Diskuse

Toto diskusní fórum je věnováno Panické poruše.
První panickou ataku jsem zažila v roce 2004. Tehdy pro mě musela přijet záchranka, protože jsem se úplně zhroutila. Točila se mi hrozně hlava, zvracela jsem, bušilo mi srdce a dokonce jsem na několik dní ochrnula na spodní končetiny.  Tehdy jsem byla přesvědčená, že umírám. Až později jsem se dozvěděla, že se jedná o panickou poruchu. Ataky jsem měla 2x až 3x týdně. Vždy, když to na mě přišlo, uklidnilo mě, když jsem si sedla k internetu a pročítala diskusní fóra. Ale časem se to na všech diskuzích zvrtlo na řeči o něčem jiném, než o panické poruše. Proto jsem před 6 lety založila toto fórum, které se věnuje jen této nemoci a ničemu jinému. Věřím, že za ta léta mnohým, kteří tuto diskuzi navštívili, byla k užitku. Prosím i nadále vkládejte všechny své poznatky, rady a tipy, jak se s touto zákeřnou nemocí vyrovnáváte právě vy. Ale zároveň prosím, abyste se neodchylovali od tématu, protože  příspěvky nesouvisející s PP odradí ty, kteří hledají na této diskuzi skutečnou podporu a pomoc. Věřím, že vzájemným předáváním si vlastních pocitů a zkušeností s touto nemocí spojených, se s ní dokážeme lépe vyrovnat.
Děkuji Všem Zuzka

46 495 Responses to Diskuse

 1. Eva says:

  Včera jsem psala příspěvek a dotaz a nikde ho tady nevidím … Stává se to taky někomu?
  Nebylo to nic proti pravidlům …
  Eva

  • Amarellka3 says:

   Stává se mi to někdy. Někdy musíš čekat na schválení admonistrátorem, takže Zuzka ho sem musí nahodit. Já také nepsala nic proti pravidlům a dříve se mi to stávalo docela často.

   • Eva says:

    Amarellko díky, právě jsem si říkala, že je to divné …
    Moc ráda čtu tvé příspěvky a rady 🙂
    Já jsem teď začala brát Eliceu 5 mg, zatím jen půlku. Předtím jsem brala Trittico 75 mg na noc jednu třetinku, ale nepokrylo mi to den. Kolem oběda mi bývalo už blbě, vnitřní třesy, bušení srdce … No a samo, že hned po první půlce Elicei jsem si diagnostikovala serotoninový syndrom, projížděla jsem internet křížem krážem … Klasika u nás takových. Přitom, čistě racionálně, měla jsem každý den ty stejné pocity, ale holt jsem si vzala tabletku vlastně, že … Ach jo. Doufám, že AD zaberou co nejdříve.
    Myslíš, že můžu to Trittico na noc pořád? Jako doktorka říkala, ať to zatím beru, ale bojím se, abych těch léků neměla moc na ten můj mozek. A ještě jsem měla včera teplotu odpoledne, večer už ne. To taky může být asi z těch AD, že?

    • Amarellka3 says:

     Ahoj Evi,
     5 mg Elicei je malinká dávka, na které se začíná, také jsem ji brala a pak jsem šla výš. U nového AD počítej s tím, že ti může (ale nemusí) být týden až dva hůř. AD najíždějí až tak od 3. týdne dál. Když ti doktorka říkala, že máš brát i Trittico, tak ho zatím klidně ber, tyhle 2 léky se spolu mohou. Já brala jeden čas Fevarin (což je také selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu, stejně jako Elicea) a měla jsem k němu Trittico, ale to jsem měla hlavně na spaní, je to podle mě jinak jako AD docela slabé, natož jen 75 mg, já brala 150 mg. 2 léky je ještě ok, já ve svých nejhorších stavech brala asi 25 tabletek psychiatrických léků denně :-(. Jinak serotoninového syndromu neboj, je to vzácné a měla bys vysokou horečku, ztuhlost… Držím palce, ať je brzy lépe.

     • Eva says:

      Amarellko, moc děkuji za odpověď.
      Tak sama víš, jak my "panikáři" to máme a řešíme každej prďanec 🙂
      Trittico jsem měla taky hlavně na spaní, ale přes den se to zhoršovalo. Navíc, když jseme vzala 2 třetinky, motala se mi hlava celej den.
      Teď jsem si to Trittico právě dvakrát už na noc nevzala. No, vzala jsem teda půlku Xanaxu a spala jsem v pohodě. Vím, že je návykovej a doufám, že se ho budu moct co nejdříve zbavit. Poslední dobou si i kolem poledne beru čtvrtku, protože ty stavy byly neúnosné. Vždycky, když jsem byla hrdinka a myslela jsem, že to dám i bez něj, často mi ten stav přešel do ataky a až do večera mi bylo blbě… Mám dvě děti a musím nějak fungovat 🙁 Už si toho se mnou zažily dost …
      Tož tak se mnou no 🙂
      Díky a přeji ti hezký den.
      Eva

     • Eva says:

      Tak teď jsem odpověděla a zase to tu není. Tak snad se to časem objeví 😀

     • Eva says:

      Zkouším znovu 😀
      Trittico jsem měla primárně taky jen na spaní (mívala jsem před spaním ataky), s tím, že zabere i přes den. Ale stavy se mi zhoršily a když jsem zvýšila na dvě třetinky z 75 mg, tak se mi pak motala hlava celý den, zamlžený vidění …
      Teď jsem si ho dvakrát na noc nevzala, jak jsem začala brát tu Eliceu. Vzala jsem si teda půlku Xanaxu a spala jsem dobře. Vím, že je návykový a snad zaberou AD, abych ho mohla začít vysazovat. Teď beru i 1/4 kolem toho poledne, protože ty stavy jsou neúnosné a když si hraju na hrdinku, že to "dám", tak to většinou dojde do pořádné ataky a mě je pak blbě až do večera.
      Tož tak 🙂
      Pěkný den, Eva

 2. zuzajda says:

  Ahoj všem,…..rok mi nezačal vubec dobre,v ut.mi necekane zemřela babička.Kolem sebe vidím spoustu smutku,dnes je pohřeb.Vubec nevim,jestli ho zvladnu.Od půlnoci cítím úzkost,nespím,jen přemýšlím,jestli to ustojim.Moc se s ni chci rozloučit….zachrani M tabletka neurolu???

  • Amarellka3 says:

   Ahoj zuzajdo,
   to mě moc mrzí, upřímnou soustrast. Mně zemřela babička vloni v srpnu a v září byl pohřeb. Bylo mi také hrozně, ale Rivotril jsem si nebrala, protože jsem chtěla dát průchod emocím a celý pohřeb jsem šíleně brečela, ale ulevilo se mi. Ségra si dala Rivotril a neukápla jí ani slza. Držím moc palce, ať to zvládneš.

   • zuzajda says:

    Ahoj Amarelko,dekuji za podporu.Vse je za nami a ja to zvládla bez neurolu.A jsem za to rada…..pobrecela jsem si,zavzpominala a dustojne jsme se rozloučili. Uz pres tyden me boli záda,a to prisuzuji stresu tak snad i ty povolí a nedovedou me k atakum…Pekny den.R

    • Amarellka3 says:

     Ahoj zuzajdo,
     tak to je moc fajn, že jsi to zvládla bez Neurolu, protože pobrečet si je na místě. Záda tě určitě můžou bolet ze stresu, mě bolí už dlouhá léta, někdy víc, někdy miň a rehabilitace nepomáhaly. Držím moc palce, ať se ataky nedostaví. Zkus se někde protáhnout – třeba jóga, dej si nahřívací dečku… Držím palce.

     • zuzajda says:

      Ahoj,tak jsem se zady sla dnes k fyzioterapeutce,snažila se mi uvolnit bloky a stažené pretizene svaly.Dost to bolelo?A výsledek….pochybnost a úzkost,jestli mi zítra nebude jeste hur.A uz mi to v hlavě frci….strach…uzkost….zacarovany kruh.Mozna dozniva i stres ze všech předchozích dni….snad budu v klidu spát a ráno bude lip:(Jak ja tyhle stavy nenávidím….asi se s tím nikdy nesmirim:(

 3. Jana says:

  Myslíte, že psychické problémy mobou snižovat krevní tlak? Máte někdy divný pocit když se podíváte do zrcadla, že vypadáte jinak hůř?

  • Amarellka3 says:

   Mám nízký tlak. Nevím, jestli ho snižují psychické problémy, někdy bych spíš řekla, že stresem vyletí, třeba při atace. Jinak když jsem se dříve dívala do zrcadla, měla jsem pocit, že to nejsem já. Štípala jsem se do tváří… byla to depersonalizace.

   • Jana says:

    Přesně to mám, koukám a jako bych byla v tom zrcadle někdo jiný a nepoznávala se:( kolik míváš ten tlak? Měříš si jej?

    • Nikola says:

     Ahoj Jani ja měla třeba dřív iči úplně vyhaslé žádná šťáva jestli mi rozumíš vůbec jsem to nebyla já také mívám nízký tlak třeba i 99/60 ale za to mě občas trápí rychlý tep z toho mívám pak celodenní úzkost

     • Jana says:

      Také mívám vysoký tep třeba 110 v klidu a jsem z toho vždy nervózní a začnu se zaměřovat na další věci co mě trápí:(

  • CrazinessTV says:

   jana ja mam 90-60 dokonce jsem se dočetla,že i nízky tlak muže zpusobovat psychika…ja jsem se prave dříve furt meřila a čím jsem ho mela nižší,tím jsem upadala do vetších uzkostí,bala jsem se,že nebudu mít žadny tlak a umřu a to mé telo si na to zvyklo..asi,protože když mi bylo zle,tak hned tlakomer a v hlave myslenky-nechci mít nízky tlak strach…ted už se nemeřim,protože jsem se dopracovala do faze,že jsem z tlakomerem i spala a meřila se každou pul h pak snad každych 5min

   • Jana says:

    Já jsem si právě koupila takový ten zápěstní tlakoměr, dočetla jsem se že je špatný, že neměří dobře, také jsem měřila před měsícem co 5 min ten tlak,není ti mdlo z tak nízkého tlaku?mě je dneska nějak mdlo, nemám tlakoměr u sebe tak jsem celá nesvá, že si ho nemůžu změřit, přeskočilo mi i srdce a píchlo mě, tak jsem z toho zas celá nesvá

    • Nikola says:

     Taky jsem z toho tepu pak na nervy, obcas je proste vyssi, ale jsem taky takovy cvok a merim se porad

    • CrazinessTV says:

     jana,sestra ma taky takhle nízky tlak,mamča ma 100-70,100-60 tak že to asi mame v rodine 🙂 jinak jako mdlo na omdlení z nízkého tlaku mi nebylo…ale mívala jsem celodenní motaní hlavy-nejista chuze a pocity na omdlení-ale to pry bylo k uzkostem

 4. Jirka says:

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli mi PP nějak zjisti přímo lékař a nebo musím k nějakýmu psychiatrovi?

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Jirko,
   i praktik by měl mít o PP povědomí, ale psychiatr to stanoví nejlépe. Jinak měli by to znát všichni lékaři, učí se o ní na psychiatrii, třeba ještě neurolog by to mohl dobře poznat. Dnes má PP tolik lidí, že jsou na to zvyklí i na pohotovosti, když nic nenajdou, ale já osobně bych šla k psychiatrovi.

   • Jirka says:

    Ahoj dekuju za odpověď Mě to bohužel postihlo už tak mladého (je mi 17) a jsem z toho kazdej den v háji, není chvilka kdy by to odeznelo a nevim co mám dělat..

    • Amarellka3 says:

     Jirko,
     tak určitě vyhledej odborníka, jen nevím, jestli tam nebudeš muset s rodiči, když je ti 17 let. Můžeš si o tom s nimi promluvit? Třeba s mamkou? Dát jí přečíst něco o PP, vysvětlit jí to a objednat se k psychiatrovi/psychologovi. Držím moc palce.

     • Jirka says:

      Ahoj, jojo už se stalo, 14.2 mám poslední kontrolu se srdcem a pak mažu k psychologovi

     • Kajdasa says:

      Milí Jirka,

      Chcem, aby si vedel, že ani zďaleka nie si jediný mladý človek, ktorý si niečím takým prechádza.
      Mám 16 rokov (o mesiac 17, ako ty) a panická porucha ma postihla, keď som mala asi 14/15 rokov. Presne si pamätám že to bolo v apríli, končila som 9. ročník zš , všetko bolo super a zrazu prišla ona… Viem, že u každého sa to prejavuje inak, u mňa to bolo hlavne o srdci. Búšenie, rýchly tep, vysoký tlak, neustála potreba kontrolovať sa. Najhoršie to bolo cez letné prázdniny, keď som nemala čo robiť a vtedy to kulminovalo. Každú noc som sa budila na tep 150 plus, nemohla som výjsť ani krátke schody, bála som sa aj ostať sama doma. Raz v noci po mňa prišla záchranka, keď mi srdce vyskočilo na 175 pulsov a ja som myslela, že je koniec. Samozrejme, vyšetrenia boli v norme, všetko super, len mne bolo zle, zle a zle. Viac ako rok som brala tabletky na srdce, na spomalenie tepu, hoci som nemala fyzický problém so srdcom, všetko bolo v hlave. Stávala som sa od nich závislá, bez nich som ani nevyšla z domu. Mávala som stavy, že som sa len postavila a odpadávala som od búšenia srdca. K tomu sa pridalo nechutenstvo, triašky, zimnice, chudla som, mávala som depresívne stavy, keď som sa stále znova pýtala, ako sa to mohlo stať, len tak zo dňa na deň? Veď mi nič nebolo, bola som zdravá, nikdy žiadne problémy a zrazu… V škole ma oslobodili od telesnej výchovy a jediné , čo som robila doma bolo prezeranie diskusií o tachykardii a panickej poruche. To ma upokojovalo.
      Vtedy som si nevedela predstaviť, že by som to mohla raz premôcť, myslela som si, že takto to už bude navždy, že nikdy sa to nezmení. Trvalo to asi rok. Doktorka ma poslala ku detskej psychologičke, tá so mnou robila kadejaké terapie Ak mám povedať pravdu, tieto sedenia ma znechucovali a ešte viac ma zdeprimovali, takže som tam prestala chodiť.
      Ako to teda dopadlo? Najprv musím povedať, že to bola ťažká a a dlhá cesta. Začalo sa to školským výletom, na ktorom som bola prinútená ísť do kopca bez zastávky. Srdce mi síce riadne búchalo a myslela som, že to nezvládnem, ale potom som si uvedomila – dala som to. Musím sa premôcť. Lepšie povedané, chcem. Nešlo to zo dňa na deň. Ani nepočítam, koľkokrát som "podvádzala" a brala tabletky na upokojenie. Koľkokrát som myslela, že to nezvládnem. Išla som kúsok po kúsku, Znížila som dávku na polovicu. Na štvrtinu. Vyšla som hore schodmi. Dala som si do uší slúchadlá, aby som nepočula srdce búšiť a išla som do kopca.
      Prešli dva roky. Ešte stále necvičím na telesnej a nezvládam veľkú telesnú námahu, ale snažím sa, a chcem sa snažiť. Aj keď to ide pomaly.
      Toto by som rada odkázala Tebe, aj všetkým, čo čítajú toto fórum. Aj mne veľmi pomohlo, keď som na tom bola najhoršie. Ďakujem Vám, a prosím nevzdávajte sa, nikdy, nikdy, nikdy.
      Držím Ti palce, Jirka, ak chceš, pokojne mi napíš.

     • Jirka says:

      Ahoj Kajdaso, strašně moc ti dekuju, jsme na tom úplně stejně, s tím cvičením a pohybem, ale taky se tak nějak snažím překonávat.. máš nějaký Facebook nebo něco?

     • Kajdasa says:

      môžeš mi zatiaľ napísať na mail, dominikatb16@gmail.com

 5. Eva says:

  Ahoj všichni.

  Ode dneška beru Eliceu 5mg pulku. Pořád mám vsugerovaný strach z toho serotoninoveho syndromu. Dneska po obědě třes, neklid, bušení srdce, takže jsem si zase načetla na internetu… Jenže tyhle stavy jsem mívala každy den i před tím, než jsem si ji dneska poprvé vzala…

  Ach jo, jak to odlišit? Podpořte mě, prosím, nějak

  Vzala jsem si čtvrtku Xanaxu a je mi líp teda..

  Na spaní mi zatím nechali třetinku Trittica.

 6. Karla says:

  Ahoj Petře,promiň,že jsem se tento týden ještě neozvala,ale zlobí mě internet.Mám problémy s připojením.Jak se cítíš? Já dneska nic moc,trošku jako by se mi motala hlava, pak mě zase píchá v hlavě a taková únava.Počasí také ošklivé.Celý den zamračeno.Karla

  • Petr25 says:

   Ahoj Karli, ja si říkal, ze nepíšeš 🙂 No trosku se mi to zlepsilo, ale sem tam přes den mám ještě motani hlavy. No a trosku me občas boli za krkem a tak. Počasí je dnes úplně strašné. Tady prší celý den. Dokonce jsem si lehl k tv a usnul u ní chvilku. Ale vzbudil jsem se,abych spal v noci. Jinak bych ještě asi spal 🙂 jinak jsem objednan k novemu psych.20.2. tak snad bude dobrý a lepší nez ten doposud. 🙂 A pomuze mi. Keezby. 🙂 Ve škole jsem to přežil a uz mám nějaké terminy na první pisemky. Jedna je připouštěcí k mature z účetnictví, to musím zvládnout. A pak to postupně bude horší a horší.. musim to zvládnout nějak. A pak az to budu mit za sebou, budu strašne rad.

   • Karla says:

    Ahoj Petře, tak to je dobře, že je ti trochu lépe. Určitě si vystresovany z maturity a to ti nepřidá. Uvidíš, všechno dobře dopadne! Já jsem také maturovala z účetnictví,tak to také zvládneš. Já jsem strašná Třemošná.Vzdycky mi bouchalo srdce,jak o závod.Karla.

 7. lucka says:

  Kdo tady má tetánii a jak se mu projevuje??

  • Jana says:

   Mám tetanii , ovšem nevím jestli mé plačtivé lítostivé chování, záškuby svalů a třes je způsoben tím , když mě něco rozruší, nějaká hádka atd, řekla bych že u mě to probíhá takhle.

   • Jana says:

    Přesně to mám , jak kdybych byla úplně někdo jiný, jak kdybych se nepoznávala:( a kolik máš obvykle ten tlak, měříš si jej?

 8. DR. Zeman says:

  Hypochondři !!!!!

  • bobina says:

   Tak přeji Ti, abys jednou nebyl jedním z nás, pak bys reagoval jinak…

  • Lucka: says:

   A proč sem ty chodíš, když PP nemáš? To nemáš nic lepšího na práci? To se musíš asi dost nudit, když chodíš mezi hypochondry.

  • Veronika says:

   Myslim si,ze takychto je lepsie ignorovat 🙂

  • Honza says:

   Jo, jo. Taky jsem byl frajer – a pak – z ničeho nic – záchvat. Lezl jsem po čtyřech, nemohl jsem se pořádně ani nadechnout (i když jsem dýchal jak nikdy v životě), ani napít vody, bez pomoci bych se nezvedl ani na dvě nohy a pak jako bonus navíc jsem se půl hodiny klepal jak ten ratlík … A další den v robotě byl papáda! Neměl jsem sílu ani zašroubovat matici M10 na šroub. Jen nechápu co mám jako za stresy které tohle svinstvo prý spouštějí? Že by to spustil stres z toho, že jsem chtěl na oběd svíčkovou a stará mi (ta potvora!) uvařila rajskou? Holt, byl jsem z toho asi tak moc na dně, že jsem z toho chytil panický defekt. Těším se na další takový zážitek – jako trénink na chcípání není nic lepšího 🙂

 9. Jana says:

  Jak dokážete rozeznat pravou bolest od vsugerované?

  • Jarmila says:

   to jde hodně těžko, mě třeba jednou bolelo v krku a chraptěla jsem, šla jsem na orl a vše v pořádku

   • Jana says:

    Mě právě taky bolí v krku a na orl i praktik mi řekl , že mandle jsou ok , že to angína není, ale mě se prostě nezdají.

    • Jarmila says:

     kdybych si to nevyvolala sama, nikdy bych nevěřila že to je možný ale angína je zrádná, ráno nemusí nic být vidět a večer už ano, tak uvidíš

 10. Koc says:

  Ahojte. Tak jsem se odhodlala i ja pridat se k vam. Panickou poruchu mam od podzimu. Bojuju, jako vsichni. Nekdy lip, nekdy hur. Porad me ale trapi predstavy, co kdyz….co kdyz, je ma PP skutecne reakci na fyzickou nemoc? Co kdyz, me priznaky jsou opravdu onemocnenim a ja jenom neprimerene psychicky reaguju? Co kdyz jsem ve stresu opravnene? Jak s tim bojovat? A ted trochu k mym somatickym priznakum. Jsem tzv. srdcar:) takze, strach z arytmie. Obcas mam nahly stav slabosti, skoro na omdleni, zadne buseni, jen ta slabost. V tu chvili se mi na hrudniku vsechno stahne, jako kdybych mela na hrudniku krec. Mam strach sportovat, porad se sleduju. Bludny kruh se roztaci, az moje duse zacne verit, ze jsem opravdu nemocna. V ramci sebesledovani jsem skutecne objevila, ze v horke sprse skutecne k nepravidelnemu tepu dochazi. S rukou na srdci citim, jak nektery tep vynecha, srdce se tak nejak v tepech divne prevaluje, trva to chvili, pak se nastartuje rytmus. Ale tohle me vzdycky vrati v uzkostech zpet na zacatek. Tohle prece musi byt nemoc. Jak z toho ven? Amarelko, ty jsi psala, ze jsi se sveho casu arytmii zabyvala taky. Napis mi k tomu prosim vic. Diky

  • Amarellka3 says:

   Ahoj Koc,
   ano, já také řešila arytmie. Infarkt jsem vyloučila hned, protože mi bylo 22 let a studovala jsem medicínu a zrovna jsme měli patologii a probírali srdce, takže nám říkali, že infarkt do 35 let mají jen lidé s tzv. familiární hypercholesterolémií (já mám ale cholesterol spíš naopak nižší), takže když mi začalo přeskakovat srdce, napadla mě nějaká komorová arytmie. Chvíli bušilo hodně rychle, chvíli vynechávalo. Jenomže to jsou obyčejné extrasystoly, které má každý, jen jim někdo nevěnuje pozornost. Já z toho ale šílela (ale ne zas až tak dlouho, já jsem jinak spíše na neurologické příznaky). Ve horké vaně mi také buší srdce víc a je to logické protože se roztáhnou cévy, sníží se odpor a aby byl zachován srdeční výdej, tak se musí zvýšit tepová frekvence. Takže je to vše opravdu jen psychika. Sportovat bych ti naopak doporučila, protože když zjistíš, že to vydržíš, tak se uklidníš. Já byla kdysi hospitalizovaná na bývalém Psychiatrickém centru Praha, na oddělení pro úzkostné poruchy a tam když jedna paní říkala, že jí buší a přeskakuje srdce, hned ji poslali šlapat na rotoped a ona to dala a samozřejmě se jí nic nestalo. Určitě jsi byla už na nějakém vyšetření srdce a pokud je to vše v pořádku, tak je to z úzkostí. Žádnou tělesnou nemoc nemáš. Dokud tomu neuvěříš, tak se moc neposuneš. Já byla roky přesvědčená a roztroušené skleróze, ale nakonec jsem uvěřila, že ji nemám a je mi líp, i když některé problémy s močákem přetrvávají. Chodíš na terapie? Bereš AD? Terapie jsou základ a doporučuji za sebe KBT na PP. Odkud jsi?

   • Koc says:

    Amarellko, mockrat dekuju. Jsem z Prahy, na terapii chodim. AD mam v suplicku a zatim vaham. Escitalopram, zrejme se mu nevyhnu. Zvyseny tep v horke vode me nedesi, to je logicke. Me desi ta nepravidelnost, ze zacne vynechavat. Ze bouchne, pak se tak nejak divne stahne, pak je pauza, pak treba dvakrat rychle, pak zas vynecha. No proste desivy to je. Jinak ja jsem prave velkej sportovec, driv mi to pomahalo uklidnovat se, ze musim byt zdrava, kdyz ubehnu kilometry. Dneska mam strach, sleduju se, mam pocit, ze uz mi to nejde, ze to neudycham, atd. A tak roztacim ty uzkosti dal. No zacarovany kruh. Jak z nej ven? Sama si ho uzaviram. Snad jen, nepravidelnost tepu, vynechavani srdce, to jsi mela? A jak se ti podarilo se zbavit strachu z toho? Mam echo, ekg. Vse v poradku. Ale samozrejme me napada, v tu dobu jsem zadne obtize nemela, tudiz je jasne, ze je nanasli. No proste panikarka

    • Helena says:

     Ahoj Koc,
     mám to také, přesně jak popisuješ. Dřív jsem chodila na cvičení, teď se také bojím. Bojím se i rychlejší chůze, pořád se pozoruji, že se zadýchám, no hrůza. Včera jsem měla ataku kolem 11 ráno a teď už se zase bojím, že mě to potká znovu. Teď tady v okolí od nového roku zemřeli 4 lidé od 50 do 60 let.

     • Koc says:

      Ahoj Heleno, myslis ten strach nebo ten nepravidelny tep? A uz mas neco vysetreno? Co rikal kardiolog? Je to normalni? Potrebuju to bohuzel slyset porad dokola…jak dlouho to pozorujes? Jak s tim bojujes?

     • Helena says:

      Já už jsem byla několikrát na zátěžovém EKG, ultrazvuku srdce a prý v pořádku. Teď před vánoci jsem byla na preventivní prohlídce u obvodní, ta mi natáčela EKG a říkala, že mám srdce jak zvon.
      Tak nevím, když jsem ji řekla co i to dělá, tak řekla že je to psychikou. Tak nevím. Beru Cipralex a někdy i neurol.

    • Amarellka3 says:

     Koc,
     měla jsem nepravidelnosti i vynechávání, také jsem se bála, že se mi zastaví srdce, ale nestalo se. A to jsem ani tehdy nebyla na EKG, i když jsem na něj chtěla. Arytmie by tam byla vidět, asi jsi tam šla už kvůli obtížím, ne? Tak jak že jsi v tu dobu žádné neměla? Určitě by to našli. Prostě je to v hlavě a srdíčko máš zdravé. To sebepozorování je destruktivní. Tak nemusíš rovnou běhat, ale zkus se protáhnout, udělat pár dřepů, jít na procházku… Je dobře, že si uvědomuješ, že si sama uzavíráš bludný kruh a jsi to také ty sama, kdo ho může rozseknout. Léky to za tebe neudělají, mohou tě zklidnit, ale myšlenky z hlavy nevyženou. Je to spíše taková berlička, aby se tomu člověk mohl lépe postavit. Co ti na to říká terapeut? Tak držím palce, ať se ti podaří se tolik nepozorovat a zas se vrátíš ke sportu. Já chodím 6krát týdně do fitka a nebýt toho, tak mám zas deprese a sebevražedné myšlenky, ale tohle mě drží nad vodou.

     • Koc says:

      Tak arytmii nemam nonstop, takze v tech par vterinach, kdy tocili ekg, jsem obtize, myslim nepravidelnost, nemela. Tak jsem to myslela. Proto, bohuzel stale zivim tu myslenku, ze to nezaznamenali, a proto ze nic nenasli, protoze to zkratka v tu dobu meprobihalo. Asi tak. Vim, je to nezdravy zpusob uvazovani. Mas pravdu, ze sebepozorovani je destruktivni, bludny kruh, PP se tim jenom prohlubuje. Bojuju ze vsech sil, ale stale se mi nedari stoprocentne uverit, ze tohle vsechno je jen nasledkem uzkosti. A ne naopak. Tedy uzkost je nasledkem poruchy srdce. Z toho mam strach. Cestu zatim nenalezam. Proto se obracim i na vas, zkusenejsi. Moc mi to pomaha a jsem vam vdecna, ze tu jste…snad se mi casem podari se na veci divat take s nadhledem. Zatim se v tom placam a ptam se, jak jste uverili tomu, ze je to vse jen nasledek PP?

     • Jarmila says:

      nečetla jsem vše komplet, vím že ad nebereš ale chodíš pravidelně k psychologovi? Mě se PP vrátila po deseti letech, teď jsou to dva roky. Za ty dva roky jsem vystřídala infarkty, mrtvice, trombozu, pocit něčeho cizího v krku atd 😀 docela mazec. Celé dva roky docházím k psycho. Mám to asi jednodušší v tom že už jsem si tím jednou prošla. Ad neberu, k lékům mám psychický blok 🙂

    • CrazinessTV says:

     koc ja mam taky extrasystoly a když se rozjedou je to neco mam bum bum pak vynechaní-jako když se tam neco ztahne-tím ta pauza a opet bum nekdy se mi to rozjede na bum bum vynecha bum vynecha bum bum bum vynecha…vetšinou v klidu když jdu spat,ale i přes den jako přeskočí,vždy z toho mam strach dokonce me to vzalo jednou v kuse na 3dny a to jsem hned jela na kardiologii vyklepana a tam dr uplne s klidem,at to hodím za hlavu…

     • Koc says:

      Craziness, popsala jsi to naprosto presne…tohle ti tedy na kardiologii pri tom tridennim “zachvatu” natocili a rekli, ze ok? Jak se ti dari to hazet za hlavu? Me moc ne, i kdyz po precteni vasich pripevku, se budu mit zas o co oprit. Budu si je cist porad dokola. Extrasystoly, ok. Ale, cim to? Je to soucast PP? Jak z toho ven?

     • Eva says:

      Byla jsem minulý týden v pátek na interně na kontrole a též mi bylo řečeno to stejné, co se týče těch extrasystol. Má je prý každý člověk, ale citlivější jedinci, takže my "panikáři", je vnímají víc. Je to nepříjemné, ale ne nebezpečné … I tak jsem z toho taky nervózní 🙂

     • CrazinessTV says:

      koc,prave,že u toho kardiologa jsem byla už x-krat,tak že mi udelal jen ekg a myslím,že zrovna to tam nebylo….ale popisovala jsem mu to a řekl,at to hodím….jen že hodit tohle za hlavu nejde…teda me to nešlo,když to mam přes den jen že mi to vynecha dvakrat za sebou,tak to už davam…ale kdyby se to rozjelo-naposledy asi před tím rokem na ty 3dny tak vím,že bych to nedala a zase bych jela…mela jsem holtra a cítila jsem to jednou jak to vynechalo a zaver SVES a bez aritmie vubec to neřešil

   • Veronika says:

    Jezis ja idem mat 35 takze uz mozem infarkt dostat!? 🙁

    • Jarmila says:

     Veru neee takhle to určitě myšleno nebylo 🙂 a hlavně pokud má žena menstruaci je chráněna hormony, alespoň to tvrdí dr Pirk a tomu bych to věřila 🙂

    • Amarellka3 says:

     Veru, neboj, to není tak, že by žena měla po 35 letech infarkt, navíc roky jsou přibližné, ale prostě že do těch 35 let to de facto není moc možné a potom až po menopauze, ale také pokud je to dříve, než v 55 letech, tak je to anamnesticky významné, to znamená, že to není časté a není to normální a když se to v rodině vyskytne, tak něco někde není v pořádku. Třeba moje babička měla první infarkt až v 95 letech a ještě jen malinký. Druhá babička ho pak neměla nikdy, zemřela na CMP v 88 letech. Prostě rizikové faktory jsou ateroskleróza, vysoký tlak, kouření, cukrovka, nedostatek pohybu, obezita… Spoustě z toho se dá předcházet.

  • Petr-HK says:

   Ahojda koc,vítám tě tu mezi námi…všichni máme podobné příběhy,ale ten Tvůj je úplně stejný jako můj…ty máš klasické extrasystoly,to je naprosto normální a má je úplně každý člověk…srdíčko je tělesný orgán a jeho fungování je hodně složitá věc,má nárok si občas poskočit a vynechat…je blby,že my citlivější je jen více vnímáme a u nás srdíčkarů je ještě horší,že se na ten tep soustředíme…poradím ti,já jsem začal užívat denně horcik,nejdříve 1000mg a pak 500mg a opravdu se mi to strašně moc zlepšilo…takže jak píše Ami,pohybu se nevyhýbej,naopak…budu držet pěsti a nedovol těm zlým myšlenkám,aby tě ovládaly…

   • Koc says:

    Ahoj Petre, diky moc za podporu. O extrasystolach mam nacteny hory informaci. Horcik beru. Snazim se verit, ze jde jen o extrasystoly, ale stejne…proste silim, vy to znate. K tomu ty celkove stavy na omdleni, no a uz se v duchu PP zacnu zabyvat nejcernejsim scenarem, trnu hruzou. A tak porad dokola. A tak jsem tady, mezi vami. S virou a vdekem, jak moc se snazite pomahat. Tak pro vas zkusenejsi, jak uverit, ze je to bezny fyzilogicky, no a tak dal…vsak vy vite. Jeste jednou diky

  • Jirka says:

   Ahoj, mě je 17 a mám úplně to stejný, PP sem měl poprvé asi před 4 měsíci.. nejvíc to vnímám vždycky na večer, je to hrozný, jsem neskutečně vděčnej za tuhle stránku a ty lidi, kteří se snaží pomoct.. ☺️

   • Koc says:

    Ahoj Jirko, PP jsi mel po extrasytolach nebo extrasytoly jsi zacal registrovat az po PP? Snazim se v tom nejak zorientovat. Kazdopadne stejne jako ty jsem obrovsky vdecna za tyhle lidi tady za jejich ochotu pomahat, i kdyz kazdej z nich ma taky svuj problem s PP. Drzim nam vsem palce, at je nam vsem lip. Diky

 11. Petr25 says:

  Ahojte, tak dnes v praci to snad půjde. Trosku citim sem tam točení hlavy, no a kdyz jsem se rozcilil, projelo mi hlavou takovy zvláštní pocit. Tak snad to bude ok. Spani dnes hruza,strasne sny, spoceny celý. No noc hrozna :/ Hezky den vsem

 12. Nepochopim says:

  Proč mají panickou poruchu i muži???

 13. Jana says:

  Omlouvám se za dalšší dotaz, ale má někdo z vás jako příznak nepříjemné bodání v krku?

 14. Nikola says:

  Ahoj Vam vsem, omlouvam se, ze Vas jdu zase otravovat a prosit o radu, po vikendu l zase prisla nejaka uzkost, brneni ruzne po tele 🙁 to tak nejak uz znam, ale ted me zacaly brnet prsty u nohou, spis to tak divne lochta, nevim, jak presne to popsat, nicmene mam strach, ze je to opet něco ,,vazneho“ diky za Vase reakce !

  • Amarellka3 says:

   Nikčo,
   můžeš mít skřípnutý, nebo podrážděný nějaký nervík, nebo máš nedostatek hořčíku a vápníku, ale určitě to není nic strašného. Mě občas zas brní prsty na ruce a nehledám za tím nic, ono to přejde. Zkus odvést pozornost.

  • panda says:

   Nikco, to brneni taky nesnasim, me dovede jen to vystresovat snad nejvic. Jak pise Amarellka, zrejme skriply nerv, nebo si ho utlacujes sama svym svalovym napetim. Ja mela brneni v prstech u nohou a stale obcas mam i z pricne ploche nohy v nevhodnych botach, tak mozna popremyslej i timto smerem.

   • Nikola says:

    Dekuji Vam obema 🙂 asi mi chybi nejake minerály, ted pres Vanoce byl ten jidelnicek preci jen hroznej 🙂 dekuji Vam!

 15. Amarellka3 says:

  Ahoj Pando,
  zakládám nové vlákno, protože v tom, kde jsme si psaly, je to už hodně nepřehledné. Dnes jsem byla na plastické chirurgii na vyndavání znamének, tak jsem ráda, že to mám za sebou, v jednu chvíli mi bylo pěkně na omdlení, ještě, že jsem ležela. A zas jsem skoro celou noc nespala. A jak se máš ty? Jinak byla jsem se zeptat v jednom knihkupectví s lékařskou literaturou v Lípové ulici u stanice tram Štěpánská a ty "Nadměrné obavy o zdraví" se už opravdu nedají sehnat. Ale ještě měli přímo na krámě "Agorafobie a panická porucha" a "Úzkost a obavy" (to je o generalizované úzkostné poruše). Pak jsem se v Dobrovském ptala na tu knížku, co jsi mi doporučila, ale neměli ji. Jinak jak píšeš o těch problémech po cvičení, tak to určitě bude z toho, že jsi delší dobu nebyla a přejde to brzy, nejhorší je vždycky druhý den (ne ten po cvičení, ale ten další). Mě také hrozně bolí nohy, byla jsem minulý týden 5krát ve fitku a včera mě dorazily problémové partie. Teď budu mít 14 dní pauzu kvůli těm stehům od znamínek, tak to zas pak bude něco. Tak se měj co nejlépe a opatruj se a díky.

  • panda says:

   Amarell, diky za tipy, mrknu az pujdu tim smerem. Zkus se podivat na nabidku eshopu s moznosti vyzvednuti na pobocce, asi to bude jistejsi nez narazove zkouset. Dnes se citim dobre, pochopitelne to bylo tim cvicenim a presne jak pises, druhy den byl horsi nez prvni. Preju ti, aby ti ty dny bez sportu rychle utekly! Ze znamenek bych byla taky nervozni, nedela mi moc dobre ani lokalni anestezie, jsem po ni trochu mimo. Tak at se rychle hojis:)

   • Amarellka3 says:

    Pando,
    díky. Takže myslíš e-shop toho Dobrovského, nebo Neoluxoru, nebo je to jedno? Jinak jsem moc ráda, že je ti dnes snad dobře. Mně lokální anestezie nevadí, víc mi vadilo, když jsem si představila, jak to vyndavá a pak také elektrokoagulace, ta děsně smrděla. Ale tak mám to za sebou. Jen jak to přišlo k sobě, tak to trochu bolí a nevím, jak budu ležet v posteli, ale tak snad ok. Krásný večer.

    • panda says:

     Ano, mrkni na oba eshopy, zda maji skladem a jestli nabizi odber na pobocce, ale Neoluxor urcite ano. Uf s tim smradem jsi mi pripomnela laserove odstraneni pigmentove skvrny na obliceji, smrdela jsem jak morce vhozene do mikrovlnky:)) Preji klidne usinani, zkus ty konfirmace, jestli pomohou.

 16. Jana says:

  Máte někdo zkušenost s mučenkou pletní na ty úzkostné stavy? Hledám alternativu antidepresiv dokud se nedostanu k lékaři:) moc díky za odpověď

 17. Jana says:

  Co děláte, aby jste zaměstnali mozek jinak než přemýšlením nad nemocema?

  • Amarellka3 says:

   Jani,
   mně hrozně pomáhá sport, chodím 6krát týdně do fitka a i když mám předtím rozjetou úzkost, tak jak se začne cvičit, tak opadne a i myšlenkami jsem u toho, abych cviky dělala správně a nemyslím nad nemocemi. Na to je pro mě nejhorší večer v posteli, to se mi to mele hlavou. Jinak se snažím mít puštěnou hudbu, uklízet, vídat se s kamarády… prostě nebýt moc sama, to je nejhorší, to pak člověk vymýšlí kraviny. Pak chodím jednou týdně k psycholožce a ta to se mnou vždycky krásně rozebere a uklidní mě na chvíli. Tak ti moc přeji, ať návštěva u psychiatra dopadne dobře a je ti lépe. Jinak můžeš zatím vyzkoušet z přírodních preparátů meduňku, kozlík, tu mučenku (někdo si ji tu kdysi chválil, já nemám zkušenost), Persen forte, třezalku (ta se pak ale nesmí s AD, kdybys je dostala), pak třeba Anti-stress tablety, Modin, Saframyl… Držím palce.

 18. Jana says:

  Je to hrozná bezmoc, hlavně upoutat ty myšlenky někam jinam, přítel má babičku v nemocnici a praskla jí nějakaá tepna , tak jsem hned hledala na netu příznaky a zas mi opět začlo být blbě, špatně se mi polyká a spalo se mi hrozně, nemohla jsem dlouhou dobu usnout.:(

  • Petr25 says:

   Jo to znám… viz. níže příspěvky moje. Každopádně snažím se vždy nějak něčím zabavit. No ne vždy to jde. Ale hodně mi pomohlo kdyz něco vytvářím. Někdo rika, treba si číst..to na me nefunguje, vubec nevnímám ony článek ale své problemy. Pro me nejlepší něco vytvářet, doma něco opravovat, stavět nabytek treba apd. Davam priklad.. nejde doma porad neco delat.. tak proto.

   • Jana says:

    Pravda, snažím se uklízet a zabavit mysl jinak, dostala jsem dnes brožurku o panické poruše a jak ji zvládat tak prozatím pročítám a podtrhávám nějteré věci, tak uvidím zda mi to něco dá..

    • Petr25 says:

     Presne tak 🙂 no a ja dopoledne byl dobrý a ted me uz zas boli trochu hlava a tlak :/ divnyy.. ale věřím ze to přejde 🙂 musii. Jsem dnes ve škole aji sice ale nez už jsem sel, tak me to vse začalo. No děs bez 🙂

  • panda says:

   Jani, pro zacatek je uplny zaklad skoncit s hledanim priznaku na netu. Ja jsem si to normalne direktivne zatrhla s nulovou vyjimkou, protoze tam kde jsem, me dovedla z velke casti sebediagnostika a googlovani. Ty informace na netu jsou velmi zavadejici a pokud nejsi lekar, tak si nemoc potvrdis, ale pak uz nevyvratis a to je idealni podhoubi zacit si pestovat strach vuci konkretni nemoci, ktera se ti bude manifestovat odpovidajicimi priznaky.

 19. Jana says:

  Ahoj, čekám na psychiatrické vyšetření s podezřením na panickou poruchu, mám stavy takové že přemýšlím pořád nad nemocena a myšlenkama jsem mimo, motá se mi hlava a celkově jsem divná každou chvíli mě bolí něco jiného např jak polykám nebo pocit na zvracení, u sdrce mě občas píchne atd..má to někdo podobně? A rady co zabírá než se dostanu k psychiatrovi?

  • Panda says:

   Jano, taky čekám na vyšetření. První panickou ataku jsem měla letos v létě, ale trvalo mi do podzimu, než jsem díky opakovaným vyšetřením na neurologii uvěřila, že mám problémy psychického rázu a ne roztroušenou sklerózu, o které jsem byla přesvědčená. Mně zatím nejvíc zabírá přesvědčit sama sebe, že je to opravdu psychika. Že se přes všechny hrůzy během posledních 6 měsíců žádný příznak nerozjel do opravdové nemoci. Všechny ty příznaky jsou sice nepříjemné, ale neumřela jsem, na neurologii stále stejný negativní výsledek, jediné, co na mě lékaři objektivně našli, jsou problémy s páteří a příčně plochou nohou (ale to není nic fatálního). Já se spíš už teď diagnostikuju na GAD, než PP, ale uvidíme, co se dozvím. Mám termín začátkem února.

  • Petr25 says:

   Jani, úplně stejně příznaky, problémy apd. Ty same jsem měl já. A samozřejmě i někdy stále mam. Nekdy je to lepší,nekdy jako asi právě teď 14 dni zhruba panikarim umiram apd. Takže tak. Jen tady jsou fajn lidi a pomáhají hodne. 🙂 Drz se.

 20. mato77 says:

  Ahojte,pri kontrole mi dr. dala miesto Frontinu Prothazin…vraj nie je navykovy.Ma niekto skusenosti?Po vysadeni Frontinu 2×0,5mg denne som mal busenie a neklud…dakujem.

  • Amarellka3 says:

   Ahoj mato,
   Prothazin je antihistaminikum, ale v psychiatrii se využívá jeho tlumící efekt. Já ho brala na spaní 2 tabletky večer. Nejdřív mi docela pomáhal, ale po čase už jsem po něm nespala. Vyzkoušej a uvidíš. Držím palce.

   • mato77 says:

    Dik za odpoved.Brala si ho rano alebo vecer?Lebo mne kazala brat rano,dnes som zobral prvy krat a citit ze utlmuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *