prober to s Dr. Drzim palce.

   • Maky napsal:

    Amarellko děkuji za radu ,budu zatím brát pouze půlku, ano byl to překlep.Pomohlo ti to nebo v cem je nějaký problém mám opravdu strach si zítra ráno si to vzít.predepsal mi to můj psychiatr.duky za odpověď.

    • Amarellka napsal:

     Ahoj Maky,
     ja taky brala nejdriv Eliceu 5 mg a pak az 10 mg, ale nebrala jsem ji dohromady s Argofanem. Ja si fakt myslim, ze kdyz clovek bere Eliceu a Argofan dohromady, ze by mel byt vice sledovan, protoze mam dojem, ze je fakt malinko vyssi riziko serotoninoveho syndromu, ale na 100% si tim jista nejsem. Ja brala Eliceu v roce 2006 a Argofan zas jindy 2010. Tady z tehle leku mi ani jeden nepomohl, ale vse je individualni a kazdy jsme jiny, tak treba tobe to ponuze. Drzim palce.

     • Maky napsal:

      Amarellko moc děkuji. Určitě asi vi co dělá. Zkusím to a uvidím.Jinak ti držím palce, ať jsi už v pohodě a jen se to lepší.
      Měj se fajn. Krásný návrat domů.

  • LuckaDz napsal:

   Já beru Eliceu 10mg ráno a čekala jsem měsíc než jsem se cítíla líp. Když je mi nejhůř tak mám k tomu ještě Xanax. Ale doktor snad ví co ti říká. Ale já jsem se taky bála brát ty prášky co mám dohromady tak jsem si normálně večer zavolala na pohotovost a tam ti přes telefon řekne doktor jestli ty léky můžeš brát dohromady. Zkus to 🙂

 15. Bára napsal:

  Ahoj lidičky, máte někdo problémy s pavučinkami různých velikostí a tvarů, které plavou před očima?
  Mám je od puberty a teď mám pocit že se to zhoršilo. Hlavně když je ostré světlo nebo když se na to soustředím.
  Je to nepříjemné i při koukání do počítače protože se mi občas rozmažou písmenka. Na očním jsem byla včera a vlastně se nic nedozvěděla. Hezký den všem a speciální pozdrav Amarellce ( už se ti pobyt krátí viď a máš pocit že pomohl?) a Karle :o))

  • Amarellka napsal:

   Ahoj Baro,
   ja to mam od detstvi taky, jsou to sklivcove zakalky a neni to nejak nebezpecne. Jinak uz se mi to fakt krati, zitra jdu uz domu, ale nejlepe mi neni, i kdyz v necem to pomohlo. A jak se jinak dari tobe? Hezky den.

   • Bára napsal:

    Amarellko tak to je dobře, doma je doma…Copak tě stále trápí? Já celkem dobrý, akorát jsem se v pondělí ohnula a už nenarovnala…ale každým dnem se to zlepšuje. Suché teplo a pomalé protahování tomu svědčí.
    To víš že každý den mě provázejí nějaké strachy a obavy a pozoruji se víc než je nezbytně nutné, ale lepší než paniky :o)) Moc se opatruj a děkuji za odpověď.

 16. Káťa napsal:

  Trpíte někdo na tinittus? (Pískání v uších). Mám to od neděle a už mám pocit, že se zblázním. Přes den to ještě jde, ale večer je to peklo. V pátek se chystám k doktorovi, tak doufám, že mi s tím nějak pomůže.

  • 73Klara napsal:

   Káťo trpí na to můj manžel. A nemůže se toho zbavit. V noci si dává čelenku se sluchátkama, kde má zvuky lesa, zurčení potůčku… atd, aby to přerušilo to pískání. Je to ze stresu a nervů – v jeho případě. Má to i moje mamka (taky stres a nervy) a naučila se s tím žít. Každopádně je to hnus, držím palce, aby tě to přešlo.

  • GábaR napsal:

   Mě přímo nepíská v uších,ale spíš tak jako popraskává a je to strašný. Nejčastéji s emi to děje,když jsem právě ve stresu

  • Káťa napsal:

   Díky. Já mám právě podezření na krční páteř + asi i ta psychika. Už jsem psala fyzioterapeutce, jestli to s tím krkem může mít souvislost. Je to šílené. Přes den se to ještě dá, ale v noci je to fakt masakr.

 17. Anna napsal:

  Ahoj vsichni moc vas zdravim,uz jsem sem strasne dlouho nepsala a chtela jsem se s vami poradit.Jiz to jsou 2 roky co jsem prozivala peklo s psychickou atakou mela jsem jak psychicke tak fyzicke priznaky,takze tudiš 2 roky uzivam Cipralex nejprve jsem uzivala 2x 10mg,pak jsem snizila na 1x 10mg a ted uzivam pul tablety chtela by jsem vysadit ,ted jsem v pohode ,ale bojim se ze kdyz uplne vysadim ze se to vratí a toho se bojim.A tez mam problem ze jsem dost po cipralexu pribrala na vaze.Co myslite,mate nekdo zkusenosti?Dekuji za pripadne odpovedi

  • Amarellka napsal:

   Ahoj Anicko,
   myslim, ze na tvoji otazku neni jednoznacna odpoved, ale pokud jsi mela PP poprve a jsi vice jak rok bez obtizi, tak neni duvod vysazovani nezkusit, pokud se na to citis, jen to chce opravdu pomalu vysazovat, to po porade s Dr. Jestli se ti PP nekdy vrati, nebo ne, tak to ti nikdo nerekne, mne se treba vratila i pres to, ze jsem AD maximalni davku porad brala. Opravdu je to individualni. Ale kazdopadne ti moc drzim palce.

   • Amarellka napsal:

    A k tomu pribirani, ja zrovna po Cipralexu nepribrala nic, ale po takove Zyprexe, Depakine, Lithiu, Zoleptilu… jsem pribrala dohromady 30 kg a ted to musim davat dolu, az me pusti z lecebny. Chce to jist pravidelne, ja tady byla na 2 konzultacich u nutricni terapeutky a mit primereny pohyb, ktery pomaha i na psychiku a muze snizit riziko navratu nemoci.

    • Anna napsal:

     Amarelko,děkuji moc za odpověď ještě to zvazim a uvidím a tobě přeji také moc štěstíčka a drž se moc rada ču tvé příspěvky .Hodně stesti

    • Anna napsal:

     Amarelko prosím ještě jeden dotaz,vím že to sem nepatří,ale mám zvětšenou uzlinu v trisle po vyšetření sona,teď po odběrech krve mi zjistili že mám vir monomukleozy souvisí to s tim?Dekuji

     • Amarellka napsal:

      Ahoj Anicko,
      dekuji a drzim moc palce, at se rozhodnes spravne. Jinak mononukleoza se projevuje mimo jine i zvetsenymi lymfatickymi uzlinami a to i v trislech, takze to muze byt od toho, ale urcite je lepsi se poradit s lekarem. Drzim palce.

 18. Milan napsal:

  Dobrý den,

  berete tu někdo AD Escitalopram a Euthyrox na štítnou žlázu? Jsou dny kdy mi je líp a dny kdybych umíral. Děkuji

  • Káťa napsal:

   Jak dlouho ta AD bereš? Ze začátku to bývá jak na houpačce.

   • Milan napsal:

    AD beru od dubna. A Euthyrox taktéž od dubna.

    • Bobina napsal:

     Tak to už by mělo zabrat, ale já jím seropram už 4 roky a taky jsem jak na houpačce, někdy je líp, jindy hůř. Poraď se s doktorem, třeba Ti nesedla AD.

  • jirabi napsal:

   Zdravím. U euthyroxu trvá nějaký čas než se vychytá správná dávka, je to hormon a my lékem dáváme tělu každý den stejně, i když zdravá štít. žláza produkuje pouze tolik, kolik tělo aktuálně potřebuje. Mně trvalo téměř rok než dr. určil výši, která je pro mne "vyhovující", ale stejně není každý den pohodový. S tím se člověk musí smířit.

 19. Káťa napsal:

  Tak jsem zase v noci usnula u kojení a ráno jsem měla opět zablokovaný krk. Což mě přivedlo k myšlence, co když všechny ty moje stavy s psychikou nesouvisí a problém je jinde? Od té doby, co jsem skončila na antibiotikách se zánětem prsu, se mi každé ráno motá hlava, celý den mě hlava bolí, píská mi v uších. Na internetu se píše, že to způsobuje právě krční páteř. Za 14 dní jdu k fyzioterapeutce, tak se na to zeptám. A další zajímavou informaci jsem našla, že depresivní stavy může způsobit o nedostatek hořčíku a vápníku. Jsem na bezlaktozove dietě. Většinu mléčných výrobků jsem nahradila sojovými, protože ty bezlaktozove se u nás blbě shání. Navíc moje stravovací návyky jsou poslední dobou strašné, přitom bych se jako kojící matka měla hlídat, co jím. Takže nedostatek konkrétně toho vápníku by dával smysl. Hned jsem si koupila šumivé tablety s vápníkem, dneska se s jídlem fakt hlídám a je mi lépe. Jestli jsem na to kápla, nebo jestli jsem si to jen vsugerovala, se teprve ukáže, každopádně je mi líp a to je co říct.

  • Bobina napsal:

   Tak ať už je Ti jenom dobře :))

  • 73Klara napsal:

   Káťo, bacha na vstřebatelnost toho hořčíku. Je hořčík a hořčík. Kup si nějaký chelát, ten se vstřebává dobře. Dobrej je Magnosolv (na předpis).
   Jinak na usínání u kojení mám dobře v paměti, zablokovanej krk je z toho raz dva!

 20. 73Klara napsal:

  Ahoj holky, já jsem v tomto taky skeptická. Jak psal níž Cippi, stejně to člověk "musí oddřít všechno sám". Prostě nastavení v hlavě. Ale uznávám, někomu k tomu nastavení musí dopomoct odborník.
  Katko, já si myslím, že tomu nahráváš tím strachem z večera- je to začarovanej kruh. Blíží se včer = bude mi zle = v hlavě to sepne a zle se udělá, protože na to myslíš. Snaž se na to nemyslet, myšlenku na to co bude večer okamžitě zaplašit, ba naopak těšit se, jak si večer lehneš a odpočneš si…

  • cippi napsal:

   Ahoj ja viem o com hovorim v roku 2015 som to dostal kym som prisiel na to co to bolo ubehol rok mozno ale moj ciel bol taky ze takto nemzem fungovat nuz hladal som ako sa toho da zbavit. Az som sa dostal k jednej knizke. a tam bolo ze zbavit sa toho sa da ale clovek si to domaka sam:). A bude to masaker ako niekedy. ale tak co som mal robit. Vacsina ludi co toto ma sa toci stale v tom koliesku sustredia sa na vsetko a pproste ako sa toho zbavia ked to podporuju stale. Akurat sa v tom utvrdzuju. Staci zistit ako funguje mozog co sa nauci len tak nepusti ma to v sebe ulozene. Ako sa toho zbavit vytvorit novy navyk opacny ako je teraz. Za nejaky cas mozog preberie novy navyk za svoj. Tym ze tento stary navyk stale podporujeme myslienkami nan nikam neodide logicke 🙂 A potom 10-20 rokov sa motame v tom istom alebo cely zivot a nic samozrejme nefunguje kedze navyk sme nezmenili. PP totiz nie je depresia cista a ako preto AD na nu neucinkuju utlmia ale navyk je tam stale. Precital som uz mnoho knih o psychologii odvtedy, tak viem ako to uz chodi. Zbavil som sa toho a odvtedy som nemal nejake vacsie problemy. Bolto boj a riadny? Bol niekedy hnus poriadny ale moj ciel bol proste dostat sa z toho co najskor. Sem tam tu nakuknem a vidim tych istych ludi stale to iste ako ma toto boli ako mi je zle ale tadialto cesta nevedie. Kluc je v samotnom cloveku ci chce z toho von ci nie.

   • Bobina napsal:

    Tak to je mi taky jasný, ale já musím v práci fungovat, na to bych potřebovala aspoň rok nebo více volna, abych cestičky v mozku naučila fungovat jinak. I když jeden starý pan primář mi řekl, že v mém věku je to nevyléčitelné :(((

    • cippi napsal:

     No to ja uz neviem co rikal primar, ale ja ako by som si v nicom nebol isty, co je ten primar Boh aby s istotou toto vedel povedat :)? Ja som zistil ze zrak sa da zlepsit silou vole hlavou otestoval som to na sebe, pricom lekari ocni povedia ze to nie lebo to je tvarom oka zly zrak zvacsa, neda sa to liecit len operacia a okuliare, ale teraz si uvedomujem ze mame sebe fakt rozne schopnosti. Takze ako lekarom s istotou sa neda uplne verit, ze ked povie takto tak to tak musi byt. Oni tiez len studovali nejaku teoriu, ale nie su vseveduci len vychadzaju z toho co nastudovali.

     Ja by som sa teda toho nedrzal ako co povie v tomto lekar a utesoval sa vsak povedal tak budem ako s tym OK uz nie, aj lekar je len clovek a pokial sa da treba skusat.

    • Lucka. napsal:

     A smím se zeptat kolik ti je?

     • Bobina napsal:

      Jako mě ? 59 a PP mám od 22 let, ale když jsem byla mladá, tak jsem to lépe snášela i bez prášků. Čím jsem starší, tím se to hůř snáší…..

     • Bobina napsal:

      Léčím se ale až od 44 let, to se už nedalo vydržet, nedošla jsem ani do obchodu.

  • Káťa napsal:

   Máš pravdu, člověk si to musí oddřít sám. Mně to trvalo pár let. Snažit se přijít na to, proč se mi to děje a jak tomu prosté zabránit, byl min denní chleba. Hlavní je, se toho nebát a krizovým situacím se nevyhýbat. Poslední horší období jsem měla někdy snad před šesti lety a od té doby jsem úplně v pohodě. S výjimkou krátké krize po prvním porodu před třemi lety a teď po druhém porodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *