Diskuse

Toto diskusní fórum je věnováno Panické poruše.
První panickou ataku jsem zažila v roce 2004. Tehdy pro mě musela přijet záchranka, protože jsem se úplně zhroutila. Točila se mi hrozně hlava, zvracela jsem, bušilo mi srdce a dokonce jsem na několik dní ochrnula na spodní končetiny.  Tehdy jsem byla přesvědčená, že umírám. Až později jsem se dozvěděla, že se jedná o panickou poruchu. Ataky jsem měla 2x až 3x týdně. Vždy, když to na mě přišlo, uklidnilo mě, když jsem si sedla k internetu a pročítala diskusní fóra. Ale časem se to na všech diskuzích zvrtlo na řeči o něčem jiném, než o panické poruše. Proto jsem před  lety založila toto fórum, které se věnuje jen této nemoci a ničemu jinému. Věřím, že za ta léta mnohým, kteří tuto diskuzi navštívili, byla k užitku. Prosím i nadále vkládejte všechny své poznatky, rady a tipy, jak se s touto zákeřnou nemocí vyrovnáváte právě vy. Ale zároveň prosím, abyste se neodchylovali od tématu, protože  příspěvky nesouvisející s PP odradí ty, kteří hledají na této diskuzi skutečnou podporu a pomoc. Věřím, že vzájemným předáváním si vlastních pocitů a zkušeností s touto nemocí spojených, se s ní dokážeme lépe vyrovnat.
Děkuji Všem Zuzka

50 211 reakcí na Diskuse

 1. Petr25 napsal:

  Ahojte, tak sem se pred pul hodinou vzbudil. Do ted úplně vse v pohodě, ale najednou ležím a úplně stav a pocit dezorientace. Nechapu co to bylo :-/ úplně me to vyděsilo. Jakoby moje hlava opouštěla tělo nebo já nevím, jak to popsat, ale musim říct,bylo to hrozně nepříjemné. Úplně jsem dostal strach. nedokázal jsem se nijak soustředit na nic, stalo se to uz nekomu taky? Vazne je to tezke popsat 🙁 ale vyděsilo mě to.

  • Petr25 napsal:

   Trvalo to asi 10 minut, pak mě napadlo nejaka vazna nemoc, nebo hlava.. nador. Hlavne se to objevilo z niceho nic :/ fuj hrozne to bylo. Jakoby mi odumíral mozek ci ja vim, jak Vam to popsat :/

   • Amarellka3 napsal:

    Péťo,
    takhle na dálku nejdou dělat diagnózy, ale je možné, že to bylo něco na způsob depersonalizace, mrkni tady, jestli se v tom nenajdeš: https://cs.wikipedia.org/wiki/Depersonalizace já to také prožívala jeden čas, je to hooodně nepříjemné, ale není to nijak ohrožující.

    • Petr25 napsal:

     Amarelko 🙂 děkuju, jsi skvělá, mrknu na to. Bylo to poprvé nebo mozna za x dobu podruhé. Ale tak 10min. Strašneeee, ale jestli říkas, ze to není nic ohrožující, tak jsem klidny. Dnes dělám na svou budoucí zahrádku posezeni, vyřezávame a brousim a tak. Tak fuska. Ale tohle mě rozhodilo. Pak na ten odkaz hned kouknu. Je pravda, ze ted nekolik dni i spatne spim. Doufam ze ty se mas dobře a jsi v pohode!!!

     • Petr25 napsal:

      Amarelko dívej: Může se cítit odhmotněná, jakoby nestála pevně na zemi, ale nadnášela se – jakoby její tělo bylo zhotoveno z prázdna, vzduchu nebo třeba vaty. Může trpět strachem, že každou chvíli zmizí, zešílí nebo zemře – jakoby se v nejbližší chvíli měla oddělit její duše od těla nebo se již oddělila. Časté jsou také pocity ztráty kontroly – osoba má dojem, že neovládá svoje tělo a jeho části, připadá si např. jako loutka bez vlastní vůle nebo jako pozorovatel spíše než činitel svého života.
      Myslim e toto je ono.

     • Amarellka3 napsal:

      Péťo,
      tak je to možné, ono se tohle někdy k PP přidružuje, já zažívala stavy, kdy jsem měla pocity, že neexistuji, že jsem mimo své tělo, v zrcadle jsem se nepoznávala, štípala jsem se do tváří, abych něco cítila… chtěla jsem skočit z okna a utíkat pryč ode všeho, přes louky, lesy… Pocity, že člověk zešílí, nebo zemře, se vyskytují i u PP, také dobře znám.
      A už je ti lépe? To je fajn, že děláš posezení na zahrádku, alespoň odvedeš pozornost. Já jsem teď vstávala, jsem jako praštěná, nějak nemám na nic sílu a vůli, ale musím jít krmit kočky u nás v ulici, uklízet a večer fitko.

    • Petr25 napsal:

     Amarelko,tak z okna a tak skákat nechci, ale mam strach z toho, ze když jsem nekde vysoko, ze mi preskoci a mozek to za me udělá sam. Jinak ja to nechci udelat. Ani bych nad tim nepomyslel. Jen mam strach z toho. Jakoby z moji hlavy. A tohle mě překvapilo a vyděsilo ale ted jsem už v pohodě. Doufam ze se to nebude opakovat. Fitko je třeba. 🙂

     • Amarellka3 napsal:

      Péťo,
      tak to jsem moc ráda, že už jsi v pohodě. Také moc doufám, že se ti to nebude opakovat, protože ty stavy jsou fakt hnus. Já také tehdy nechtěla vyskočit, abych si něco udělala, ale chtěla jsem před sebou utéct, před tím nereálnem a neexistencí, někam daleko. Tak hezký zbytek dne, já teď vypucovala koupelnu a ještě musím vzít svůj pokojík.

     • Petr25 napsal:

      Amarelko jsi sikovna!! My pro dnesek konec. Ted jsme ogrilovali. A co jsi delala ty s tou depersonalizaci? Da se to nějak lecit? Nebo ti to samo odeznělo? 🙂 At vim. Bylo to fakt divne, uplne me to vyděsilo. Ze se jakoby ztracim ze sveho těla, ze mi mozek umírá nebo tak něco.

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Péťo,
      no ta depersonalizace se léčí dost blbě, my v tom byli i v nějakém výzkumu v roce 2009, dělali jsme spoustu testů, vyšetření… no jeden Dr. na to doporučoval trochu lék Lamotrigin, ale myslím, že se jeho účinnost na DP moc neprokázala. Mě to pak nějak přešlo samo. Ale neměla jsem to non stop, sice skoro každý den asi 3/4 roku, ale třeba pár hodin. Tak moc držím palce, ať se ti to už neopakuje a doufám, že jste si užili grilovačku včera :-).

 2. Zuzana22 napsal:

  Pěknou sobotu všem ☺

  Užívám přes 3 měsíce Estan 15 mg .Užívám ho už po druhé a nezabírá dostatečně. Dopoledne náběh na ataku. Rána mívám otupělå,úzkosti denně. Jsem už vyčerpaná z těch stavů,když si popláču tak se mi trochu uleví. V srpnu mam jet na dovolenou do Turecka,dcera se moc těší,ale v takových stavech?Bojím se vedra,že mi tam bude zle a neužiju si to.Od března jsem doma,jit do práce je pro mě nepředstavitelné. V pondělí zavolám dr.at mě veme dřív a změní AD.Tohle není život,ale přežívání. Jsem na dně. Krásný a pokud možno pohodový víkend. ☺☺☺

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Zuzi,
   to mě mrzí, že se necítíš dobře, tak určitě té Dr. zavolej a dohodněte se na nějaké změně, ale zas jen na AD bych nespoléhala. Chodíš na terapii? Co děláš doma, když nemůžeš do práce, máš nějaké aktivity, které děláš kromě péče o domácnost a dcerku, myslím něco, co je tvé a co tě těší. A ty jsi na PN a to můžeš letět do Turecka? Třeba ti ale naopak změna prostředí a mořské klima pomůže. Jinak mně také není úplně ok, včera jsem byla u Dr. a mám chodit na injekce každých 14 dní, místo jednou za 3 týdny, jako dosud. Ale snažím se alespoň sportovat, to mi pomáhá. Práci mám na 0,5 úvazek a úplně mi to stačí, kolikrát pak doma padám na hubu. Tak ti moc přeji, ať je ti lépe, ať s Dr. na něco přijdete, co pomůže.

   • Zuzana22 napsal:

    Ahoj Ami,chodím už 3 měsíce na terapii,ale necítím zlepšení. Zkusím jinou psycholožku. Na PN nejsem,do března jsem byla v práci oficiálně a zkoncila jsem.Od ledna na mě opět najizdela PP,byl tam na mě stres,tak jsem ukončila prac. poměr. Chci se dát do kupy a znovu pracovat,ale nedávám to.Doma jen pomáhám s rodinnou firmou.Chodim každý den ven s pejskama na dlouhé prochazky,ale jak je někdy vedro tak jsem mimo. Vím,že tobě vedra vyhovují a nemáš problém sportovat. Já jsem na Estanu jak zfetovana,úzkosti a náznaky Ataky chodí,tak si myslím,že už mi nezabírají jak předtím,než jsem vloni vysadila. Chci fungovat,být veselou mámou pro dcerku. Na jaké injekce chodíš?Děkuji za podporu.

    • Amarellka3 napsal:

     Zuzi,
     ona terapie nepomůže hned, je to běh na dlouhou trať, ale pozitivní změny v mozku dělá také mluvil o tom prof. Praško a i psychiatři letos na Neuropsychiatrickém fóru, ale pokud máš pocit, že ti psycholožka nesedí a že ti to nedává vůbec nic, tak ji určitě změň. Já také vystřídala terapeutů několik a to chodím už 10 let, ale s hodně přestávkami. Jo tak to jo, že nejsi na PN, já si říkala, jak by jinak šlo to Turecko, já když byla teď na PN a jednou se zpozdil autobus a přijela jsem domů 19:01, tak už jsem se klepala, že tam bude stát kontrola. Já vedra miluji, protože je mi pořád zima a mám hroznou fobii z toho, že zas budu mít nějakou nemoc a nebudu moci do fitka, protože je to můj téměř jediný smysl života. Ale chápu, že většině lidem vedra vadí, ale tak je fajn, že chodíš i tak s pejsky. A kolik je dceři? Jaké máte pejsky? Na injekce chodím na depotní antipsychotika, prodělala jsem psychózu a bohužel se mi bludy a vtíravé myšlenky hodně vrací a tak Dr. chce, abych měla ty injekce častěji. Jinak úzkosti mám třeba i ve fitku, ale říkám si, že prostě musím makat, že se jim nesmím poddávat, že se nenechám omezovat. Chodila jsem cvičit, i když jsem byla přesvědčená, že umírám na ALS, doma jsem před každou lekcí brečela, když jsme se blížila k fitku, tak jsme se celá klepala, že tu hodinu nevydržím a že to bude důkaz, že ta ALS fakt je. Je to prostě boj, ale my to dáme a Dr. určitě v pondělí zavolej a domluv se s ní na dřívějším termínu, že je to akutní, držím palce.

 3. Amarellka3 napsal:

  Prosím, vy co se sem třeba už chodíte déle, stává se vám někdy v poslední době, že ta odpověď vaše musí čekat na schválení administrátorem? Mně se to teď stává dost často a už mě to trochu štve, snažím se nějak na každého reagovat a odpověď se neobjeví, nevíte, co s tím? Přitom tam nepíši nic špatného. Díky.

  • Petr-HK napsal:

   Ahoj Ami,mě to jde asi normálně…píšu většinou z telefonu,ale i tak v pohodě.Jinak jse pořád pěkně rozebranej…ráno se celkem brzdo budím,jsem docela v pohodě,ale do hodiny se mi začne rozjíždět úzkost…asi jsem zase propadl tomu strachu z hubnutí a to mě tak strašně děsí…nejde mi to přestat myslet na to…vážím se pořád,dokonce si i oblékám věci,do kterých jsem se kdysi sotva nacpal atd…escitil jsem už vysadil úplně a beru 40mg Remoodu denně…nejhorší je,že mám obrovský strach z nemoci,pořád na to musím myslet a to mě úplně vyčerpává…nic mě nebolí,ale ten strach je strašně silný

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Péťo,
    to mě mrzí, že zas řešíš to hubnutí, a klesá ti váha, že z toho máš takový strach? To se bojíš, že kdybys hubl, že by to byla známka nádoru, nebo jiné nemoci? Jak dlouho máš 40 mg Remoodu? Já brala 60 mg. Z nemocí také šílím, viz jak jsem tu včera psala o té chronické eozinofilní leukémii, u mě je ještě problém v tom, že nemám strach z běžných nemocí typu infarkt… ale napadají mě hrozné vzácnosti, které se ještě blbě diagnostikují, nebo nemoci, které ještě třeba nebyly popsané. Ale úplně tě chápu, také mě to paralyzuje. A byl jsi zas u toho nového terapeuta? Držím palce, ať je lépe.

    • Petr-HK napsal:

     Ahoj Ami,přesně tak,bojím se hubnout přesně kvůli tomu…40mg mám cca dva dny,tak doufám že mi to zabere a bude lépe…už jsem z toho opravdu unavený,rád bych zase plnohodnotně zil…

 4. Shely napsal:

  Ahojte.
  Tí, čo máte tieto stavy môžu byť následkom zlých enzýmov v čreve. Dajte si teda urobiť testy na potravinové intolerancie a alergie (nie tie testy doma!, ale riadne u lekára – gastro alebo imuno). V prípade napr. histamínovej intolerancie (skr.HIT) je panická porucha bežný prejav. AD zhoršujú trávenie, poškodzujú črevnú výstelku aj mikrobiotu, a panika sa tým vo vnútri tela tiež len ďalej prehlbuje.
  Hlavne tí, ktorí máte bežne aj hnačky si to dajte vyšetriť určite!. Ale v podstate nahromadený histamín v tele, keď nemáte dostatok enzýmu na jeho odbúranie, dokáže napadnúť rôzne orgány v tele ako od nervovej sústavy, cez kardiovaskulárnu, tráviacu, endokrinnú sústavu atď, od endokrynnej. Žiadny človek s HIT nemá všetky prejavy, ktoré sú uvedené, niekto má PP a iní zas koprivku. HIT sa prejavuje aj po 72h od zjedenia určitej potraviny, ktoré vaše telo enzymaticky nedokáže spracovať. Je to komplikovanejší proces, celúé sa mi to tu nechce vypisovať. Ale niečo zjete v pondelok a až v stredu a štvrtok sa to bude prejavovať ako PP. Keďže o tom netušíte, tak jasné, že dostávate podvedome "úzkosti" a tie opäť produkujú ďalší histamín v tele 😀 Takže žiadne AD, tie dokonca pôsobia na histam. receptory ako ich spúšťače, a ďalej poškodzujú črevný mikrobióm. Kto nemá tieto vyšetrenia za sebou, nemá istotu, že PP je práve z tohto.
  Ja som živým a chodiacim príkladom. Keď sa mi nasadili lieky-antihistaminiká a diéta, celá PP prešla do 3t.
  PS: ….a u mňa sa to zistilo úplnou náhodou! Takže máte nádej rovnako ako ja sa zbaviť PP, ak je dôsledkom HIT (prípadne inej intolerancie) Len si to treba dať vyšetriť 😉

  • Zuzana22 napsal:

   Ahoj
   Máš speciální dietu? Nechám se vyšetřit,už to zde taky někdo psal.

  • Jorza33 napsal:

   Ahoj,
   no to, že je střevo druhý mozek, se obecně ví, takže když je střevo nemocné, může to psychické problémy ještě zhoršovat, případně i rovnou vyvolávat.

 5. Amarellka3 napsal:

  Ahoj Alenuk,
  zakládám nové téma, protože do toho původního mi ta odpověď prostě nejde poslat. Takže tady:
  Ahoj Alenuk,
  ona někdy ta odpověď skočí jinam a musí se čekat, než ji Zuzka, zakladatelka stránky, nahodí, já už nevím, co jsem psala, ale jsem moc ráda, že se dcerka cítí lépe, i když to bude asi placebo efekt, protože nová AD nemůžou první den zabrat, ale i tak je to dobře. A ona brala 200 mg sertralinu a teď dostala místo něj 50 mg Fevarinu, nebo jak to má? Jo a jak ses ptala na ty benzáče, tak mně je Dr. nikdy při nasazování nových AD cíleně nedávali, ale brala jsem 3 roky Rivotril, půl roku Neurol a v tu dobu se i AD různě měnila, ale několik prvních AD jsem měla bez benzáčů a neměla jsem je ani jako sos, prostě mi je na začátku asi nechtěli dát, pak to ale už nešlo. Teď beru nárazově Xanax 2 mg. Držím tobě i dcerce moc palce, ať je vám dobře na Fevarinu.

  • alenuk napsal:

   Ahoj Amarellka,

   brala 200 mg sertralinu a teraz ma brat 100 mg fevarinu, 50 mg rano, 50 mg vecer.Podla situacie sa uvidi, ci sa navysia na 100 mg vecer. Urcite to bude placebo efekt, alebo jednoducho ta vyssia davka sertralinu jej nerobila dobre, co som vzdy tusila, ale ona sa velmi bala znizovat. Ved aj teraz sa strasne bala menit, ked vzala do ust prvu tabletku fevarinu dostala hned panicky atak, ale to si vyvolala sama tym extremnym strachom. Potom bolo a je doteraz uz iba dobre.Samozrejme sme v strehu, ale aj tak sa tesim. Trochu mam problemy aj ja v tomto stresovom obdobi. Najprv mi hlboke masaze navodili take uzkosti, ktore som davno nezazivala.Kebyze nenajdem podobne skusennosti, tak sama neverim, ze je to mozne. Aj tuna to par ludi potvrdilo. Potom vysetrenie MR kvoli krcnej chrbtici , ktore ja klaustrofob som musela riesit na otvorenej MR, potom stres , lebo mi odstranovali vacsi lipom na krku…nejako sa to vsetko s dcerinymi problemami zmiesalo , tak mi psychiatricka odporucila navysit Fevarin z 50 mg na 100 mg. Asi 2 dni bolo ok, ale potom znova slaba depresia, slabe uzkosti, tak neviem, vzdy som si myslela, ze navysenie zabera okamzite, ale asi som sa mylila…

   • Amarellka3 napsal:

    Ahoj Alenuk,
    tak je to možné, že dcerce prostě sertralin nesedl, tak snad ten Fevarin pomůže. Ale úplně chápu, že měla po první tabletce ataku, ségra to zas takhle měla po Mirtazapinu, také se bála si ho vzít a pak si hned vyvolala úzkost. Já si před 14ti dny také vyvolala ataku tím, že jsem si na antibiotika vzala lék, který se k nim nesmí a příbalový leták jsem si přečetla až po užití, tak jsem také šílela.
    Mrzí mě, že tobě není nejlépe, ale masáže fakt můžou rozjet úzkost, já první ataku dostala na rehabilitaci při masáži. A ona existuje otevřená MRI? Není to pak CT? Tak to se ti toho dost nakupilo, se nedivím, že ti není ok. A ta AD ani po navýšení nezabírají hned, většinou to najede rychleji, než když se nasazují úplně od nuly, ale hned po první tabletce to není, zas se chvíli musí čekat na vyrovnání hladinky. Tak moc přeji, ať je vám s dcerkou oběma lépe <3

    • alenuk napsal:

     Ahoj Amarellka,

     dakujem za podporu, si mila, je to super moct sa niekomu v takejto chvili zdoverit, hlavne niekomu, kto tymto veciam rozumie, lebo toho sam dost zazil. Ludia, ktori to nezaziju, to pochopia tazko. Ano, existuje aj otvorena MR, nie je to CT. Sice to nie je klasicky tunel, ale ja mam aj tak problem, lebo tesne nad hlavou a krkom , iba po bokoch bol volny priestor. Nastastie to trvalo iba 15 minut, a aj ked som mala v sebe 0,25 mg xanax bola som vystresovana. Nakoniec som pocitala sekundy a to ma rozptylilo 🙂

 6. Amarellka3 napsal:

  Prosím, potřebuji uklidnit, před chvílí za mnou přišel táta s tím, jak byl na nějakém vyšetření ve studii jako kontrola a jak má vše ok, včetně krevního obrazu (přitom má silnou alergii na roztoče a astma), já jsem mu říkala, že mi Dr. psala, když jsem měla zánět průdušek a brali mi krev, že mám eozinofilii (zvýšené eozinofilní leukocyty), což se může u alergie vyskytovat a mám alergii na roztoče, ale také to může být chronická eozinofilní leukémie, což mě šíleně vyděsilo, protože při ní dochází k poškození srdce mimo jiné a já jednou měla ve zprávě z psychiatrie, že mám šelest na srdci. Teď bych fakt potřebovala na ECHO, mám šílený strach, že zemřu na embolku, na což lidé s touto nemocí umírají. Alergii až tak silnou nemám, táta ji má asi horší a já mám ty eozinofily vysoké. Hned jsem napsala e-mail praktické Dr., jakou že jich mám hodnotu a chci to hned příští týden začít řešit, ale mám úzkost jako prase. Help!

  • Panda napsal:

   Amarell, drzim moc palce! Na tvem miste bych verila lekarce, ktera ti testy delala, pokud nemela pochybnosti ona, nemej je ani ty, uvidis, ze se po konzultaci s ni ulevi! Ja mam zase od brani tech poslednich ATB stavy bolesti a sevreni na hrudi, navic jsem se vratila z dovolene, kde jsem se totalne vypsychovala tim, ze dostanu infarkt mimo civilizaci, nebo v letadle. Zatim jsem na EKG nebyla a predpokladam, ze je to opet jen nova forma stare uzkosti….drzim vsechny palce!

   • Amarellka3 napsal:

    Pandi,
    moc díky za uklidnění. Já už jsem se z toho celkem vyspala, já vždycky propadnu hrozné úzkosti, ale pak se s tím nějak vyrovnám, i kdyby to tak bylo. A kde jsi byla na dovolené? Ty jsi zvládla i letadlo? Pandi, ty jsi úžasná, vážně. Mrzí mě, že ses vypsychovala tím infarktem, ale rozumím tomu, já kdybych byla někde v cizině, tak také hned vymyslím nějakou nemoc, co se tam může stát, ale jsi dobrá, že jsi to i přesto ustála.Věřím, že to bude úzkost, víš, že příznaky se mohou různě měnit a stěhovat, také jsem jich už měla celou řadu. A to jsi dobrala ATB a hned jsi letěla na dovču? Já zas hned šla do fitka. Tak ať je ti lépe, opatruj se moc a ať ten hrudník dá pokoj.

    • Panda napsal:

     Ja mela prave jen ty 3-denni ATB, takze ano, par dnu pote jsem letela. Vlastne jsem ti jeste nepsala o me navsteve ORL – nakonec jsem tam zasla a uzasne empaticka Dr. mi udelala podrobny obraz pres kamerku spoustenou pres nos az k hlasivkam, krk jsem mela uplne v poradku a ten problem byl v nosohltanu a zanetu dutin, ktery po tech ATB kompletne neodeznel, ale ted po tydnu uz je to OK.
     Jinak jsem byla v Gruzii, nadherna zeme, ale misty to byla vazne divocine a uzkost vyuzila prvni sance se do me zase pustit:/

     • Panda napsal:

      Jinak tim, ze mi Dr. vyvratila rakovinu hrtanu, jsem si prihrala tu bolest hrudi a strach ze srdecniho selhani. To je pro me novinka, ale je to snesitelnejsi, nez neurodegenetativni nemoci, protoze se rychle ukaze, ze vlastne nic…

     • Amarellka3 napsal:

      Pandi,
      ty jsi byla v Gruzii? Ty jo, smekám. Jak vás napadlo letět tam? Věřím, že to musí být krásná země, jak dlouho jste tam byli? Pane jo, tam asi nemají moc rozvinuté zdravotnictví a pohotovosti na každém kroku, co? To já bych se zbláznila, fakt jsi opravdu úžasná, že jsi tam letěla a i když píšeš, že úzkost to zkoušela, tak věřím, že máš plno krásných zážitků. A můžu se zeptat, kde jsi byla na ORL? Já mám, nebo měla jsem, také skvělou Dr., ale přesídlila a nevím, jestli tam můžu jen tak zajít. Sice už měsíc nekouřím, ale vyšetření bych potřebovala. Ale jinak jsme vážně moc ráda, že máš hrtan v pořádku, je dobře, že tě uklidnila. A mrzí mě, že ti to přesídlilo na tu hruď, ale určitě to také bude psychika a srdíčko máš ok, ne?

  • Panda napsal:

   Jinak si myslim, ze kazdy organismus na alergeny reaguje jinak a pocet eonzifilnich leukocytu neni, ani nemuze byt v prime umere s tim, jak silnou alergii kdo ma. Kdyby to v prime umere bylo, jiste by to tva doktorka resila urychlene dalsimi potrebnymi kroky.

  • Petr-HK napsal:

   Ahojky Amísku,to mě moc mrzí že máš trápení,ale jak píše Panda,věř sve lékařce..já na tom taky nejsem o moc líp,i když zatím dneska bez lexaurinu a už jsem s pejsky v lese u rybníka…snažím se myslet pozitivně a ty myšlenky nějak nechat plynout…moc to nejde,ale nějaká cestaa být musí…drž se a napiš

  • Ivča napsal:

   Milá Amarellko, myslím na tebe, snad už ti je lépe. Nemáme to jednoduché, mi panikáři. Opatruj se

   • Amarellka3 napsal:

    Ivči,
    moc díky, už je to lepší, už jsem to nějak přijala, i kdyby to ta nemoc fakt byla. Uvidím, co mi v pondělí napíše praktická a jestli se to bude nějak dál vyšetřovat. A jak je tobě dnes a v noci? Já po Xanaxu usnula, ale v šest jsem se vzbudila, já se pořád budím a nevím proč. Hezký den :-).

   • Amarellka3 napsal:

    Ivčo,
    psala jsem ti odpověď, ale musí čekat na schválení administrátorem, tak snad se tu brzy objeví, někdy se to tu tak stává.

  • Amarellka3 napsal:

   Tak mi dnes ráno dokonce odepsala praktická Dr., poslala mi výsledky krevního obrazu a eozinofily jsou zvýšené jen trochu a prý to ta leukémie rozhodně není, ať jsem v klidu. Ty jo, ona je tak hodná a obětavá, že asi je v práci i o víkendu, já čekala, že odepíše v pondělí.

   • Panda napsal:

    Ami, ani nevis, jak se mi za tebe ulevilo! A uzkost muze jit k vode. Zkus si na to priste vzpomenout, kdyby te chtela potvora uzkost zase prohanet s nejakymi nemocemi.

    • Amarellka3 napsal:

     Díky moc, Pandi,
     jen čekám, co mě napadne příště, typů mám hodně, ale vždycky to tak doutná a pak u mě v myšlenkách bouchne něco šíleného.

     • Panda napsal:

      Ami, to ty jsi uzasna, jestli uz mesic nekouris, smekam! Ja jsem behem dovolene ztratila ten IQOS a dalsi uz si porizovat nechci, obcas si ho od nekoho pujcim, nebo taham Paipo:) Ale uz diky tomu taky nekourim pravidelne. Byla jsem u MuDr. Dubove na Katerinske, tady jsou kontakty: http://www.orlordinace.cz
      Je moc vstricna a pecliva, to same sestricka. Nemusis se objednavat, staci prijit – cekala jsem chvilku.

     • Amarellka3 napsal:

      Pandi,
      moc moc díky za kontakt, Dr. i sestřička vypadají sympaticky, jen v příštím týdnu už asi nenajdu čas se tam stavit, tak snad ten další nebudou mít dovču. A říkala jsi jí, že se léčíš na psychiatrii? No vidíš, tak to už také nekouříš, Paipo přeci není žádné kouření, to je jen aroma a jestli si výjimečně půjčíš IQOS, tak to nevadí. A určitě se ti povede si už ani ty IQOS nepůjčovat za chvíli. Ale můžu ti říct, že někdy chutě mám, okolo mě všichni kouří (v práci, kamarádi…), ale tak já se rozhodla, že prostě ne, i když jednou jsem málem podlehla. Moc ti držím palce, je to takový očistný pocit, bez toho smradu.

     • Panda napsal:

      Jinak srdce jsem mela vzdy ok, tlak spis nizsi a EKG mi delali pred par lety kvuli porodu a bylo to v poradku. Takze racionalne myslim, ze je to jen dalsi pokus me psychiky…

 7. Karla. napsal:

  Ahoj lidi,zase strašná únava,motání hlavy,divný myšlenky…Karla.Jak jste na tom vy ? Venku pěkně…

  • Niky napsal:

   Ahoj, já jsem pořád tak napůl unavená na spaní a na půl to prostě vůbec nejde. Prohání se ve mě úzkosti aniž byh věděla proč. U nás je větrno a celkem zima.

   • Karla. napsal:

    Ahoj Niky,to znám.Člověk má třeba nějaké myšlenky v hlavě a nejde to spát.Je tento týden pořád něco řeším a užj sem z toho unavená.Připadám si,že nemluvím jasně a ještě jinou řečí.Manžel hledá novou práci a já to moc prožívám.Když vidím takový binec,jaký panuje ve firmách.Mzdu chtějí psát do pracovní smlouvy v čistém,což je blbost,ani vám předem pracovní smlouvu nechtějí dát.Dělají z člověka blbce.Já tomu trochu rozumím,takže vím,že nemají pravdu.to bych mohla psát celý román a stejně mi nikdo nepomůže.Už jsem fakt zoufalá !!!Karla. Promiň,že s tím otravuji…

 8. Richard 7766 napsal:

  Ahoj všichni,

  Tak asi 5 den beru AD, ale je to síla. Začalo to průjmem, pocity nevolnosti. Teď mám k tomu hrozný úzkosti a strach, že zemřu. Bohužel musím chodit do práce, vstávám v 4:30, odpoledne nakoupit, vyzvednout syna z kroužku, dceru z jeslí a když se zadaří jsme v 17:00 doma.

  Já vím, že to má většina z Vás stejný a obdivuji Vás, já už to nedávám. Je to život na hovno, já pořád jenom čekám, že zemřu. Proč něco takovýho existuje. Omlouvám se za negativismus, ale pochopíte to jen vy, ti venku ne!

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Ríšo,
   nevolnost je po SSRI AD docela častá, nebereš je nalačno? Průjem také být může a zhoršení úzkostí může být první týden až dva, ale mělo by to odeznít a pak AD začnou zabírat, zkus to na nich ještě vydržet, nebo se poraď s Dr. A nemůžeš jít na neschopenku? Já takhle když nasazovala Citalec, tak jsem musela chodit do školy, vstávala jsem tedy až v 6:00, ale bylo to příšerné, ale to jsem nemohla týden chybět, když celé ORL bylo 14-ti denní blok. Ale jinak se často při nasazování AD na PN chodí, protože se neví, jak člověk zareaguje a někomu se právě na ten týden, dva mohou stavy přechodně zhoršit, popisuje se to v literatuře, i to říkají Dr., jen někdy prostě AD nesedne a může být blbě déle a pak je asi potřeba ho vyměnit. A bereš k Sertralinu nějaký benzáč? Někdy je Dr. dávají, aby právě vykryly NÚ AD a pak se tak po 3-4 týdnech vysazují.
   Jinak tedy tě fakt obdivuji, že vstáváš ve 4:30, to bych nedala, i když se teď také kolem čtvrté budím. Máš toho hodně, to nemůže vyzvedat děti někdo jiný z rodiny, alespoň dočasně, abys měl víc času pro sebe?
   Myslím na tebe, ať je lépe.

   • Richard 7766 napsal:

    Ahoj Amarellko,

    Máme to z ženou tak rozdělený, ona to zas zajišťije ráno, chodí na 7:00.
    Rodinu moc zapojovat nechci, nikdo neví o mých problémech a težko by to chápali.

    Teď navíc mi volali z práce a musím řešit akutní problém……tohle nemůže dělat hlava, to je šílený.
    Amarellko mám neurol 0,5 už jsem si ho vzal, ale efekt žádnej.
    Děkuji za tvé odpovědi a měj se co nejlépe.

    • Sigi napsal:

     Ahoj Richarde,

     hlava může dělat daleko ,ale hodně daleko horší problémy než máš Ty , byť je to "jenom " PP …..
     K Tvé Tvoji medikaci.Myslím ,že 0,5 mg Neurolu Tě z těch potíží jen tak nedostane.On to sice benzák je,ale za prvé velice slabá dávka a za druhé Neurol je benzodiazepin s krátkym poločasem vylučování.Z toho důvodu Ti to prostě tolik nepomáhá.
     Já nejsem psychiatr,ale potřeboval by jsi zřejmě silnější léky…..místo toho neurolu tak Rivotril 2 mg a třeba 2x denně + k tomu ještě něco,co třeba zkusit něco nebenzo nebo by mohlo helpnout i antipsychotikum …..

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Sigi,
      také nejsem psychiatr, mám jen 4 roky medicíny, pak jsem onemocněla, mám ale 2 semestry farmakologie. Trochu si nemyslím, že je dobré doporučovat vysoké dávky Rivotrilu, 4 mg denně už je fakt dost. Doktoři se většinou snaží dávat nižší dávky, pokud na to pacient zareaguje a až najedou AD, tak se pomalu vysazuje. Z 0,5 mg Neurolu, který nezabírá, bych 4 mg Rivotrilu rovnou nedoporučovala. Může se stát, že je Ríša trochu farmakorezistentní, ale i tak by se dávky BZD měly kdyžtak zvyšovat postupně a jen na přechodnou dobu. Třeba postupně 3krát denně 0,5 mg Rivotrilu, nebo Neurolu. A antipsychotika na PP mi vůbec nepřijde jako dobrý nápad, ano, někdy když už fakt nic nezabere, tak se nižšími dávkami antipsychotik může posilovat účinek AD, ale není to rozhodně jedna z první volby, natož na PP, z úzkostných poruch se antipsychotika doporučují spíše u těžké OCD, která nereaguje na AD. Já třeba beru antipsychotika, ale prodělala jsem psychózu, tak tam je to jasné, ale jinak většina z nich má blbé NÚ typu přibírání na váze, prediabetes až diabetes a znám spousty takových lidí, co vyšší cukr díky AP mají, ale musí je brát, protože jsou schizofrenici a třeba jsou jejich AP jediná, na kterých nějak fungují. A to bych tu mohla NÚ jmenovat ještě dlouho. Nechci se s tebou nějak hádat, nebo shazovat tvůj názor, jen píši svůj názor, že s BZD a AP opatrně.

     • Sigi napsal:

      Ahoj,

      naprosto s Tebou souhlas,zmiňoval jsem zde jenom léčbu PP, a vůbec úzkostných poruch jinou ,tedy nestandartní medikací,která se jinak používá ,,,tedy SSRI a vůbec "moderní antidepresiva".
      Ten Rivotril jsem samozřejmě myslel na začátek a pak vysadit ,až zaberou AD , ale znám mraky případů,kde prostě moderní antidepresiva buď nefungují vůbec anebo jen málo.Potom jsou lidé,kterým zabírají jen BZD ,a to třeba i celý život -a funguje to !!

      No a co se těch antipsychotik týká,tak bych samozřejmě nedoporučoval všechny , ale jen určité,v této situaci se běžně používá třeba Questax – samozřejmě v nižšich dávkách třeba 25-50 mg na noc.Je jasný ,že nebudu pacienta s PP medikovat třeba 400 mg – to už je určeno pro psychózy s přidruženými bludy a halucinacemi.

      Prostě to musí "sednout"

     • Amarellka3 napsal:

      Ahoj Sigi,
      jasně, quetiapin (Questax) se dává v malých dávkách, nebo amisulpirid (Deniban) 50 mg u dysthymie, ten quetiapin právě často i na OCD a někdy ho psychiatři dávají na nespavost i bez jiných psychických problémů. Já ho třeba brala 1000 mg, což je vyšší, než doporučená maximální dávka (jsem hodně farmakorezistentní) a třeba Rivotrilu jsem brala 8 mg denně a stejně mi bylo zle, ale už to dávno nebyla PP. Jasně, vím o lidech, kteří jsou celý život na BZD, nezvedají dávky a fungují, ale pokud Ríša má pátý (nebo dnes šestý) den SSRI AD a je mu blbě, tak se nedá říct, že mu nic nezabere a hned bych neděsila AP, těch léků je dnes tolik… Já mám na úzkost docela dobrou zkušenost s Lyricou, ale jasně, je to individuální, beru k ní jiné léky a má také spousty NÚ (já ťuk ťuk žádné). Jinak na BZD se sice u někoho dá být, ale z mé zkušenosti a nejen mé, narušují kognitivní funkce, člověk by neměl řídit, v žádném případě alkohol… Prostě dobrý sluha, ale zlý pán. Ale jinak ano, psychiatrie je alchymie a čarování a každému sedne něco jiného.

     • Sigi napsal:

      Tak )))

     • Amarellka3 napsal:

      Pokud jsi nečetl ještě, tak zajímavě shrnutá léčba úzkostných poruch je tady: https://www.psychiatriepropraxi.cz/artkey/psy-201

     • Sigi napsal:

      Dík za Link,ale já už jsem toho přečetl víc než dost , a čím víc se tím zabýváš ,tak tim vlastně i "infikuješ" podvědomí ,no a potom je to nemoc nebo nemoci skloňované ve všech pádech,a to neni zrovna OK,ikdyž třeba pro určitý typ lidí jsou duševní poruchy a nemoci to nejlepší mysterium,na které narazili….já mezi ně nepatřím.

      Šlo mi spíš trochu ťuknout ,když má někdo krizovku,když se něco "rozjede" ,tedy jen pomoc nebo spíš pokus o pomoc ….

     • Amarellka3 napsal:

      Neboj, já se snažím se v tom také už moc nešťourat, Psychiatrii pro praxi mám dávno přečtenou celou všechny díly + milion učebnic psychiatrie, ale tenhle článek je poměrně nový (z roku 2017 a psali ho odborníci z NÚDZu, kde se nejvíce zabývají výzkumem,z nichž některé znám i osobně, protože jsem tam ještě když to bylo PCP, byla hospitalizovaná) a teď jsem to četla hlavně kvůli ségře, která má GAD a na nic nereaguje, nebo se to bojí brát a po 1/4 z 15 mg Mirtazapinu spí 12 hodin a pak je celý den mimo. Nevím, jak komunikuje se svojí Dr., ale její léčba se mi moc nelíbí, tak jsem jí chtěla pomoci, proto jsem si to znovu četla a navíc bych byla ráda, kdyby šla do NÚDZu na stacík, i když KBT nemusí sednout každému a podle mě je dobré na akutní problémy, ale pak přejít na jinou terapii. No nevím, jakou s tím máš zkušenost třeba ty? Ségra je naopak po 0,25 mg Rivotrilu utlumená na celý den, sice zmizí úzkost, ale nic neudělá. Tak přemýšlím, co by jí mohlo sednout. Má i panické ataky a rysy agorafobie, ale je vedená jako GAD. Díky.

     • Sigi napsal:

      Nic mi do toho neni,ale když se zmiňuješ o tom,že sestra má také psych. potíže,měly nebo měl to i někdo z Tvých předků nebo prapředků?V případě,že ano ,tak pak by se i "prosvětlily" vaše problémy ohledně psychiky…..Jinak s tou GAD nevim,ale myslim ,že léčba by měla být podobná PP ..a s těmi léky je to skutečně v psych. alchimie,protože "zlomená hlava" neni přeci "zlomená ruka" aneb co pro jednoho med,pro druhého jed…asi nejlepší by byl ten stacík,no a pak se uvidí….takhle bych postupoval

     • Amarellka3 napsal:

      Klidně se můžeš zeptat, teta má BAP, sestřenice úzkostně-depresivní poruchu, obě byly jednou hospitalizované, jinak jen babičky deprese ale u obou až po smrti dědů, tak pak braly AD, jedné skvěle zabral Zoloft, druhá AD zkoušela hodně, ale nic moc a vloni zemřela. Jinak my se ségrou si myslíme, že je to i dané výchovou (velmi vysoké nároky na náš výkon ve škole, sportu, kroužcích, nedostatečné ocenění, přijetí…) Máme ještě další 2 sourozence, kteří jsou psychicky naopak ok a jsou takoví pohodáři optimisté, ale na ně už nároky kladeny nebyly, jsou mladší a mohli daleko více toho, co chtěli. Jinak to jsou asi i naše dané predispozice – křehkost, u mě pesimismus, melancholie… Nevím. Já vím, že s léky je to alchymie, ale prostě se mi nelíbí, že ségra má už podruhé Mirtazapin, silně ji tlumí drobeček z něj, už ho jednou měla a nic a Dr. jí to tak nechá a objedná ji za měsíc, přitom ona se vůbec nelepší, spíš opak. A ségře je zas blbé jí volat, co má dělat, já se svojí Dr. komunikuji na rovinu, píšu jí podle potřeby e-maily, sms, vše si vysvětlíme, můžu s ní diskutovat o lécích… minule mi chtěla dát clozapin, ale protože vím, jak se po něm šílené přibírá, může vzniknout cukrovka, musí se hlídat krev kvůli možné agranulocytóze… tak jsem jí slušně řekla, že bych ho nebrala, že to zvládnu bez něj, že mám jen chvilkově horší období a domluvily jsme se. Ségra by to mlčky přijala a pak by psychovala, že se bojí ho vzít a neví, jak to Dr. říct. Na stacík se ji snažím motivovat, ale ono od nás do Klecan je to přes hodinu cesty a ségra má problémy vstávat a dojíždět a na oddělení pro úzkostné poruchy zas nechce na hospitalizaci. Ale díky. A můžu se zas zeptat já tebe, ty máš "jen" PP, nebo ještě jiné problémy, že se o to také takhle zajímáš? Nebo i někdo v tvém okolí má problémy? Nemusíš samozřejmě odpovídat, pokud nechceš.

     • Sigi napsal:

      Bohužel,i u mne podobné…..babička "po staru" maniodepresivní psychoza s psychotickými p./periodická/ ….bludy ,halušky …no ,byla fakt chudák ,když jsem poslouchal jak to začalo a co proživala ,tak jsem nechtěl věřit,a pro změnu druhá větev neurózy všeobecně,tak mě tak napadá,že nemám být ani po kom "psychicky zdráv" )))
      Jo,taky jsem to schytal….dál to šudlat nebudu,prostě to tak je.

      Ještě ohledně Tvé sestry prubni tohle:
      http://www.iporadna.cz/index.php

      …zadej dotaz a uvidíš.Ono žít s těma psychosvinstvama je fakt někdy hodně těžký…

      a tim končim
      Ahojda

     • Amarellka3 napsal:

      Tak to mě mrzí, přeji ti, ať je pokud možno nějak snesitelně. iporadnu znám a ještě stopstigma, tam jsem se několikrát ptala, ale odpověď mě nikdy úplně neuspokojila, i když chápu, že v pár řádcích se toho moc vymyslet nedá. Hezký večer.

 9. Karla. napsal:

  Ahoj Petře,nevím,jestli si psal,ale žádný přísěvek jsem od tebe nenašla.Já nic moc,ještě nám žádnou odpověď neposlali,jak jsme reagovali na pracovní smlouvu,kterou nám poslala paní personální.Možná, se musí poradit s panem ředitelem,když jsme s ním mluvili (tedy manžel),ale jí jsem mu to tam domlouvala,protože paní personalistika uričtý den a hodinu,kdy si nás pozvala,zamčenou kancelář měla a na mobilu schránku a technik,co měl manžela provést po provozu,tak byl v terénu,protože mu tam jeden pán volal,ten se nás ptal,co potřebujeme.Takže už od začátku jenom problémy.Akorát,,že ten ředitel řekl manželovi,že on ho bere a jestě to projednají na poradě.Ale,kdo bude oponovat řediteli,viď.Takže vlastně ho vzali a pak přišel mail,že ho berou.Akorát,jak přišla ta pracovní smlouva,tak se to musí nějak vysvětlit.Místo výkonu práce,nemůže být 100 km daleko,inzerát zněl jasně,ještě jsem na to koukala…Karla.

 10. Ivča napsal:

  Ahojky milý panikaři, chtěla jsem se zeptat v pondělí mi začal zánět močových cest, beru antibiotika.A zničeno nic jsem dostala ataku, a už v tom zase lítám ,začala mi úzkost, nechuť k jídlu a pálení těla.Nevím co se zase děje, 29.6 mám jet na dovolenou do Itálie. Já už tu mrchu tak nenávidím.

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Ivčo,
   při fyzickém onemocnění a oslabení těla se často zhorší i psychika. Ale uvidíš, že zas bude lépe. Já měla zánět močáku milionkrát, jednou půl roku v kuse a také mi bylo blbě psychicky. Ale to se tebe nebude týkat, do 29.6. bude zánět dávno pryč a Itálii zvládneš. Jedete k moři? Autem? A jaká bereš antibiotika? Držím moc palce.

   • Ivča napsal:

    Amarellko, moc ti děkuji za podporu , beru cotrimoxazol, už je to lepší s tím zánětem, , ale ta potvora se vždy ozve, když je člověku zle. Jedeme autobusem, moc se těším, hlavně ať ta mrcha už zmizí, včera a dnes jsem si musela vzít Rivotril, teď už je lépe, mám doma dva skvělý chlapi, tak v tom nejsem sama. Jsem moc ráda, že se mohu svěřit někomu, kdo ví čím mi procházíme, přejí všem hodně síly.

    • Amarellka3 napsal:

     Ivčo,
     Cotrimoxazol bylo jedno z ATB, které jsem také brala, na močák super, tak věřím, že se toho brzy zbavíš úplně a psychika se zas zlepší. Právě, že mrcha se ozve často, když je nějaký stres a větší zátěž, což může být i fyzická nemoc a ATB. Je fajn, že máš skvělou rodinu, že tě snad podrží, to je moc důležité. Ti Itálii určitě zvládneš a uvidíš, že to bude moc fajn a budeš mít spousty super zážitků a na PP zapomeneš. Držím moc palce. Kam přesně jedete? Já Itálii miluji, učila jsem se i italsky a je to krásný jazyk.

     • Ivča napsal:

      Jedeme do Rosolina Mare, u moře jsem už dlouho nebyla, tak se těším, pojedeme i na výlet do Benátek.
      V pondělí bych už měla jít do práce, tak snad bude vše v poho, hlavně ta psychika , to je hrůza. Pracují ve školce, jako uklízečka a dětičky mi vždy zlepší náladu.

     • Amarellka3 napsal:

      Ivčo,
      Benátky jsou krásné, také jsem tam byla, ale už hodně dávno. To věřím, že ti dětí zlepší náladu, děti jsou taková pozitivní energie a ve školce ještě asi většinou bezprostřední duše. Snad ti brzy bude lépe a zvládneš to v práci a dovču si užiješ pak.

     • Ivča napsal:

      Ahojky Amarellko, dnes mi už od rána není dobře, vzala jsem si Rivotril, ale pořád mi není dobře, jsem unavená, občas mě pálí tělo, jsem zoufalá.Předtim jsem byla v pohodě.Já už chci oba mi už bylo dobře, nenávidím to

     • Ivča napsal:

      Co tobě Amarellko pomáhá, když máš ty hnusné stavy. Já jsem už naštvaná a musím jít něco dělat, nebo mě z toho švihne. A dneska je venku krásné. Jsem moc ráda, že si s tebou o tom mohu psát, pomáhá mi to

     • Amarellka3 napsal:

      Ivčo,
      psala jsem ti tu komentář, ale musí čekat na schválení administrátorem, tak se omlouvám, snad se brzy objeví tady.

     • Amarellka3 napsal:

      Ivčo,
      jak je teď odpoledne? Rivotril ti tedy nepomohl? Jakou máš dávku, kolik mg? Unavená jsem téměř pořád, alergoložka mi diagnostikovala únavový syndrom. Úplně chápu, že to nenávidíš, já své stavy také nenávidím a nenávidím i sebe. Jinak mě pomáhá sport, chodím 5krát týdně do fitka a to je můj smysl života. Když je krize, tak jsem dříve brala Rivotril, ale pak mi nefungovalo už ani 8 mg, tak teď mám Xanax 2 mg. Určitě je dobré snažit se nějak zaměstnat, projít se, něco poklidit, uplést, uháčkovat, vybarvit antistresovou omalovánku… nápadů je hodně. Nejhorší je jen ležet a nechat se tím sžírat. Když jsou pak už přidané fakt těžké deprese, tak je jasné, že člověk leží, ale dokud to jde, tak něco dělat, to mi pomáhá také. Moc moc držím palce, ať je ti lépe. Do kdy máš Cotrimoxazol užívat?

 11. Xaxí napsal:

  ahoj.. dneska mě trápí od rána třes 🙁
  Klepou se mě zuby.. a cítím napětí i v rukou a nohou. Normálně funguju ale hrozně mě to sundává psychicky. Pomáhá vám na třes něco? Alespon trochu…

  • troe napsal:

   magne B6 forte 😉

  • Amarellka3 napsal:

   Já měla hrozný třes rukou a jazyka, ale měla jsem to nejspíše vyvolané léky (Lithiem) a brala jsem na to Akineton a Viregyt a ani jedno mi nepomohlo. Teď už Lithium neberu, ale třes rukou mám stejně, i když trochu menší a moc nevím, co s tím. Horčík beru.

 12. Jitka napsal:

  Přeju Amarelce a Niky dobrou noc.Zitra se můžu ozvat až zase odpoledne! 🙂 Jitka.

 13. Jitka napsal:

  Ahoj Amarelko, třeba se to ještě s tvými vlasy spraví. Je to škoda, že si mela takové krásné vlasy a nemoci si o ně přišla. Myslím, že mi psycholožka pomáhá.

  • Amarellka3 napsal:

   Jituš,
   no nevím, teď se asi 3 dny držím, ale už to mám hrozně let, jednou jsem byla skoro plešatá a musela jsem nosit šátky, abych mohla mezi lidi. Teď to jde nějak začesat, ale lysina je obrovská. Koupila jsem si preparát Donna hair a doufám, že se vlásky nějak obnoví.
   Tak to je fajn, že ti psycholožka pomáhá. Odkud jsi? Máš ji na pojišťovnu?

   • Niky napsal:

    Kámošce Donna hair pomohlo hodně na zhoustnutí. Co bych já mohla doporučit tak od Yves Rocher šampon pro růst vlasů. Aji po vyživujícím od stejné značky mám zkušenost, že mi rostli.

    • Amarellka3 napsal:

     Niky,
     fakt jí to pomohlo? To bych byla šťastná, já hlavně potřebuji, aby rychleji rostly a aby mi zarostly ty lysiny, objem už nějak neřeším, sice jich mám tak o 2/3 méně, ale předtím jsem jich měla moc, tak teď to vypadá tak normálně, ten objem. Od Yves Rocher jsem měla jednou nějaký šampón, ale strašně mi smrděl, ale ten, co doporučuješ, neznám, tak děkuji, podívám se na něj.

     • Niky napsal:

      K těm šamponům tam můžeš normálně čuchnout. No ona má fakt málo vlasů, má tak 1/5 co mám já a já jich mám taky hodně. Tak se jí to zlepšilo, jako nijak extra, ale trochu to jde poznat a spíš jí tolik nepadají.

   • Jitka napsal:

    Jsem z okresu Mladá Boleslav a na pojišťovnu ji nemám, tak chodím jednou za 14 dni.Vicektrat si ji dovolit nemůžu. A s vlasy držím palce!

    • Amarellka3 napsal:

     Díky moc. Mladá Boleslav je hezká, já byla jednou na psychiatrii v Kosmonosích a na vycházky jsme mohli chodit i do MB právě, bylo to v létě, chodili jsme se i o vycházkách koupat, nebo jsme byli v muzeu ve Škodovce… Já si psycholožku také platím, 500 Kč za sezení, ale chodím jednou týdně. Sice mě to vyjde dost, ale ona je tak skvělá, že jak vždycky píšu, i kdybych neměla co jíst, tak jí zaplatím. Tak ať je ti lépe.

 14. Aduš napsal:

  Ahoj panikarky moc vas zdravim . Holky tak jsem vysadila ten tritico a esoprex a byla.jsem dva dny jen na neurolech rano jeden a vecer jeden dnes jsem dostala citalec 20 jake s tim mate zkusenosti mam brat pulku rano a kdy zacne ucinkovat ? Myslim na vas .

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Aduš,
   Citalec bylo moje druhé AD po Esoprexu. První týden mi na něm bylo ještě hůře, ale přečkala jsem a na PP pak docela zabral, ataky postupně mizely, jen pak po roce užívání už nestačil na deprese. Brala jsem první týden 10 mg a pak 20 mg a nakonec 40 mg a na těch jsem byla asi rok, možná víc. Ale ještě jsem k tomu chodila na individuální i skupinovou KBT a začala jsem tehdy chodit běhat každý den. Držím palce.

 15. Jitka napsal:

  Ahoj lidičky, zase panikarim,teta je na odpolední, jinak nikoho nemám. Ještě k tomu silná menstruace. Jitka.

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Jíťo,
   kolik ti je, jestli se můžu zeptat? Menstruace stavy často ještě zhoršuje, já jsem první den vždycky mimo a krvácím silně 7 dní. A co se přesně děje? Ataka? Zkoušej dýchat do břicha, nádech, zadržet dech, pomalejší výdech. Kdyby byla fakt veliká krize, tak nějaký Neurol, Lexaurin… nevím, jestli máš, ale když to člověk zvládne bez něj, tak ho to posílí, že může spoléhat na sebe a ne na léky.

   • Jitka napsal:

    Ahoj Amarelko, děkuji za odpověď. Je mi 35.Spatne se mi dýchá,je mi slabo a vnitřní třes. Jsi hodná, že si napsala.Notebook nemam, tukam na telefonu.

    • Amarellka3 napsal:

     Jíťo,
     tak to jsme podobně staré, mně je 32. Dnes je divný den, slabo je mi také, potřebuji si umýt hlavu, ale nemůžu sebrat sílu. A bereš nějaké léky? Chodíš na terapii? Jak dlouho PP máš?

     • Jitka napsal:

      Já jsem si vlasy myla včera, mám delší,husté vlasy, tak mi to dá práci, to vysušit. PP mám 2 roky,chodím k psychologie.
      Léky neberu, měla jsem plno vedlejších účinků, takže Antidepresiva neberu.Pouze někdy lexaurin. Jitka.

     • Amarellka3 napsal:

      Jíťo,
      tak jsem ty vlasy nakonec umyla. Já je mám hodně dlouhé, ale husté už moc ne, trpím jednou poruchou, která se nazývá trichotillománie a vlasy si vytrhávám. Na gymplu mi holky říkaly, jak mám krásné vlasy, že bych je mohla fotit, no a teď samá lysina a chmýří, nenávidím se za to, ale nutkání trhat je často neovladatelné.
      A pomáhá ti psycholožka?

     • Niky napsal:

      Amarellko můžu se zeptat na to vytrhávání vlasů…není to i druh sebepoškozování?

     • Amarellka3 napsal:

      Niky,
      právě, že u mě si nejdřív mysleli, že ano (protože jsem se ještě řezala a pálila cigaretama), ale když jsem se o tom opakovaně bavila s psycholožkou, tak pochopila, že tohle u mě sebepoškozování není, četla jsem, jak se připravuje nová klasifikace psychiatrických diagnóz a trhání vlasů bude patřit pod OCD. Teď je to jako návyková a impulzivní porucha.

  • Niky napsal:

   Tak to s tebou soucítím….pro mě je celkově cyklus děsná tragédie. Mě je dneska taky divně, bolí mě hlava a třepu se, řekla bych, že je to reakce na změnu počasí. Náš pes má dneska taky depku, takže v tom nejsem tak úplně sama.

   • Jitka napsal:

    Ahoj Niky, děkuji za reakci, mě je skoro pokaždé zle. Silné bolesti a silná menstruace. Venku se ochladilo, píšeš, že tvůj pes má depku. Aspoň nejsi sama.Jitka.

    • Niky napsal:

     No teď už nejsem ani sama doma, naši ale když viděli jak se mi třepou nohy, tak zas nasadili výraz tipu….zase je špatně a neříká nám z čeho. Silné bolesti mám při mensesu taky, se sestřenicema jsme to podědili po babičce, babička měla nějakou poruchu asi v 35 letech a krvácela několik týdnů…museli jí sebrat vaječníky a možá i dělohu…nevím. Já to nemám pravidelně a lapám bolestí po dechu, moje sestřenice z toho omdlévá. Takže plně chápu jak se cítíš.

     • Amarellka3 napsal:

      Niky,
      to mě mrzí. Jinak ty silné bolesti mám také, navíc mám vždycky jen 2 týdny bez MS a pak 7 dní krvácení a takhle pořád dokola. Ale gynekolog na mně nic neshledal špatně a antikoncepci brát nechci. Jednou jsem měla krvácení 3-krát po sobě po 3 dnech, to už jsem mazala na pohotovost, protože byl svátek, ale prý to byly rozhozené hormony a stres. A pomáhá ti něco na tu bolest? Já musím Ibalgin, ale 800 mg.

     • Jitka napsal:

      Kdo nezažil, tak nepochopí, mě když vždycky bylo zle,tak mě moje maminka nechápala.Myslela snad, že simuluju. Ale taťka mě pochopil, ale bohužel uži zemřeli.Aspon vidím, že s těmi bolestmi nejsem sama.Jitka.

     • Jitka napsal:

      Kdo nezažil, tak nepochopí, mě když vždycky bylo zle,tak mě moje maminka nechápala.Myslela snad, že simuluju. Ale taťka mě pochopil, ale bohužel uži zemřeli.Aspon vidím, že s těmi bolestmi nejsem sama.Jitka. Pro Niky

     • Niky napsal:

      Díky Jity, fakt sama nejseš, ve škole se v cyklu celkem chytám s kámoškou, pak prskáme obě stejný dny. Ji bolí z toho záda, takže chodí lehce nahnutá jak stará babka a mě brní nohy, takže pořád podupávám. Jinak Amarellko Ibalgin taky, ten mám vyzkoušený, že se snáší se všemi léky, co jsem kdy brala. Na krámy mi zabírá, ale třeba na migrény nikdy.

     • Amarellka3 napsal:

      Niky,
      já právě jednou zkoušela i Aulin a málem jsem se po něm udusila (má dušnost jako vzácný NÚ), takže teď beru jen Ibalgin. Já mám při MS ještě průjem, takže většinou ten den prosedím v křečích (někdy zmírněných po Ibalginu) na wc. Ale co jednou bylo vtipné, že jsem se zrovna musela učit menstruační cyklus na histologii a den před zkoušením jsem to dostala, tak jsem celý den seděla v křečích na wc a šprtala menstruační cyklus, jak vypadají mikroskopické změny na děloze…

 16. verca98 napsal:

  patří k PP i zhoršené vidění, snow vision, a zhoršené soustředění ? Nemyslím jen při záchvatu ale tak nějak pořád…

  • Niky napsal:

   pletou se ti myšlenky dohromady? a zhoršené vidění…jakože se ti objekty slévají do sebe?

   • verca98 napsal:

    pletou se mi myšlenky ale objekty se mi do sebe neslévají, spíš převládá to zrnité vidění a hlavně únava a malátnost…

  • Amarellka3 napsal:

   Verčo,
   zhoršené soustředění mám také, co zhoršené, přímo katastrofické, nedokáži nic udržet v hlavě, vnímat rozhovory, přijímat nové informace…. Zrovna včera jsem to řešila na terapii a psycholožka mi říkala, že je to kombinace nemoci, léků a u mě i následek 2 sérií elektrošoků. Jsem pořád zmatená, pořád něco ztrácím, hledám,nevybavuji si slova. Zhoršené vidění nemám, tedy vidím blbě na dálku, ale nosím brýle, nebo čočky, což je normální a s nimi je to ok. Byla jsi na očním?

 17. Jana napsal:

  Ahojky tak treti den uz mam preskakovani, co vy?:/ma taky nekdo takovy problem?

  • Iva napsal:

   Ahoj, já to mám také. Vždycky dobu nic a pak zničehonic to na mě přijde a trvá to dlouho. Dříve jsem cítila, že mi třeba jednou nebo dvakrát denně jakoby poskočilo srdce, ale teď, co jsem těhotná, mám třeba měsíc klid a pak mi to přeskakuje půl hodiny v kuse. Zrovna teď taky a už jsem z toho nesvá, mám strach… 🙁

 18. Lucina napsal:

  Dobre rano vsem prosim vas kolik dni trva nez zacne pusobit trittico mela sem ho sruhy vecer a prd sem spaala vzala si ho v deset usla az v jednu rano pri usinani zase blbe dychani pocit nenadechnuti nedodechnuti po neurolu 0,25 sem usinala lip kdysi sem brala oba vecer nevin zda mohu ted

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Lucinko,
   AD obecně zabírají až po několika týdnech, ale zrovna ten efekt na spaní si myslím, že by měl být hned. Ale já brala Trittico 150 mg a nespala jsem stejně vůbec, tak jsem ho po 2 měsících přestala brát. Trittico a Neurol se spolu myslím můžou, já k němu někdy brala Rivotril, ale raději se na to zeptej Dr.

   • Lucina napsal:

    Dekuji no prave tehda sem brala ten neurol o hodinu pozdeji trittico a hajala sem jak miminko ted nic a uklidni se mi po tom tritricu aapon ten strach a ty myslenky??

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Lucinko,
   no po AD by se mohly snížit úzkosti, naléhavost myšlenek, deprese… ale neznamená to, že myšlenky nebudou, AD neřeší příčinu, proto je lepší chodit ještě na terapii a tam to nějak zpracovávat. Psala jsem ti tu níže, jestli by nebylo možné platit si psychologa, to pak nemáš nikde záznam u pojišťovny a nikdo se nic nemusí dozvědět.

 19. Zuzka napsal:

  Krásný večer všem. Prosím máte někdo zkušenosti s užíváním léku Buspiron egis?

  • Amarellka3 napsal:

   Ahoj Zuzi,
   jj, brala jsem ho, je to nenávykové anxiolytikum (lék na úzkost). Jen nezabírá hned, ale nějakou dobu trvá, než najede. Já ho brala cca 2 měsíce a u mě efekt nula. Ale mně nezabírají často ani benzáče (Neurol, Rivotril…) ve vysokých dávkách, takže se mnou se nemůžeš porovnávat. Držím palce, ať pomůže. Pokud nejsi na benzáče zvyklá, tak by mohl.

   • Zuzka napsal:

    Amarelko ja jsem hlavně po ránu úplně.mimo. Tak beru 0,25 neurol . Doatala jsem ted od dr Buspiron ale nevim jestli k němu mužů neurol než naběhne účinek buspironu

    • Amarellka3 napsal:

     Zuzi,
     tak Neurol 0,25 mg je malinko, ale jestli se může s Buspironem nevím jistě, raději zavolej Dr. a ještě si přečti příbalový leták. Já třeba brala Atarax (to je také nenávykové anxiolytikum) a brala jsem k němu Rivotril 2 mg, tak snad by to nevadilo ani u Buspironu, ale fakt raději zkontaktuj Dr. a poraď se. Držím moc palce.

     • Zuzka napsal:

      Amarelko děkuji. Od rana se pokouším dovolat 🙁 prostě jsemn si vzalanneirol a Buspiron jsem vynechala. Jinak bych se asi dneska nehla z postele 🙁

     • Amarellka3 napsal:

      Zuzi,
      tak co, už ses dovolala? A myslíš, že by tě Buspiron tlumil? Já po něm unavená vůbec nebyla a brala jsem docela vysokou dávku (už tedy přesně nevím, kolik mg, ale několikrát mi to navyšovali). A Neurol 0,25 mg ti pomůže?

     • Zuzka napsal:

      Amerellko Prave ze me netlumi ale jeste neucinkuje. Mam ho pouze 2 dny a zapoměla jsem se zeptat dr jestli k nemu muzu i ten neurol 0,25mg nez nastoupi ucinek buspironu.Ten neurol me rano drzi pri zaravem rozumu i kdyz je to jenom 0,25.Pořád khaki semnsen jin nedovolila. Zkusím ráno. Snad mi zvedne

  • Sigi napsal:

   Ahoj Zuzko,

   ano , já mám.Beru již 5 let ,začátek / tedy asi zhruba týden by se mělo začít 5mg – 5 mg – 5 mg a potom dle toho,jak se cítíš dávku korigovat a to sice 20mg až 30 mg.Já osobně mohu tento lék jenom chválit,protože pokud bych bral jenom BZD úzkosz by sice ustoupila,ale jen málo.
   Beru dohromady s Rivotrilem2 mg . …tedy Rivotril + 30 mg Buspiron Egis.

   Někde v jiné diskusi jsem dokonce četl,že nějaký pacient ho nahradil i BZD a na Youtube jsem zaznamenal,že
   je to nejoblíbenější anxiolitikum,jelikož se jedná o nebenzodiazepinové anxiolitikum……..mám akorát jeden problém,a to sice ten,že ve velkých vedrech jsem ospalý,ale jenom to.Takže z mé strany mohu doporučit!!

   Ptáš se,jestli můžeš současně brát s neurolem,já myslím ,že ano,alespoň v příb. letáku jsem na nějaký vyslovený zákaz nenarazil,dá se kombinovat i s antipsychotikama,např. s Questaxem….atd

   • Zuzka napsal:

    Sigi moc děkuji. Snad to se mnou nesekne. Mam jeste zoloft 150mg rano a tritico 1/3 vecer.

    • Sigi napsal:

     Ahoj , ne není čeho se bát,nesekne,dokonce ta kombinace ,kterou uvádíš je při PP a jiných úzkostných poruchách velice častá a dobře volená !

  • Alenuk napsal:

   Ahoj Zuzka,

   na kazdy liek moze kazde telo reagovat inac…mojej dcere sposobil extrasystoly( take akoby preskakovanie srdca) je to taky typ arytmie, sice vacsinou neskodny ale dost stresujuci. Jej to zacalo raz denne, potom kazdu hodinu, nakoniec aj niekolko za minutu, volali sme rychlu zachrannu sluzbu, EKG v poriadku, po vysadeni buspironu extrasystoly uplne vymizli.

 20. Karla napsal:

  Ahoj Petře, nemám notebook a nevím, kdy ho zase budu mít.Pisu z mobilu. S tou práci pro manžela se to nějak otočilo,dneska poslali smlouvu, ale jsou tam špatné peníze, prý je to už v čistém,což tam není napsáno a ještě jiné místo výkonu práce, které bylo domluveno asi přes 100 km daleko.Takze nevím, jestli je to napsáno omylem, nebo je to pravda. Protože mají pobočku ještě v jiném městě, ale v inzerátu to napsáno nebylo. Tak jsem z toho zklamaná… 🙁 Karla.

  • Petr25 napsal:

   Ahoj Karli, to je naprd 🙁 rozhodně to chce zjistit, navic, jeste jsem nevidel,aby někdo uváděl plat v cistem. To se snad ani nedela. To mě mrzí. Tak snad se to vyresi nejak 🙁

   • Karla napsal:

    Přesně, Petře,mělo by to být v hrubém. Ještě jsem to zjišťovala, máme kamaráda -právníka, ten říkal, že to prý zákon nestanoví, ale z 99 procent se uvádí mzda hrubá! Dneska jsem jim psala,tak se to už snad rozsekne, už jsem z toho unavená a znechucena!A co ty,jsi v pohodě? 🙂 Karla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *